Pračka je dneska nedílnou součástí snad každé domácnosti. Kdo by taky pral prádlo v ruce? Dneska už jsou materiály i prací prostředky jiné a při praní v ruce barvy šednou a blednou.

Na co se při výběru pračky zaměřit?

Co by pračka dneska měla umět, co je naopak zbytečné? I u pračky platí, že je třeba si rozmyslet, co od ní očekáváte kromě čistého a voňavého prádla. Na co dalšího si dát pozor?

Jaké rozměry by pračka měla mít?

Bydlíte v malém bytě, kde šetříte každý centimetr, nebo vás prostor vůbec netrápí? Od toho se odvíjí i rozměry pračky. Na trhu se najdou jak klasické pračky se šířkou 60 centimetrů, tak i slim verze o šířce 45 centimetrů.

Náš tip: Jen o šířce pračky to není. Vezměte v potaz i prostor, který budete potřebovat pro otevření dvířek. Bylo by nemilé dovézt si novou pračku a před prvním praním zjistit, že do ní vlastně nemůžete prádlo dát, protože ji dostatečně neotevřete.

Víte, že i dnes na trhu najdete jak pračky s předním plněním (dvířka jsou na přední straně pračky), tak vrchním plněním, kdy pračku plníte shora?

Jakou kapacitu pračky potřebujete?

Kolik prádla se má do pračky vejít? I co do kapacity pračky je nabídka poměrně široká. Můžete si koupit pračku, která vypere 4 kg prádla, ale i pračku na 10 kg.

Víte, že pro dvoučlennou domácnost stačí pračka s kapacitou 5 kilogramů, rodina ale potřebuje minimálně kapacitu 7-8 kg?

Náš tip: Zajímejte se i o vnitřní rozměry bubnu a materiál, ze kterého je vyrobený. Nesmí být nejen zbytečně velký, ale ani moc mělký. Jinak bude prádlo zmačkané. Důležitá je i velikost otvorů pro průchod vody. Když budou moc velké, nebudou k prádlu zrovna šetrné.

Štítek údržby podrobte detailnímu rozboru

Právě na štítku údržby najdete ty nejdůležitější informace jako spotřebu energie a hlučnost spotřebiče. Co všechno ze štítku vyčtete?

  • Jaká je energetická spotřeba pračky? Mezi nejúspornější patří pračky třídy A+++.
  • Jak je to s roční spotřebou elektřiny v kWh?
  • Kolik spotřebuje pračka vody za rok? Stejně jako u roční spotřeby elektřiny je tento výpočet založený na 220 cyklech praní.
  • Jaká je účinnost odstřeďování? Nejlepší je třída A, nejhorší pak třída G.
  • Jak je pračka hlučná při praní? Standardem je max.50 dB.
  • Jaká je hlučnost odstřeďování? Snažte se volit mezi pračkami, které se vejdou pod 70 dB.
  • Jaká je maximální kapacita bubnu?

Náš tip: Koupí spotřebiče a počáteční investicí do něj to nekončí. I když najdete nejlevnější spotřebič na trhu, je třeba počítat s dalšími investicemi. Náklady na elektrickou energii, kterou pračka za rok spotřebuje, snadno zjistíte vynásobením kWh uvedených na energetickém štítku a cenou, kterou za kWh platíte u svého dodavatele elektřiny.