Pravdou je, že sexuální aktivita zvyšuje srdeční frekvenci, podobně jako například u sportu. Ale není to něco, čeho by se lidé měli zásadním způsobem obávat. Sexu a srdečním chorobám se věnuje například studie amerického kardiologa Sumeeta Chugha, která analyzovala více než pět tisíc pacientů s náhlou srdeční zástavou. A ze všech účastníků studie bylo pouze necelé jedno procento způsobeno sexuální aktivitou. Ti, kteří měli problémy se srdcem během pohlavního styku, byli většinou muži středního věku. „Pravděpodobnost prvního infarktu myokardu a zástavy srdce závisí na mnoha faktorech. Roli hraje genetika, životní styl, ovlivnitelné faktory, jako je krevní tlak a hladina LDL-cholesterolu,“ říká M usr. Eva Kociálnová, garantka projektu Srdce v hlavě.

Jako mírný běh kolem domu

Při pohlavním styku se zvyšuje tepová frekvence i tlak, a zvětšují se tak nároky srdce a těla na spotřebu kyslíku. Průměrná zátěž organismu je ale při sexuálním styku podobná jako mírný běh kolem domu. Podle doktorky Kociánové obecně platí, že pokud jste schopni vyjít dvě patra po schodech nebo ujít dva kilometry bez větších fyzických potíží, tak je bezpečné mít i sex. Stejně jako vhodný sport, tak i sex je forma „cvičení“, která pomáhá posílit srdce a snižovat krevní tlak i snížit stres. „Samotný infarkt potom vznikne nejčastěji prasknutím aterosklerotického plátu, na nějž se nalepí krevní destičky, a cévy se ucpou. Může se to stát při rozčílení nebo při námaze, potažmo sexu. Zvláště pokud je to nejnáročnější aktivita, kterou jedinec vykonává. Jedna ze studií prokázala, že vyšší riziko infarktu myokardu mají muži, ti, kteří se léčí se srdcem, a také ti, kteří provozují mimomanželský sex,“ dodává Eva Kociálnová.

Poruchy erekce varovným signálem

Důležitá je prevence. Pokud máte jakékoli problémy, jako je četnější zadýchání, bolest na hrudi, častější nevolnosti, suchý dráždivý kašel, vysoký krevní tlak či cholesterol, je důležité si o všech fyzických aktivitách – včetně sexu – poradit se svým lékařem. Platí, že lidé, kteří žijí zdravě, pravidelně sportují, nekouří, znají a hlídají si svůj tlak, hladinu krevního cukru a cholesterol, nemají při sexu překotné výkyvy krevního tlaku, a nemusí se tak nežádoucí příhody bát. Mnoho mužů nad 45 let ale trápí problém s erekcí. Jedním z důvodů bývá vysoká hladina cholesterolu či krevního tlaku, protože poškození cév se může odrazit i na erektální disfunkci. Lékaři upozorňují, že poruchy erekce mohou být prvním hmatatelným příznakem hrozícího kardiovaskulárního onemocnění. Muži s erektilní dysfunkcí mají o polovinu vyšší riziko úmrtí, infarktu myokardu nebo cévní mozkové příhody a tyto příhody se u nich dostavují průměrně do dvou až pěti let. „Z toho vyplývá, že k zachování sexuálního zdraví je třeba dbát na kardiovaskulární prevenci včas, a ve spolupráci s lékařem a správným životním stylem co nejvíce stárnutí cév oddálit. Dobrá zpráva nakonec – změna životního stylu, redukce váhy, pravidelné cvičení, zanechání kouření, nasazení pečlivě vybraných léků na tlak a cholesterol mohou míru poruch potence zlepšit,“ uzavírá MUDr. Eva Kociánová.

Příznaky srdečního onemocnění

Klíčové je včasné odhalení nemoci (nejčastější poruchou srdečního rytmu je fibrilace síní) a nepodceňování jejích příznaků, ke kterým patří:

  • nepravidelné bušení srdce;
  • zrychlený tep;
  • snížená výkonnost při zátěži;
  • nadměrné pocení;
  • zadýchávání;
  • tlak na hrudi;
  • častá únava.

Stupeň srdečního onemocnění (tzv. EHRA kvalifikace) a sex

Možné komplikace sexuálního života kardiaků se liší podle stupně poškození srdce. Evropská asociace srdečního rytmu (European Heart Rhythm Association) pro lepší diagnostiku vytvořila čtyřstupňovou škálu hodnocení srdečních onemocnění, tzv. EHRA kvalifikaci.

  • 1. a 2. stupeň – sexuální aktivity zcela bez omezení
  • 3. stupeň – sexuální aktivity pouze výjimečně a krátce
  • 4. stupeň – sexuální aktivita se nedoporučuje vůbec

Pacienti na prvním a druhém stupni pociťují dušnost či bolest na hrudi pouze při velké námaze nebo vůbec. Sexuální aktivity jsou schopni zcela bez omezení. Pacientům na třetím stupni s obtížemi již při malé námaze se doporučuje milovat se pouze výjimečně a krátce. Nejhůře jsou na tom pacienti na čtvrtém stupni hodnocení, kterým se sexuální aktivita nedoporučuje vůbec. „Čtyřky“ by měly na sex zapomenout!

Infarkt při pohlavním styku je spíš rarita

Lékaři potvrzují, že infarkt nebo dokonce úmrtí během milování jsou velmi vzácné. Sex je příčinou méně než 1 % náhlých srdečních příhod. Když už, tak bývají častější u mužů, u tří čtvrtin k němu dojde během mimomanželského sexu, nejčastěji s mladší partnerkou a v neznámém prostředí.

Jak se milovat s nemocným srdcem…

1. po nekomplikovaném infarktu – po srdečním infarktu stačí týden k dostatečnému zotavení, pak se můžete vrátit i k sexu.

2. po angioplastice – proběhlo-li rozšiřování cév na srdci bez problémů, je možné se sexuálním životem opět začít již za několik dní.

3. po otevřené operaci srdce – po by-passu nebo jiné otevřené operaci srdce byste s milováním měli počkat 6 až 8 týdnů, než se jizvy na srdci zcela zhojí.

4. s léky na srdce – pamatujte, že nezpůsobují poruchu erekce, ta mívá příčinu spíše ve stresu a strachu. Rozhodně tedy nezkoušejte léky, které vašemu srdci pomáhají, vysadit.

5. s nitráty – léky ani potravinové doplňky podporující erekci nelze užívat, pokud muž bere nitráty proti bolesti na hrudi.

Kombinace těchto látek může být velmi nebezpečná. Riziko náhlé srdeční příhody během sexu pomáhá snižovat pravidelná rehabilitace a přiměřené cvičení.

Srdce v hlavě

O prevenci a léčbě kardiovaskulárních onemocnění se dozvíte více na stránkách projektu www.srdcevhlave.cz. Projekt se snaží zlepšit informovanost ohledně rizik spojených s vysokým krevním tlakem a vysokým cholesterolem či nedodržováním předepsaného léčebného schématu.

ZDROJ: časopis Překvapení https://www.cbsnews.com/news/sex-cardiac-arrest-study/ https://faei.cz/infarkt-a-sex-jak-srdecni-nemoci-ovlivnuji-intimni-zivot/ https://www.kardiochirurgie.cz/novinky/ani-po-infarktu-se-nemusite-vzdavat-sexu-483 www.srdcevhlave.cz

Související články