Hrubě pletené svetry, vyplétané copánky nebo melír? Letí jak v osmdesátkách!

Jitka Musilová | 13. 11. 2021
Svetr, Bershka, 699 Kč
Svetr, Desigual, 3299 Kč
Svetr, Fler.cz

Retro svetry slaví návrat už nějakou tu sezónu. Že jste ještě „neprohrabala“ starý šatník? Je nejvyšší čas. Možná že vám se do starého svetru nechce, ale třeba uděláte radost dceři nebo vnučce.

Tyhle hrubě pletené svetry, s vyplétanými copánky nebo melírem, jsme nosily před třiceti lety a dnes se z nich stává novodobý hit. Pokud si ještě tykáte s pletacími jehlicemi a „hladce, obrace“ pro vás není prázdný pojem, možná byste měla zkusit domácí pletení oživit. Svetr v retro duchu seženete i v second handu, ale je fakt, že ač retro střih, u pleteniny je vždycky lepší, když voní novotou. Tedy je bez žmolků a vytahaných ok.

Kalhoty s laclem jen pro mladé? Kdepak, nějaké to kilo se v nich ztratí
Krása

Kalhoty s laclem jen pro mladé? Kdepak, nějaké to kilo se v nich ztratí

Sekáč před lety a dnes

Nedávno mě navštívila dcera a měla na sobě překrásnou pletenou vestu se spadlými rameny, v délce pod zadek, podkasanou páskem tón v tónu. „Super model,“ pochválila jsem ji. „Mami, tuhle vestu jsi před osmi lety poslala do světa a už ty jsi ji kupovala v sekáči…“ No jo, došlo mi, měla jsem ji asi dvakrát na sobě. „Mám těch svetrů od tebe spoustu a ženské v práci je obdivují, takové kousky dneska neseženeš, střihově dokonalé.“ Takže svetry, kterým může být víc jak dvacet let, pokud jsou v dobré kondici, slaví úspěch.

Vzpomínky na trvalou: Smrděly jsme čpavkem a všechny jsme vypadaly stejně
Krása

Vzpomínky na trvalou: Smrděly jsme čpavkem a všechny jsme vypadaly stejně

Háčkované ozdoby

Módním hitem, kterému jsem já ještě na chuť nepřišla, jsou svetry zdobené háčkovanými kytičkami, postavičkami, zvířátky. Trochu mi to připomíná patchworkové deky, které jsme kdysi tvořily právě z háčkovaných koleček a čtverečků, čím barevnější, tím lepší. Dnes na takové svetry narazíte ve všech řetězcích i na e-shopech s domácí tvorbou. Nosí se i jednoduše pletené, ale promelírované svetry v over size střihu nebo svetry sešité z různých kontrastních dílů, nejen co se týče barevnosti, ale i zpracovaní. Levý přední díl může být háčkovaný, druhý z krajky, záda ve stylu „hladce, obrace“ a rukávy přízové a s našitými ozdobami.

Ze vzorů stále frčí copánky a vzor ve stylu včelích pláství, moderní jsou také vplétané třásně a asymetrický střih. Velmi povedené jsou pak svetry s co nejširšími balonovými rukávy a jednoznačně nejvíc cool jsou kapuce. Čím větší, tím lepší!

Čaputová opět oslnila dokonalým modelem. Čím to, že jí to vždycky sluší?
Krása

Čaputová opět oslnila dokonalým modelem. Čím to, že jí to vždycky sluší?

Tagy svetr