Lněné semínko má hned několik výhod. Má například o dost nižší energetickou hodnotu než jiná semínka, nebo dokonce oříšky. Zároveň obsahuje vlákninu, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty. Navíc nechutná úplně špatně. 

Vláknina je skvělá jak proto, že díky ní přijatá potrava nabobtná a vy tak déle nebudete cítit hlad, tak i kvůli tomu, že udržuje trávicí soustavu v dobré kondici. I to přispívá k větší výkonnosti metabolismu. Nesmíme zapomínat na bílkoviny, které rovněž přispívají k většímu pocitu sytosti. Lněné semínko tak pomůže tomu, že se nebudete přejídat. Naopak má nízký obsah škrobu a cukru, a proto v něm najdete relativně málo energie. 

Lněné semínko obsahuje také hned dvě esenciální mastné kyseliny, omega-3 a omega-6, které – zjednodušeně řečeno – prospívají naší oběhové a nervové soustavě. 

„Ukazuje se, že dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin má pozitivní vliv na naši imunitu. Dle některých výzkumů nás dokonce omega-3 mohou chránit proti některým druhům rakoviny a jsou důležité pro naše srdce,“ říká výživová poradkyně Pavla Široká.

Čtěte také

Jogurt je dovolený

Čtěte také

Dukanova dieta sází na tuky a bílkoviny: Čím se inspirovat a na co zapomenout

Nejen na hubnutí, ale i pro zdraví

Lněné semínko je rovněž považováno za skvělý zdroj antioxidantů – ty vám sice se shazováním přebytečných kil přímo nepomohou, ale zpomalují stárnutí buněk a udržují je tak v dobré kondici, takže vaše tělo díky tomu bude lépe spalovat tuky. 

Tím výhody lněného semínka nekončí. Díky tomu, že přirozeně neobsahuje cholesterol, a proto je dobré pro vaše srdce, pomáhá například udržovat krevní tlak v normě. Díky vysokému obsahu vlákniny zabraňuje rozvoji zácpy. Kromě výše zmíněných složek obsahuje také hořčík, vápník a fosfor, díky čemuž se můžete těšit i z lepšího stavu nehtů či vlasů. Jen to chce dlouhodobou a pravidelnou konzumaci. 

Některé studie naznačují, že lněné semínko dokáže korigovat rozhozené hormonální hladiny, pokud jde například o estrogen. Ale v tomto směru jsou potřeba další výzkumy. 

Čtěte také

Zdravý jídelníček je v době přechodu důležitý. Díky správným potravinám nejenže nepřiberete, ale taky se udržíte v kondici.

Čtěte také

Jídelníček po padesátce: Co jíst v menopauze, abyste si udržela váhu

Raději mleté, prosím

Pozor, kvůli hubnutí je lepší jíst lněná semínka mletá. Pokud byste je konzumovali celá, nedokážete z nich využít všechno, co obsahují, a to by byla škoda. Navíc jsou mletá semínka pro většinu lidí chutnější i stravitelnější. Nemusíte jich přitom jíst nějak moc, stačí lžíce denně – třeba po ránu. Můžete si s nimi například posypat snídaňové cereálie nebo je přidat do ovesné kaše. 

Můžete také zkusit lněný olej, který se ze semínek lisuje, a použít ho k přípravě salátové zálivky. Případně přidejte mletá semínka do již hotového salátu, zeleninové polévky a podobně nebo je použijte při přípravě dušených jídel včetně masitých. Mleté ​​lněné semínko lze také přidat do těsta na chleba, sušenky nebo jiné sladké pečivo. 

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Jak odolat chutím na čokoládu nebo řízek? Držte se těchto pravidel!