Češi spoří, ale mnohdy zapomínají na úroky

Spořicí účet, termínovaný vklad nebo vkladní knížku využívá ke spoření třetina Čechů. Přesto je na běžných (většinou méně úročených) účtech uloženo přes bilion korun. Peníze na účtu bez úročení či v porcelánovém prasátku však ztrácejí na hodnotě. Proto se vyplatí úspory odkládat do spořicích produktů, které alespoň vyrovnávají inflaci, případně finance ještě více zhodnocují. Spoření má smysl v každém životním období – vždy totiž budete peníze „na něco“ potřebovat. Čím dříve si je začnete pravidelně odkládat, tím vyšší pak bude cílová částka.

Spoření pro miminka, školáky, studenty

Mnoho rodičů začíná svým dětem spořit již od jejich narození nebo útlého věku. Mají více času na dosažení cílové částky, a mohou tak měsíčně odkládat nižší částky. Jejich děti pak jednou úspory využijí třeba pro studium na vysoké škole nebo pobyt v zahraničí, na pořízení či vybavení prvního bydlení, koupi auta nebo jiný účel.

TIP: Jak si spočítat ideální částku k pravidelnému odkládání? Pokud víte, na co chcete šetřit, můžete si předem spočítat cílovou částku a ideální měsíční „splátku“. Pokud chcete třeba 200 000 Kč na ojeté auto, které si plánujete pořídit za 5 let, vydělte cílovou částku počtem měsíců (200 000/60). V modelovém příkladu vyjde, že byste si měli spořit ideálně 3 333 Kč měsíčně – bez započítání úroků.

Spoření na bydlení, dovolenou či nečekané výdaje

V produktivním věku se vyplatí spořit si co nejvíce, dokud jsou příjmy vysoké. Kromě spoření na bydlení, nečekané výdaje či dovolenou byste měli pomýšlet i na vzdálenější budoucnost a ukládat si také peníze na důchod. Jedno ze základních finančních pravidel praví, že byste si měli své příjmy rozdělit na několik hromádek:

  • 50 % z příjmů použijte na bydlení, potraviny, energie, splátky a další nezbytné poplatky,
  • 30 % můžete utratit za osobní radosti (zábava, knihy, jídlo v restauracích apod.),
  • zbylých 20 % uspořte nebo je investujte.

Spořit se vyplatí i v seniorském věku

Ani v seniorském věku byste neměli přestat šetřit. Finance se vám totiž budou hodit třeba na ozdravnou dovolenou, na rekonstrukci bytu k jeho vyššímu komfortu pro méně pohyblivé obyvatele, na zakoupení nového spotřebiče, případně třeba na zakoupení dárku pro vnoučata.

Odkládání financí do vhodného produktu by mělo být samozřejmostí u všech lidí s příjmem. Budete tak mít vždy připravenou rezervu a nehrozí vám zbytečné zadlužování nebo snížení životního standardu.