Očím pomáhají i masáže

Syndrom suchého oka: zhoršuje ho i nošení respirátoru. jak na beznadějné případy

V době pandemie tráví lidé podle odborníků ještě více času u počítače než předtím. Je to i tím, že se rozmazala hranice mezi prací a odpočinkem a lidé se tak do nějaké obrazovky dívají stále více. Přispívá k tomu i skutečnost, že moc jiná zábava nebyla možná. Zhoršuje se ještě více digitální únava očí a zejména syndrom suchého oka. 

Zatímco v „předepidemické době“ lidé po skončení pracovní doby vyzvedávali děti ze školy, poté obstarali nákupy nebo šli do posilovny či s přáteli do restaurace a k počítači nebo telefonům se vrátili až večer, dnes je to jinak. Mnoho takových běžných aktivit z života odpadlo a čas strávený u počítače se tak v prostředí home office výrazně „nafouknul“. Práce na počítači kombinovaná s odpočinkem u oblíbených seriálů a sledováním sociálních sítí znamená velkou zátěž pro zrak, která s sebou ale přináší kromě mnoha jiného také tzv. digitální únavu očí.

Čtěte také

Přetrvávající bolest hlavy je jedním z příznaků postkovidového syndromu

Čtěte také

Postcovidový syndrom: Lékárníci radí, jak se zbavit kašle, únavy a bolestí


Nemoc 21. století

O digitální únavě očí se hovoří jako o nemoci 21. století a o problému posledního roku, který je silně ovlivněný pandemickými opatřeními. „Celodenní práce na počítači v kombinaci s pravidelným sledováním telefonu, televize, hraním počítačových her, navíc s nedostačujícím pobytem venku má za důsledek potíže s viděním. Pacienti si často stěžují na podráždění očí, pocit suchých očí, na obtížnější zaostřování, bolest hlavy anebo také na bolest zad a šíje,“ vyjmenovává MUDr. Silvie Zapletalová, primářka oční kliniky Lexum v Praze. 


Syndrom suchého oka se projevuje pocitem suchých, unavených, červených očí, oteklých víček, pocitu písku či jiného cizího tělíska v oku, svrběním či pálením očí. „Paradoxně se syndrom suchého oka často projevuje také zvýšeným slzením, kdy slzy z oka nadměrně odcházejí slznými kanálky místo toho, aby oko zvlhčovaly,“ doplňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské Oční kliniky DuoVize. 

Čtěte také

Asi tušíte, že léky na bolest škodí žaludku, ale netušíte, že poškozují i srdce

Čtěte také

Češi berou příliš léků na bolest. Dělají to špatně a škodí tak žaludku i kloubům


Jak zhoršuje suché oko respirátor

Očím pomohou takzvané umělé slzy. I o jejich dlouhodobějším používání je dobré se poradit s očním lékařem. V případě větších obtíží lze implantovat do oka takzvané plugy, tedy ucpávky slzných kanálků, které zabraňují odtoku slz. A samozřejmě dbát na prevenci a udržovat v místnostech optimální vlhkost vzduchu.


Zajímavé je též zjištění, že v době pandemie covid-19 přibývá problémů se suchým okem kvůli nesprávně nasazeným ochranným pomůckám, které brání přenosu koronaviru. Jestliže však horní okraj roušky či respirátoru nepřiléhá pod očima těsně ke kůži, vydechovaný vzduch pak míří přímo k povrchu očí. Následkem toho se narušuje slzný film a tím pádem se rozvinou obtíže související se syndromem suchého oka.

Čtěte také

Někteří lidé mají sebevědomí na rozdávání

Čtěte také

Dunning-Krugerův efekt: Proč si neschopní lidé myslí, že jsou lepší než ostatní


Přirozenou tvorbu slzného filmu nenarušuje jen sledování obrazovek. Neblahý vliv na ni má také klimatizace, vítr, pobyt v přetopené místnosti, prašném, suchém či zakouřeném prostředí… Svou roli hraje ovšem také stres a u žen menopauza, vyznačující se výkyvem hormonů, které mají vliv na celou řadu tělesných změn, včetně vysychání očí.

 

Problémy mohou způsobit i některá onemocnění, jako jsou cukrovka, zánět očí, infekce, alergie, autoimunitní onemocnění… Vliv má rovněž užívání některých léků, dlouhodobé používání očních kapek, ale také nevhodné dioptrie nebo nošení kontaktních čoček. Někdy se toto onemocnění také objevuje u lidí s různými vrozenými či získanými anomáliemi očních víček. 

Čtěte také

Problémy často způsobují i léky na bolest

Čtěte také

Pravda o vředech: Žaludku sice škodí stres a nervy, ale pravý důvod je jinde


Z čeho jsou slzy

Řada lidí si myslí, že slzy jsou tvořeny pouze vodou. Ve skutečnosti se ovšem skládají ze tří hlavních složek: tuku (oleje), hlenu a vody. Netryskají nám pouze ve chvíli, kdy jsme smutní a pláčeme. Ve skutečnosti mají důležitý úkol – neustále zvlhčovat povrch oka. „Slzy se rozmrkávají po oku a je to zcela zásadní pro pohodlí očí. V okamžiku, kdy se soustředíme na práci nablízko – třeba čtení knihy – nebo velmi intenzivně pracujeme s počítačem, mrkat zapomeneme,“ vysvětluje Valešová. 


Svaly ovládající oči jsou nejaktivnější ze všech svalů v těle, jedno mrknutí obvykle trvá 100 až 150 milisekund a je možné mrknout až pětkrát za sekundu! Průměrně však oči mrkají 17krát za minutu, 14280krát denně a 5,2milonkrát za rok. Když ale mluvíte, mrkáte rychleji, než když čtete nebo pracujete s počítačem. Pak člověk mrkat „zapomíná“, což způsobuje rychlejší únavu a namáhání očí. 


Při jejich vysychání pak může dojít až ke vzniku drobných poškození na povrchu oka, objevit se zánět rohovky a spojivky. Paradoxem je, že právě suché oko se může projevovat nadměrným slzením, které je vyvoláno zhoršenou kvalitou slzného filmu. Ten oko nedostatečně chrání, dochází k jeho podráždění – a o to víc potom slzíte.

Čtěte také

Řešte už první signály problémů s křečovými žílami

Čtěte také

Křečové žíly: Metličky ukazují, že něco není v pořádku. Neodkládejte léčbu

Stravovací návyky se vyvíjejí, respektujte to

U babičky se dojídá! nesnažte se vyhrát boj o to, co vnoučata jedí

Rodiče a prarodiče mají na výchovu dětí málokdy úplně stejný názor. Jedním ze sporných témat je bezesporu jídlo. Někteří rodiče usilují – na rozdíl od babiček a dědečků – o přísně zdravé stravování. Jiní zase na jídle tak nebazírují a nenapadlo by je například nutit děti, aby snědly všechno, co se jim objeví na talíři. 

Zuzana miluje svá tři vnoučata, ráda je hlídá, ale děsí ji debaty se snachami o jídle. Matka pětiletých dvojčat přísně dbá na to, aby kluci nejedli nic nezdravého, od hranolek přes lentilky až po snídaňové čokokuličky. Nutella? Zakázané slovo. Manželka druhého syna je zase v jídle hrozně benevolentní, nevadí jí, když její tříletá dcera něco odmítne, klidně jí dá něco jiného, stejně jako moc neřeší čas oběda či večeře. Ale za hlavní jídlo klidně považuje rohlík se sýrem, což je podle Zuzany špatně, myslí si, že děti mají mít teplé jídlo k obědu vždy a k večeři, když to jde. 

„Ony jsou obě snachy moc fajn, ale z jejich přístupu k jídlu rostu. Myslím si, že by se nic nestalo, kdybych klukům jednou udělala normální palačinky se šlehačkou. A myslím si, že vnučce by prospěla trocha řádu v jídle – já prostě chci, aby dojedla jídlo, které jsem pro ni uvařila,“ stýská si sedmapadesátiletá Zuzana, která si proto například hlídání dětí nedokáže užít tak, jak si malovala. 

Čtěte také

Pořád spolu... Pandemie nám připravila nečekané výzvy

Čtěte také

Zjistěte, jestli má váš vztah šanci přežít koronu. Čím mladší, tím horší

Jedno je jisté, nemá smysl se pouštět do hádek s mladší generací, dokonce by to ani nebylo správné – za děti jsou zodpovědní rodiče, a to včetně toho, co jejich potomci jedí. Prarodiče by to měli respektovat. A pokud k tomu mají připomínky, měli by je s potomky a jejich partnery řešit bez přítomnosti vnoučat. 

Ona mu ani to jídlo neuvaří

Na druhou stranu, možná by stálo za to zkusit se dohodnout na nějakém kompromisu v tom smyslu, že u babičky a dědečka platí trochu jiná pravidla než doma. Doporučuje to například Wolfgang Hantel-Quitmann, profesor klinické a rodinné psychologie z Vysoké školy aplikovaných věd v Hamburku. Podle něj není nic špatného na tom, aby dítě u prarodičů dostalo čokoládu, pokud se tak neděje za zády rodičů a je to jen výjimečné. Tvrdí, že rodičovská autorita tím rozhodně nijak neutrpí a že dítě velmi dobře pochopí, že co se smí u babičky, jindy by neprošlo. 

Čtěte také

Dnešní babičky vychovávaly své děti přísněji

Čtěte také

Jednu mu plácni a nech ho vyřvat. Proč babičky požadují větší přísnost

To se týká třeba zmíněné vnučky, která není zvyklá jíst pravidelně v době, kdy jedí i ostatní. Odborníci na výživu a výchovu nicméně nedoporučují, aby někdo děti nutil dojídat všechno, co mají na talíři. A vzájemným vztahům také prospěje, když k jídlu bude něco, co všem zúčastněným chutná. 

Samostatnou kapitolou je výživa nejmenších dětí, kdy babičky kroutí hlavou nad hotovými příkrmy z obchodu. „Ačkoli se dnes mnoho maminek snaží svým dětem vařit zdravě, volí pro první příkrmy právě ty z obchodu. Babičky nedokáží pochopit, jak toto můžete dítěti s čistým svědomím dát, obhajují se tím, že není nad domácí stravu, a všechny vaše argumenty odmítají. Stejně je tomu i v případě kašiček, já sama jsem neustále slyšela, že dávat miminku kaši z vody a ‚prášku‘ není zdravé, že kdysi se vařila obyčejná krupice z mléka, neřešil se lepek a podobně,“ uvádí příklad z praxe portál Mojra.cz, který sdružuje psychology nabízející například on-line poradenství. 

Jenže matky nedělají žádnou chybu, protože pokud se vyhnou například dosolovaným pokrmům, dávají svým dětem vyvážené jídlo, které jim navíc zásadně šetří čas. Laboratorní testy opakovaně prokázaly, že jídlo ze skleniček je v pořádku, pokud jde například o dusičnany, což u kupované zeleniny nikdy úplně pod kontrolou člověk nemá. 

Čtěte také

Neverbální komunikace tvoří až 60 procent sdělení.

Čtěte také

Řeč těla: Podle rukou nejsnáze poznáte, jestli vám někdo lže

Když ty vaříš ta jídla nějaká těžká

Některým dětem navíc babiččina kuchyně nechutná, protože je jiná než to, co dostávají k jídlu doma. „Jestliže byl někdo zvyklý dělat hutná těžká jídla pro manžela, který se vracel domů po dni plném těžké manuální práce, nemůže se divit, že tato jídla dnes nedělají dobře synovi nebo vnukovi, který sedí v kanceláři a snaží se udržovat se v kondici sportováním,“ říká odborník na výživu Petr Havlíček. 

Prarodiče také často lpí na tom, že oběd má tvořit polévka a hlavní jídlo, jak tomu běžně je třeba i ve školních jídelnách. Ale ono to nutné vůbec není, v některém případě spíše naopak, protože hutná polévka a následně hutné jídlo nutně vedou k tomu, že se člověk přejí. 

Čtěte také

Petra Drahanská

Čtěte také

Petra Drahanská: Nehněvejte se na maminky, že nedělaly, co jste od nich čekaly