Francie: Pomalé jedení

Pokud jste někdy ve Francii byli, tak víte, že tam jedí opravu pomalu. V podstatě by se dalo říct, že Francouzi praktikují i při jídle mindufulness, tedy metodu všímavosti. Když jíte jídla pomalu a vychutnáváte si je, jako to dělá spousta lidí ve Francii, může to vést ke konzumaci méně kalorií. Zkuste si udělat čas a užijte si přiměřeně dlouhé jídlo s přáteli nebo kolegy, žádných deset minut v kanceláři u počítače.

Japonsko: Menší porce

Malá jídla obvykle znamenají i méně kalorií. Studie ukazují, že lidé, kteří jedí větší porce, mají větší pravděpodobnost nadváhy a horšího zdraví. V Japonsku konzumují jídla v menších porcích a jsou navrženy tak, aby se strávníci cítili nasycení asi z 80 procent, ale aby nebyli ani hladoví, ani přesycení. Stejný přístup praktikují i doma, kde jsou porce kontrolovány pomocí malých misek, do nichž se vejde jen jedna porce rýže, polévky, zeleniny a bílkovin. Důraz je kladen na čerstvé ovoce a zeleninu, obiloviny a bílkoviny připravované zdravým způsobem, který umožňuje lidem, aby si jídlo vychutnali, ale nepřejedli se.

Indie: Pálivá jídla

Indické jídlo je plné bylinek a koření, jako je kurkuma, kari, zázvor a kardamom. Ty jsou nabité antioxidanty a dalšími látkami, které jsou pro naše zdraví prospěšné. Pálivé potraviny nám dodají takzvaný falešný pocit tepla (i když máme pocit, že doslova hoříme). Aby se tohle teplo z těla dostalo ven, dojde k rozšíření kožních a podkožních cév, což zlepší výdej energie a oxidaci tuků. Obezita je ale i v Indii na vzestupu, zejména mezi zámožnými ženami žijícími ve městech.

Řecko: „Realy“ středomořská strava

Pokud někdo říká, že se stravuje podle středomořské diety, kdo ví, zda ji ve skutečnosti praktikuje. Ve Středomoří existuje mnoho kultur a stravovacích zvyklostí, ale tradiční řecká strava je ta, která prokazatelně snižuje riziko srdečních chorob a rakoviny. Celá je totiž především o ovoci a zelenině, sýru více než mléka, ryb více než hovězího či kuřecího masa. A samozřejmě vše poctivě pokapat olivovým olejem, který obsahuje zdravé omega-3 mastné kyseliny, a zapít trochou vína. Zní to skvěle, jen to uvést do praxe i u nás.

Itálie: Červené víno

Na zdraví! Studie ukazují, že mírná konzumace červeného vína může snížit riziko onemocnění kardiovaskulárními chorobami. Studie z roku 2018 uvádí, že polyfenoly z červeného vína a hroznů mohou zlepšit střevní mikroflóru a přispět ke zdravým střevům. Je to proto, že polyfenoly z červeného vína působí také jako prebiotika, což jsou sloučeniny, které podporují zdravé střevní bakterie. Italové mají sice i pizzu a špagety, ale klíčem jejich stravování je umírněnost, a to i v případě konzumace červeného vína. Jedna sklena denně pro ženy, dvě pro muže. Víc už může být naopak riziko.

Norsko: Fermentace

Pokud některé potraviny necháte dlouho odležet ve vodě nebo soli, případně jiném koření, změní se chemie a chuť. Tomu se říká fermentace a fermentované potraviny jsou přirozenými zdroji probiotik – dobrých bakterií, které ovlivňují vše od trávení až po náladu. Mnohé národy po celém světě fermentují zeleninu, ovoce, mléko a maso. V Norsku například pstruha fermentují až rok a podávají ho tepelně neupraveného. Jinak je Norsko samozřejmě rájem pro rybí milovníky, takže gros jejich jídelníčku tvoří rybí pokrmy.

Jižní Korea: Mix všeho možného

Korejská restaurace vám může nabídnout nakládanou zeleninu, polévku, knedlíky, kvašené zelí, maso, vejce, ryby a vepřové maso – to vše v jednom jídle! Různé potraviny nejen zvyšují zajímavost, ale také vám pomáhají získat více živin. V jídelníčku je hodně zeleniny a populární je zelí. Například kimči je tradiční nakládaná zelí a používá se jako příloha i jako plnohodnotné jídlo s rýží či jako základ do polévky. Rozmanitost jídel ale může vést k tomu, že toho sníte až moc, takže je vhodné jíst menší porce.

Švédsko: „Hodné“ sacharidy

Je dobrým pravidlem hlídat si sacharidy, zejména v americkém jídelníčku, ale ne všechny sacharidy jsou stejné. Celozrnný žitný chléb běžný ve Švédsku (limpa) je zdravější. Má tendenci nezvyšovat hladinu cukru v krvi tolik jako bílý chléb, protože má více vlákniny, která pomáhá trávení. Tenhle chléb navíc voní po koření, sladu a pomeranči. Ve Švédku existuje spousty variant, a zvláště se hodí k šunce a sýrům. Ovšem i zde platí, všeho s mírou.

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-healthy-diet-world, https://www.theoldish.com/portion-size-key-to-japanese-health-and-longevity

Související články