Zbavte se rýmy a nachlazení! 5 způsobů, jak cvičením posílit svoji imunitu

Petra Šmídová | 18. 8. 2022

Jen se venku po ránu malinko ochladí a ofoukne vás větříček, už vás chytají dutiny a schyluje se k rýmě a nachlazení. Že se v tom poznáváte? Pak je na čase posílit svoji imunitu. Ideálním pomocníkem může být právě cvičení a sport. Záleží ovšem na jeho pravidelnosti, délce a intenzitě. Jak cvičit, abychom byli zdraví?

Pokud vás sport baví a nemusíte se do něj nutit, máte vyhráno. Jste-li ale lenoch, který se nerad potí a pohyb dělal naposledy na základní škole, pak by vás alespoň k občasnému cvičení mohl namotivovat fakt, že sportem můžete výrazně zvýšit svoji imunitu a vyhnout se nepříjemným bacilům. Dle odborníků se doporučuje cvičit nejlépe každý den zhruba hodinu ve střední až vysoké intenzitě. „Z vlastní zkušenosti vím, že se pak člověk cítí po všech stránkách lépe – tělo snadněji odolává nemocem, zlepší se metabolismus a také vytvořené endorfiny se postarají o dobrou náladu. Ale i v tomto případě platí – všeho s mírou. Pokud byste se totiž věnovali vysoce intenzivnímu dlouhodobému tréninku a nedopřáli přitom svému tělu dostatek času na zotavení, mohli byste naopak v důsledku vyčerpání organismu svoji imunitu oslabit,“ říká Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness a Českého svazu aerobiku a fitness.

Už rostou! Pravidla sběru hub a 6 nejčastějších mýtů o houbách nejen při vaření
Cestování

Už rostou! Pravidla sběru hub a 6 nejčastějších mýtů o houbách nejen při vaření

Víte, že?

Podle amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb by většina dospělých měla každý týden absolvovat alespoň 150–300 minut aerobní aktivity ve střední intenzitě nebo 75 minut intenzivní fyzické aktivity. Také doporučuje zařadit alespoň dvakrát v týdnu aktivity na posílení svalů, které zahrnují všechny hlavní svalové skupiny nohou, boků, zad, břicha, hrudníku, ramen a paží.

Škola se blíží: Jaká cvičení by měl zvládnout předškolák, než půjde do školy?
Cestování

Škola se blíží: Jaká cvičení by měl zvládnout předškolák, než půjde do školy?

Jak konkrétně může cvičení naši imunitu ovlivnit a podpořit?

Odborníci se shodují na těchto pěti bodech.

1. Povzbuzení buněčné aktivity

Cvičení ve střední intenzitě zvyšuje cirkulaci imunitních buněk v těle, díky čemuž náš organismus dříve odhalí případnou infekci. Pravidelnou pohybovou aktivitou budete nejen odolnější vůči bacilům, ale pokud by na vás přesto nějaký „zákeřňák“ skočil, dokážete se s ním i lépe a rychleji vypořádat.

Tip: Podle odborníků už 30–45 minutami aerobního cvičení ve střední až vysoké intenzitě „rozpohybujete“ obranné buňky imunitního systému.

Bolí vás oči z počítače a mobilu? Zkuste zrakový strečink
Zdraví

Bolí vás oči z počítače a mobilu? Zkuste zrakový strečink

2. Snížení rizika civilizačních chorob

Trápí vás cukrovka nebo některé ze srdečních onemocnění? Pak chápeme, že je pro váš imunitní systém složitější uchránit ho před všudypřítomnými nástrahami bakteriálních a virových onemocnění, jako například covid-19. Věděli jste ale, že velkým pomocníkem pro vás může být právě sport? Pomůže nejen snížit kardiovaskulární rizikové faktory a oddálit nebo zcela zabránit vzniku cukrovky 2. typu, ale také zvýšit hladinu dobrého cholesterolu a snížit klidovou tepovou frekvenci. A to už za to stojí, co říkáte?

3. Lepší kvalita spánku

Špatný spánek se může negativně podepsat na našem zdraví. Vědci poukazují nejen na snížený imunitní systém, čímž se zvyšuje riziko infekcí, ale také na rozvoj srdečně-cévních a metabolických poruch. Chcete usínat, jako když vás do vody hodí? Pak zařaďte pravidelný pohyb. Právě ten může pomoct zlepšit délku a kvalitu spánku.

Kufr na cesty podle Špačkovy etikety! Není to o pohodlí, ale o sebeodříkání
Cestování

Kufr na cesty podle Špačkovy etikety! Není to o pohodlí, ale o sebeodříkání

4. Zvýšení tělesné teploty

Experti se domnívají, že prospěšné pro naše zdraví a imunitní systém může být také dočasné zvýšení tělesné teploty, ke kterému dochází během a po sportu. Podobně jako v případě horečky by právě tato změna mohla zabránit množení bakterií a pomáhat tělu lépe odpovědět na případnou infekci.

5. Obrana proti stresu i špatné náladě

Je obecně známo, že stres a psychické rozpoložení přímo ovlivňují pravidelnou funkci našeho imunitního systému. Proto pokud máte chuť si po dlouhém dni v práci vyčistit hlavu například jízdou na kole či svižnou procházkou, určitě to udělejte! Je to totiž ten nejlepší způsob, jak se zbavit nahromaděného stresu a přijít na jiné myšlenky. „Cvičení ve střední intenzitě zpomaluje uvolňování stresových hormonů a zároveň pozitivně ovlivňuje neurotransmitery v mozku, které zlepšují naši náladu a chování,“ vysvětluje Jana Havrdová.

Zdroj: U.S. Department of Health and Human Services (HHS) komorafitness.cz fisaf.cz

Vyzrajte na zdražování! 20 tipů, jak ušetřit za potraviny
Jak ušetřit

Vyzrajte na zdražování! 20 tipů, jak ušetřit za potraviny

Jak vyzrát na nespavost? Možná za to může polštář, tutovka je jídlo a byliny
Zdraví

Jak vyzrát na nespavost? Možná za to může polštář, tutovka je jídlo a byliny

Hubněte chytře! 5 letních sportů, při kterých spálíte nejvíce kalorií
Hubnutí

Hubněte chytře! 5 letních sportů, při kterých spálíte nejvíce kalorií

Tagy imunitní systém imunní systém infekce Jana Havrdová Ministerstvo zdravotnictví České republiky nachlazení rýma spánek sport stres United States Department of Health and Human Services