Už od dětství trpěl lezec a slackliner Lukáš Černý krátkozrakostí a musel nosit silné brýle, aby viděl na dálku. Na jednom oku měl 3,5 dioptrie a na druhém dokonce 4. Od patnácti let, kdy se začal intenzivně věnovat sportu, mu začaly brýle vadit nejen z estetického hlediska, ale i z toho praktického. „Častokrát jsem trávil víkendy venku ve skalách, proto jsem došel k tomu, že bych rád nosil kontaktní čočky. Tam ale začal být asi úplně největší problém, jelikož ne vždycky byly v přírodě ideální hygienické podmínky. Dostával jsem si pak do oka různé ‚hnusy‘ a postupně jsem přicházel k tomu, že už ani ty čočky nebudu moct nosit. Hodně mě to trápilo,“ přiznává sportovec. Přestože si čočky na noc vyndával, nebyl schopný je nosit celý týden. I do hor si s sebou musel proto brát brýle a ty byly nejen nepraktické, ale také se těžko kombinovaly se slunečnými brýlemi, bez nichž to v horách zkrátka nejde. Obzvláště to platí ve vysokých nadmořských výškách, kdy je zapotřebí nejvyšší stupeň UV ochrany.

Čočky a vysoké hory? Komplikace

Pokud vyrážíte za sportem do vysokých nadmořských výšek, je tu ještě jeden důležitý fakt: rohovka oka je zásobená kyslíkem z vnějšího prostředí a ve vyšších nadmořských výškách klesá parciální tlak kyslíku i atmosférický tlak. Jestliže tedy plánujete pobyt v horských oblastech v nadmořských výškách nad 2500 metrů a nosíte kontaktní čočky, používejte ty s velmi vysokou propustností kyslíku, a to pouze přes den – zavřená víčka přívod kyslíku ještě více snižují. Může dojít k otoku rohovky a poklesu vidění. O výběru čoček se v takovém případě poraďte s lékařem. Lukáš Černý se nakonec rozhodl, že trampoty s brýlemi a čočkami vyřeší laserovou operací očí, při které mu byly odstraněny dioptrie, a nyní se při svých aktivitách obejde bez brýlové korekce.

Nekupujte brýle na stáncích nebo v drogerii

„Sluneční brýle, které koupíte v optice, mají zaručeně 100% ochranu před UV zářením, ale u nákupu na stánku nebo v drogerii kvalitu filtru nemáte zaručenou,“ varuje optička Kamila Pavlincová a dodává, že kdo by chtěl u svých starších slunečních brýlí zjistit, kolik škodlivého záření jejich skly prochází, má možnost si kvalitu filtru nechat v optice změřit na speciálním přístroji.

A zase ten hmyz!

Oči je potřeba chránit při sportování nejen před sluncem, ale také před odletujícími kamínky, větvičkami, prachem či hmyzem. Zvláště u sportů, jako je cyklistika, in-line bruslení nebo jízda na koloběžce, může snadno dojít k neblahým následkům. Proto během těchto aktivit vždy noste sportovní ochranné brýle. Na ochranu očí nezapomínejte ani při joggingu. Optička Kamila Pavlincová upozorňuje, že u sportovních brýlí je důležité projmutí do strany, aby byly oči kryty i z boku. Díky tomu nedojde k vlétnutí různých částic do očí. Problém může nastat opět u lidí s dioptrickou vadou. „Pokud víme dioptrickou hodnotu, mají tito lidé možnost vybrat si obroučku a do ní zabarvená dioptrická skla vsadíme. Nabídka je však limitovanější. U klasických slunečních obrouček, které jsou rovné, to jde obvykle bez problému. Pokud je to ovšem sportovní typ s projmutím do strany, jsou tam již potřeba speciální brýlové čočky s křivkou,“ popisuje Pavlincová. Finanční náročnost takové úpravy je pak samozřejmě vyšší než u „nedioptrických“ sportovních brýlí.

V zápalu hry se brýle rozbijí raz dva

Ať už jde o plážový volejbal, fotbal, házenou, tenis, squash, nebo badminton, i zde je namístě oči chránit. Tyto dynamické sporty, kde hraje hlavní roli míč, vyžadují přesnost a dobrý odhad, takže korekce zraku je velmi důležitá. „Pro korekci v těchto sportech doporučuji brýle, které pevně sedí na nose i za ušima, s pružným nosníkem a obrubou, jež ochrání partie v oblasti kolem bulbu i očnice,“ říká MUDr. Lucie Valešová.

Dioptrické brýle ovšem obecně nejsou pro tento typ sportů ideální, protože hrozí jejich rozbití – a následné poranění oka. Tyto potíže zná i učitelka Markéta Stará z Vlašimi, která je už od mládí vášnivou sportovkyní, ale brýle jí vždy při aktivitách překážely. „Chodila jsem na atletiku, hrála volejbal a přitom jsem brýle nikdy nenosila, protože jsem měla jen jedny a bála jsem se, že je v zápalu hry rozbiji. Navíc to ani nebylo pohodlné. Bez brýlí jsem ale zase neviděla tak dobře. Při atletice to ještě tolik nevadilo, jenže ve volejbale odhad při zaměření na míč trochu selhával,“ vysvětluje.

Nebojte se laserové operace

Používání kontaktních čoček při sportu má ovšem také svá úskalí. Například je můžete omylem vyjmout při otírání potu nebo z oka při pohybu vypadnou. Pro vášnivé sportovce představuje proto řešení zmíněná laserová operace. „Moderní laserové operace jsou velmi bezpečné a šetrné, ošetření je přesné, bezbolestné a dokáže vyřešit různé dioptrické vady i poměrně vysoký počet dioptrií natrvalo. Výhodou laserového zákroku je, že se ke sportu můžete vrátit už během několika dní,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc. Laserovou operaci očí podstoupila i Markéta Stará, která se letos v létě již může věnovat svým oblíbeným sportům bez omezení. Také mnohé slavné sportovní hvězdy si nechaly kvůli lepšímu požitku ze sportu odstranit dioptrickou vadu – patří mezi ně například i golfista Tiger Woods.

I čočky může voda vyplavit…

Samostatnou kapitolou jsou vodní sporty. S vodou se totiž nekamarádí dioptrické brýle ani kontaktní čočky, protože se v ní mohou vyskytovat různé mikroorganismy – například bakterie, viry, chlamydie, plísně, akantaméby, houby či paraziti… Ve chvíli, kdy se dostanou do očí, mohou kontaminovat kontaktní čočky a způsobit infekce. V bazénu je navíc dráždivý chlór, v mořské vodě zase sůl či písek. A ještě k tomu hrozí vyplavení čočky. Zkušenosti s tím má i úspěšný český kajakář Adam Satke, který začal pádlovat v 5. třídě, tedy ve stejné době, kdy dostal od očního lékaře předepsané brýle. Zjistil, že pro něj představují při pobytu v přírodě a u vody komplikaci, proto od patnácti let přesedlal na čočky. Nosil je však častěji, než je zdravé, a oči ho pak pálily. Protože má navíc proud vody sílu, několikrát se mu stalo, že čočka se při tréninku v oku posunula a někdy i vypadla. Když zajel do válce a vyjel ven, na jedno oko neviděl. I u něj vyřešila problém laserová operace. „Člověk opravdu nemá žádné starosti. První měsíc nebo dva jsem si každý den uvědomoval, jak je to krásné. Teď už jsem si natolik zvykl, že už si jen občas vzpomenu, jaké to bylo dřív,“ přiznává. Jednodušší je pro něj nejen sportování, ale také cestování na závody či pobyt v přírodě.

Víte, že dioptrie mohou mít i plavecké brýle?

Pokud se chystáte do vody a máte dioptrickou vadu, můžete využít při plavání či potápění také alternativu v podobě dioptrických plaveckých či potápěčských brýlí. Z důvodu vzdálenosti čoček od oka se u nich mění dioptrická hodnota, proto se poraďte se svým očním lékařem, jaké by vám doporučil. Nesprávná korekce zraku může totiž způsobit špatný odhad. „Voda láme světelné paprsky jinak než vzduch. Při plavání nebo při potápění se tak všechny předměty jeví větší a bližší než ve skutečnosti, což ovlivňuje i prostorovou koordinaci,“ objasňuje primářka MUDr. Valešová.

Zdroj: www.vlasta.cz, OptoVize Brno, NeoVize Praha