Jak vybrat lyže a ušetřit za vlek a lanovku. Zkuste skialpinismus

Petra Šmídová | 12. 12. 2022
Horský vůdce a záchranář Lukáš Benický
Skialpinismu se aktivně věnuje i herečka a moderátorka Lenka Vacvalová
Díky skialpinismu se člověk může dostat na místa, kam by se se sjezdovými lyžemi nikdy nepodíval

Milujete hory a chcete je v zimě poznat i jinak, než jen z dokonale upravených sjezdovek a běžkařských tratí? Pak vyzkoušejte skialpinismus, v českých podmínkách zvaný skitouring, díky kterému ušetříte za vleky a lanovky, uděláte něco pro svou kondici a navíc zhubnete. Přinášíme kompletního průvodce pro vaše začátky.

Pokud jste někdy z lanovky zahlédli lyžaře, kteří šlapali nahoru po svých, nebylo to nejspíš tím, že by nenašetřili na permanentku, ale s největší pravděpodobností provozovali sport zvaný skialpinismus nebo-li turistiku na lyžích. Jeho kouzlu propadá stále více českých lyžařů. Jedná se totiž o jeden z nejzdravějších pohybů a provozovat ho může téměř každý. „Hodí se pro každého, kdo umí aspoň trochu sjezdovat, protože nejde jen o to vystoupat nahoru, ale je také nutné sjet z kopce dolů. Skialpinismus je o naprosté svobodě.

Zimní hrozby pro oči: Pozor na modré světlo i šero. Trpí hlavně krátkozrací
Zdraví

Zimní hrozby pro oči: Pozor na modré světlo i šero. Trpí hlavně krátkozrací

Lze přizpůsobit délku trasy, počet nastoupaných výškových metrů i sklon svahu schopnostem a kondici. Obrovskou výhodou je i to, že lidé můžou jít vedle sebe, pokud tedy zrovna nejdou po sjezdovce, a vykládat si. To často nejde ani u běhu, kola nebo běžek,“ vypočítává výhody volného pohybu v přírodě profesionální horský vůdce a záchranář Lukáš Benický.

VIDEO: Jak začít skialpovat? A jak se obléci nebo na co si dát pozor, než vyrazíte na túru?

Zdroj: Youtube

Kam se vydat, když jsem začátečník?

Když je dostatek sněhu, dá se chodit kdekoliv. Třeba po sjezdovce poté, co ji opustili lyžaři, anebo ve volném terénu. České terény jsou pro začátečníky jako dělané. V Krkonoších v první zóně ochrany přírody jsou sice určitá omezení, ale jsou zde i oficiální trasy. V Beskydech, Jeseníkách, Orlických horách, na Šumavě a v Krušných horách je to v pohodě. Dokonce je více oblastí, které mají oficiální a značené trasy, kde skitouring podporují a vidí v něm další možnost rozvoje. Jsou to například Dolní Morava a Králičák.

Jdete na skialpy poprvé? Pak je vždy dobré mít s sebou někoho, kdo má již zkušenosti a kdo skupinu povede. „Dobře naplánovaná trasa, povědomí o předpovědi počasí a stažená aplikace pro volání záchranné služby v mobilním telefonu je absolutní základ pro jakýkoli pohyb v horách,“ upozorňuje Benický.

Jak vrstvit funkční oblečení: Buďte jako cibule a pozor na materiály
Cestování

Jak vrstvit funkční oblečení: Buďte jako cibule a pozor na materiály

Jak vybrat lyže?

Skialpové lyže i boty se značně liší od tradičních sjezdových. Speciální skialpinistické vázání má při výstupu volnou patu s nastavitelnými opěrkami dle sklonu svahu. Na sjezd se pak přepne do režimu bezpečnostního vázání, aby člověk mohl svištět dolů. Pohyb vzhůru umožňují speciální stoupací pásy, které se lepí na skluznici. Pásy, dříve tulení, dnes syntetické, se před každým sjezdem zase odlepí. Skialpinismus se dá provozovat v několika formách, podle nich se pak odvíjí i správná volba lyží. V českých podmínkách jde o skitouring. Než se však rozhodnete pro koupi, vyzkoušejte si nejdříve vybavení z půjčovny, abyste zjistili, zda vás tento stále populárnější sport bude bavit.

Škodlivé potraviny ve zdravé výživě: Pozor na agávový sirup, překvapí i cereálie
Hubnutí

Škodlivé potraviny ve zdravé výživě: Pozor na agávový sirup, překvapí i cereálie

Co je to skitouring

Skitouring je nejjednodušší a nejzákladnější disciplínou. Provozuje ji lyžař nebo turista, který si chce především užít volný pohyb zasněženou zimní krajinou. Láká ho příroda a výhledy a těší se na pohodové sjezdy. Zásadní je pro něj komfort při chůzi do kopce a spolehlivý sjezd. Jeho cílem jsou nenáročné terény a značené trasy. Nepouští se do extrémů.

Výběr lyží:

Lyže na skitouring jsou bezesporu nejuniverzálnější. Váhu se výrobci snaží srazit na minimum, přesto lyže nabízejí dostatečnou tuhost, aby i sjezdy byly pohodlné. Dřevěnou konstrukci s karbonem nezaskočí žádný terén. Tužší lyže jsou sice těžší, ale také rychlejší a poskytnou větší stabilitu a jistotu při sjezdu i na zledovatělém povrchu.

Zdroj: vlasta.cz dynafit.com salewa.com

Gruzie: Víno, folklor, architektura a chačapuri. Svět, který budete chtít zažít
Cestování

Gruzie: Víno, folklor, architektura a chačapuri. Svět, který budete chtít zažít

Ivan Trojan a jeho 4 synové. Hraje s nimi od mala. Možná je znáte
Příběhy

Ivan Trojan a jeho 4 synové. Hraje s nimi od mala. Možná je znáte

Britney, Enya, Anastacia nebo Sinéad: Kam zmizely a co dnes dělají padlé hvězdy?
Příběhy

Britney, Enya, Anastacia nebo Sinéad: Kam zmizely a co dnes dělají padlé hvězdy?

Tagy lanová dráha lyže sjezdovka