Máte rádi kočky nebo psy? Vědci studují, co to říká o vaší osobnosti a IQ

Ivana Ašenbrenerová | 27. 9. 2020

Nekonečná bitva mezi milovníky koček a psů je vyřešena. Tedy aspoň podle odborníků. Určitě znáte mýty o tom, že milovníci koček jsou rezervovanější, zatímco milovníci psů jsou otevřenější a srdečnější. Je na tom něco pravdy? Nebo je to všechno jinak?

Vědecké studie prokázaly, že preference domácích mazlíčků odhalují o osobnosti člověka opravdu mnohé. Například studie, kterou prováděli odborníci na Carroll University, došla k závěru, že skutečně existují rozdíly mezi lidmi, kteří milují psy, a těmi, kteří dávají přednost kočkám. A také potvrzuje, že preference domácího mazlíčka je v podstatě odrazem naší osobnosti.

Docentka psychologie Denise Guastello věří, že „je možné, že si lidé vybírají domácí mazlíčky na základě své osobnosti“. Studie z roku 2019 zaměřená na 600 vysokoškolských studentů, která se týkala zvířecích preferencí, si kladla za cíl zjistit, jaké vlastnosti považují účastníci za nejatraktivnější u svých domácích mazlíčků a jaké se shodují s vlastnostmi, které mají oni sami. Jak dopadla?

Jaká je vaše psychická síla podle znamení? V tomhle jste nepřemožitelní
Horoskopy

Jaká je vaše psychická síla podle znamení? V tomhle jste nepřemožitelní

Pejskaři versus kočkaři

Z celkového počtu dotazovaných 60 procent preferovalo psy, pouze 11 procent uvedlo, že dávají přednost kočkám, dalších 29 procent pak, že miluje kočky i psy nebo nedává přednost ani jednou z těchto dvou zvířat.

A nejkontroverznější aspekt této studie? Zjištění ukázala, že majitelé domácích mazlíčků, kteří dávají přednost kočkám, získali více bodů v IQ testech! V podstatě tedy naznačují, že „kočičí lidé“ jsou chytřejší než „psí lidé“.

Tajemný japonský horoskop: Jste borovice, sakura nebo javorový list?
Horoskopy

Tajemný japonský horoskop: Jste borovice, sakura nebo javorový list?

Zatímco tento nový důkaz může vyvolat střet zájmů mezi milovníky koček a psů, tato studie především uznala pozitivní vlastnosti pro všechny milovníky domácích mazlíčků. Rozdíly v osobnostech v podstatě kopírovaly povahové rysy jejich mazlíčků.

Například milovníci psů sami sebe popisovali jako aktivní, nadšené a přátelské, zatímco milovníci koček sami sebe shledávali jako zdrženlivější, vnímavější a citlivější. To vlastně ale dává smysl s ohledem na skutečnost, že kočky jsou obecně spíše domácím zvířetem, zatímco psi jsou spíše venkovním zvířetem, s nímž se chodí „na procházku“.

Otestujte se: Jaký je dům vašeho srdce, taková jste vy
Horoskopy

Otestujte se: Jaký je dům vašeho srdce, taková jste vy

Psí lidé plánovači, kočičí větší citlivky

Ačkoli účastníky této studie byli pouze studenti univerzity, i předchozí studie měly podobné závěry. V roce 2010 studie University of Texas zkoumala 4565 jedinců a rozdělila je do čtyř kategorií: kočičí lidé, psí lidé, ani jeden, oba. Po 44 osobnostních otázkách výzkum odhalil: „Psí lidé byli obecně o 15 procent extrovertnější, o 13 procent příjemnější a o 11 procent svědomitější než kočičí lidé, kteří byli o 12 procent víc neurotičtí a o 11 procent emotivnější.“

Díky luně budete krásnější: Jaké procedury si dopřát při úplňku?
Horoskopy

Díky luně budete krásnější: Jaké procedury si dopřát při úplňku?

To znamená, že milovníci psů jsou disciplinovanější a mají sklon být „plánovači“ ve srovnání se svými kočičími lidmi. Osobnostní rysy spojené s konkrétním mazlíčkem by mohly pomoci předpovědět vaši úroveň kompatibility s potenciálními milenci a přáteli, díky čemuž by pro vás mohlo být mnohem snazší navázat kontakt s budoucím „panem dokonalým“ nebo „paní dokonalou“.

Co vám říkají sny? Přivolejte si ty hezké, tohle dělejte hodinu před spaním
Horoskopy

Co vám říkají sny? Přivolejte si ty hezké, tohle dělejte hodinu před spaním

Tagy kočka pes University of Texas System