Babička je pro děti symbolem klidu a trpělivosti

K čemu jsou prarodiče? vidí život s odstupem a často mají na děti více času

Babička s dědečkem mají v rodině krásnou a velmi důležitou roli, se kterou se často pojí i větší volnost ve výchově a hýčkání vnoučat. Prarodiče usnadňují život rodičům nejen svým hlídáním, ale i svým vzorem. Rodiče by si toho měli vážit a dávat jim najevo, že jsou potřební. Pokud však prarodiče svým dětem příliš radí, nebo s nimi naopak vůbec nekomunikují, nastávají v rodinách problémy.

Některé babičky uvádějí, že není pravdou, že by neměly rády své děti a upřednostňovaly vnoučata, ale stále v sobě mají zafixovaný pocit z doby, kdy se staraly o své děti, když byly malé. Vnoučata jsou nyní opět ti malí drobečkové a ony mají potřebu je více rozmazlovat, ne vychovávat. Uvědomují si, že v sobě mají pocit, že něco nestihly, a mají tím na mysli dostatečnou péči a přítomnost u svých dětí, které bylo pochopitelně mnohem méně díky zaměstnání v jejich produktivním věku, než by si představovaly. Nyní si vynahrazují dřívější nepřítomnost a užívají si dětské aktivity s vnoučaty na maximum.

Nejen že mají více času, ale vidí vše s odstupem, dívají se na svět jinýma očima a někdy nevědomky zanedbávají své vlastní děti. Se synem či dcerou řeší pouze provozní věci, nezbývá prostor na hlubší popovídání a vzdalují se. Možná mají také pocit, že jejich synové a dcery je už nepotřebují, jsou samostatní, a tak jim nedávají svoji lásku najevo.

Čtěte také

Co si teď počít?

Čtěte také

Alena (69): Vyšlo najevo, že můj vymodlený vnuk je nevlastní. Trápím se

Ztráta důvěry a schopnosti komunikovat

V případech, kdy nedokážeme otevřeně komunikovat, mohlo dojít v minulosti k narušení naší schopnosti komunikace, případně ani nedošlo k jejímu vytvoření. Častou příčinou vzniku bývá narušená citová vazba mezi jednotlivými členy rodiny, kteří pak nejsou schopni naplňovat přirozené vztahové, citové a komunikační potřeby svých potomků, a to u nové generace omezuje vznik bazální sebedůvěry, důvěry v nejbližší vztahy, ale i důvěry v okolní svět. Tím klesá i schopnost komunikace a sdílnosti. Je důležité zůstávat v kontaktu, sdílet své pocity a dojmy. Můžeme tak předejít problémům a nedorozuměním, kterých se podvědomě bojíme.

Prarodiče si však mnohdy skutečně nejsou jisti tím, co od nich jejich vlastní děti očekávají, případně co si nepřejí. Proto by rodiče měli svým rodičům dopřát pocit, že jsou pro ně důležití, potřební, a hlavně umět vhodně vyjádřit svá přání. Přitom jedno z důležitých komunikačních zásad je nekritizovat a neshazovat ostatní. Důležitá je také schopnost usmiřovat se a umět odpouštět.

Čtěte také

Nemluvte rodičům do výchovy, je to jejich věc

Čtěte také

Snacha nechce, abych mluvila do výchovy. Přijměte roli babičky, radí psycholog

Pokud nás druhý kritizuje nebo odsuzuje, začneme se bránit a většinou se uzavřeme do sebe. Měli bychom si naslouchat a zaměřit se na pozitivní věci společně. Jako vhodné se jeví například společná návštěva mimoškolní činnosti dítěte nebo lékaře. Prarodiče si tak mohou lépe uvědomit, že se doba od jejich rodičovství výrazně změnila a naučit se, jak rodičům nabídnout správnou podporu. I to může pomoci vyřešit problémy a podpořit komunikaci mezi generacemi. Je také dobré, když si prarodiče udržují zájmy a cíle, aby jejich děti a vnoučata nemusela vyplňovat prázdná místa, která postupně během života mohou vznikat. Měli by se zbavit svých očekávání a těšit se z toho, jak je to nyní.

Správné vzory

Jak rodiče, tak prarodiče jsou tu pro děti. A děti, aby jednou samy byly schopny efektivně komunikovat, potřebují správné vzory. Potřebují porozumět tomu, kdo jsou, naučit se zacházet se svými emocemi, odpovídajícím způsobem je vnímat i vyjadřovat. Tento způsob přejímají od svých rodičů i prarodičů. Dospělý by měl být proto schopen sebereflexe, nečekat, že za něj někdo problém vyřeší, přijímat za sebe odpovědnost a necítit vinu za to, co dělá nebo udělal. Doba se hodně změnila a to, co fungovalo před lety, dnes fungovat nemusí. Zdravé rodiny dnes otevřeně komunikují a neexistují pro ně zakázaná témata. Všichni se snaží o vzájemné přijímání bez podmínek, tolerují chyby své i druhých, ale snaží se je neopakovat. Podporují se a pomáhají si, umějí se ocenit a pochválit.

Tedy to, že prarodiče zahrnují svá vnoučata bezpodmínečnou láskou, je v pořádku, jen rodičům nestěžujme situaci a pomáhejme jim. A pokud se něco nevydaří podle našich představ, vždy se to dá napravit a vykomunikovat. Důležitá je snaha všech, aby to fungovalo, protože rodiče potřebují své rodiče a prarodiče potřebují své děti a vnoučata.

Aurorka: Mgr. Et Mgr. Veronika Sedlecká, online psychologická poradna Mojra.cz

Kontakt: www.mojra.cz/nasi-psychologove

Čtěte také

Rozhodující slovo ve výchově mají mít rodiče

Čtěte také

Manžel rozmazluje vnoučata a děti i já z něj šílíme! Jak z toho, radí psycholog

Šaty pro čtvero ročních období

Letní slevy jsou tady! kupte si za hubičku šaty, které unosíte celý rok

Šaty, ať už v prodloužené délce nebo dlaň nad kolena, s rukávkem či bez, jsou základem dámského celoročního šatníku. Až poleví vedra, stačí si přes šaty přehodit džínovou bundu, sáčko nebo přízový svetřík a model, který jste nosila v létě, můžete užít i na podzim. A protože právě teď začínají slevy, není od věci pořídit si pár nadčasových kousků doslova za pár šupů.

S delším rukávem

Ano, i tyhle střihy v létě bodovaly. Pro ty z vás, které mají problémy s povislými pažemi nebo obecně s nadváhou, výrobci ušili šaty z těch nejlehčích materiálů, ale nechali prodloužené rukávy. Perfektní jsou balonové rukávy, ale i rozšířené nebo naopak volné a stažené do manžety. Když si pořídíte tyhle letní šaty na zimu, stačí si pod ně navléknout jednobarevnou hřejivou spodničku a silnější punčocháče a můžete si je užívat, i když venku trochu přituhne. Ideální je zvolit variantu s lodičkovým výstřihem nebo zapínáním na knoflíky a midi délku nebo prodlouženou variantu až po kotníky. Takovým šatům sluší drobné vzory nebo vrstvení pomocí volánů, křížení a odlišných délek.

Čtěte také

Květiny! Kdy jindy než v létě to s nimi můžete trochu přehnat!

Čtěte také

Oslňte okolí letními šaty. Sluší všem bez ohledu na věk

Na ramínka

Že jde o ryze letní model? Kdepak, pod šaty na ramínka si můžete obléknout basic nátělník s rukávkem a dát tak vyniknout jejich dokonalému střihu. Nebo si k nim pořídit moderní bavlněný rukávník, to je ten kousek, který si navléknete na paže a on vám jenom decentně zakryje ramena. Pro ženy, které se hodně potí, ideální záležitost, z tílka nebo šatů na ramínka si pomocí rukávníku vytvoříte model s dlouhým rukávem a větráním v podpaží. Na podzim užijete i šaty bez ramínek, třeba ty s žabičkováním přes hrudník. Pod ně si můžete obléknout projmutou košili s límečkem nebo halenku se spadlými rameny.

Čtěte také

Květiny, volánky, výšivky... To je etno

Čtěte také

Hlavně hravě! Etno motivy rozzáří každou šedou myš

Zavinovačky pro vyrýsování proporcí

Boubelkám lichotí zavinovací střih v kombinaci s delšími rukávy. Velmi štíhlým chlapeckým figurám zase šaty s řasením nebo výraznými vzory v horní části. Takhle střižené šaty nemusíte ukládat do skříně ani v zimě, sluší jim křivák, kožená bunda, ale i delší kabát s páskem. Na nohy vysoké šněrovací boty nebo kotníkové kozačky a hurá ven.

Čtěte také

Už máte široké kalhoty ve svém šatníku?

Čtěte také

Milujete kalhoty? V létě vsaďte na široké nohavice a lehoučké hedvábí