Reflexní terapie: Proti stresu, na spánek, bolest, imunitu. Není ale pro všechny

Martina Nováčková | 16. 12. 2022

Seznamte se s jednoduchou a účinnou technikou, kterou můžete používat jako součást každodenní péče o sebe nebo si pomoci od různých zdravotních obtíží.

Integrovaný léčebný postup reflexní terapie mapuje, jak se tělo zrcadlí převážně v oblasti chodidel, rukou a vnější části uší. Reflexní terapie používá jedinečné techniky tlaku palcem a ostatními prsty rukou na nervové dráhy, aby tělu pomohly optimálně fungovat, a také pro úlevu od bolesti a nepříjemných pocitů.

Zdroj: Youtube

Každá část těla má svou odpovídající reflexní plošku na chodidlech a nártech, dlaních a hřbetech rukou, na obličeji a vnější části uší.

Na tyto reflexní mapy se můžeme dívat jako na zmenšené mapy lidského těla. Tento přirozený přístup ke zdraví podporuje uvolnění, zvyšuje cirkulaci a holistickým způsobem vyvažuje fungování systému v těle, vysvětluje v knize Reflexní terapie ruky Stefanie Sabounchian.

Prostřednictvím prostého reflexologického doteku můžeme podpořit aktivaci samoléčivé schopnosti těla bezpečným a pečujícím způsobem.

Vánoce s cukrovkou nejsou drama: Stačí si upravit dávku inzulínu a porce
Zdraví

Vánoce s cukrovkou nejsou drama: Stačí si upravit dávku inzulínu a porce

Jak funguje reflexní terapie?

Reflexní terapie funguje prostřednictvím nervového systému. Všechno v těle je propojeno nervovou sítí, přes niž se v těle přenášejí informace. Pokud někde v těle dojde ke zdravotní nerovnováze, překážky a bloky z různých chemických látek se nahromadí kolem nervových zakončení v odpovídajících reflexních zónách na rukách, nohách, obličeji a vnější části uší.

Techniky reflexní terapie

Techniky reflexologie jsou drobné pohyby použité na relativně malé mapě reflexních plošek. Byly vyvinuty tak, aby uklidnily nervy a vyřešily blokády a městnání různých látek kolem nervových zakončení.

Zimní hrozby pro oči: Pozor na modré světlo i šero. Trpí hlavně krátkozrací
Zdraví

Zimní hrozby pro oči: Pozor na modré světlo i šero. Trpí hlavně krátkozrací

Jaký může mít reflexní terapie přínos pro naše tělo?

Podle Stefanie Sabounchian pomáhá podpořit samoléčení pomocí hlubokého uvolnění, zvýšené cirkulace, snížení bolesti, posílení imunitního systému a mnoha dalších věcí. Některé z mnoha potvrzených obecných přínosů reflexologie zahrnují:

 • snížení stresu
 • zlepšení cirkulace krve v cévách
 • optimalizování funkce orgánů a žláz
 • zlepšené fungování imunity
 • úlevu od bolesti a nepohodlí
 • zlepšení spánku
 • podporu detoxikace

Masáž chodidel – postup

Při práci na chodidle používáme k tlaku na reflexní oblasti nejčastěji palec.

Ohněte ho tak, abyste na reflexní body mohli tlačit jak bříškem palce, tak zlehka i nehtem.

Potraviny co zlepšují a zhoršují pálení žáhy: Pomůže soda nebo kyselá okurka
Zdraví

Potraviny co zlepšují a zhoršují pálení žáhy: Pomůže soda nebo kyselá okurka

Jakmile vyvinete tlak, maličko palec stáhněte zpět, aby nehet příliš na masírovanou kůži netlačil. Ostatními prsty si podepřete chodidlo z druhé strany.

Na krátkou chvíli vyviňte tlak na reflexní bod a pak povolte. Ponechte palec ohnutý a jemně se přesuňte po chodidle k dalšímu.

Důležitá je přesnost, každý reflexní bod je totiž velký zhruba jako špendlíková hlavička. A pamatujte na krátké nehty, abyste sobě nebo masírované osobě nezpůsobovali bolest.

Většina reflexních oblastí se nachází na plosce chodidla. Nicméně jsou i na vnitřních a vnějších stranách chodidla a na nártu.

Jak léčit sám sebe

Abyste mohli masírovat své vlastní nohy, potřebujete mít ohebné kyčle a kolena. Pokud cítíte jakékoli nepříjemné pocity, nepokoušejte se o samoléčbu, upozorňuje Nicola Hall v knize Základy reflexologie. Pokud se cítíte pohodlně, ohněte koleno, zvedněte nohu k sobě a položte ji na stehno druhé nohy.

Podepřete si nárt jednou rukou, druhou pracujte na reflexních oblastech chodidla. V této pozici budete schopni působit na reflexní oblasti, které se nacházejí na vnitřní straně nohy a na vrcholu chodidla. Abyste mohli působit na vnější stranu, ohněte koleno tak, že vaše noha bude směřovat vně a patou ji opřete o sedák židle, na které sedíte.

Imunita se tvoří ve střevech. Zkuste hlívu a další potraviny na podporu imunity
Zdraví

Imunita se tvoří ve střevech. Zkuste hlívu a další potraviny na podporu imunity

Pozor!

Pokud léčíte sami sebe nebo přítele, ujistěte se, že sedíte pohodlně a nezatěžujete žádné klouby vašeho těla. Neprovádějte léčbu příliš často a nepřetěžujte reflexní oblasti přílišným tlakem nebo dlouhodobým působením.

Masáž rukou

Při práci na rukou použijte stejnou techniku jako u chodidel.

Aplikujte tlak na reflexní oblasti pomocí ohnutého palce a na každý reflexní bod střídejte tlak bříška a špičky palce. Ostatními prsty volně podložte masírovanou ruku.

I na rukách jsou místěny reflexní zóny prakticky všech částí těla. Jsou menší než na nohách, ale výhoda je, že si můžete udělat reflexní masáž třeba i v autobuse.

Zimní jídla vhodná pro zdraví a hubnutí. Zaměřte se na ty, co vás zahřejí
Zdraví

Zimní jídla vhodná pro zdraví a hubnutí. Zaměřte se na ty, co vás zahřejí

Rozdělení ruky

Rozdělení ruky do jednotlivých zón nám může zjednodušit hledání částí těla, které chceme masírovat. Pro oblast hlavy a krku jsou to prsty. Pro zónu hrudi pracujeme na kloubech spodní části prstů, pro zónu horní a střední části břicha pracujeme s měkkou tkání části dlaně. Spodní část břicha a oblast pánve se na ruce nachází na spodní části dlaně. Pro páteř a vertikální středovou oblast těla pracujeme podél okraje palce a pro paže a nohy podél okraje ruky pod malíčkem.

Žlučníkový záchvat či pálení žáhy o Vánocích. Pečte a vařte zdravěji
Zdraví

Žlučníkový záchvat či pálení žáhy o Vánocích. Pečte a vařte zdravěji

Techniky reflexologie

Kromě základní techniky masáže zón bříškem palce můžete použít i další způsoby stimulace zón. Jemný tlak ukazováčkem i více prsty, masírování krouživými pohyby, stisknutí plošek mezi prsty palcem a ukazováčkem a další.

Masáž uší

Další místo, kde se nacházejí reflexní body, je ucho. Vzhledem k jejich velikosti se využívají spíše v akupunktuře, ale i vy sami se můžete jemnou masáží uší třeba zbavit stresu.

Vyhledat na svém uchu jednotlivé reflexní body spojené s určitými částmi těla a orgány není zas tak jednoduché.

Jejich přesné a efektivní působení využívá technika akupunktura, kdy se do těla napichují tenké jehličky. Toto ošetření však patří do rukou odborníků.

Ale i vy sami můžete své uši využít. Díky jejich tření a jemnému masírování se kdykoliv během dne lze zbavit pocitů stresu a napětí, uvolnit vnitřní blokace.

Mouka: Milovaná i dietáři proklínaná. Tmavá mouka není celozrnná a co je BIO
Zdraví

Mouka: Milovaná i dietáři proklínaná. Tmavá mouka není celozrnná a co je BIO

Ukazováčkem a palcem postupně přejíždějte ucho od vrchní části až po lalůček. Pohyby prstů by měly být vždy zvnitřku směrem ven a tlak jen mírný, tak abyste uši zahřáli, ale nic vás nebolelo. Ušní lalůček protřete několikrát. Tímto třením rozproudíte krev, dáte do pohybu svou lymfu a aktivujete většinu reflexních bodů.

Citlivost na tlak

Tlak na reflexní body budete vy nebo léčená osoba pociťovat různě.

Kromě vnímání tlaku to může být bolest v určité oblasti nebo jiné výrazné vjemy, které mohou být někdy dokonce cítit tak, jako když pod kůží něco drhne, upozorňuje Nicole Hall v knize Základy reflexologie.

Vyvíjený tlak by měl být intenzivní, ale nikdy by neměl být pociťován jako nepříjemný. Oblasti, které jsou při stisku vnímány jako přecitlivělé, indikují svým prostřednictvím nerovnováhu v odpovídající části těla.

Jsem v přechodu! Menopauza vs andropauza: Co trápí ženy a co muže
Zdraví

Jsem v přechodu! Menopauza vs andropauza: Co trápí ženy a co muže

Pozor! Buďte opatrní

Reflexní terapie se považuje za bezpečnou, pokud se provádí jemným, pečujícím dotekem, pak nejsou známé vedlejší účinky.

V kterých případech je doporučené získat k provedení reflexní terapie svolení lékaře:

 • rakovina lymfatických uzlin 
 • diabetes 2. typu 
 • hemofilie 
 • střídání vysokého a nízkého krevního tlaku

Existují situace, ve kterých je reflexologie kontraindikována a neměla by se používat vůbec:

 • v prvním trimestru těhotenství
 • po transplantaci orgánů

Zdroj: časopis Vlasta, Stefanie Sabounchian: Reflexní terapie ruky pro začátečníky, Mladá fronta, 2021, Nicole Hall: Základy reflexologie, Levné knihy, 2009

Encefalitida a borelióza: Obě připomínají chřipku, přece se ale liší
Zdraví

Encefalitida a borelióza: Obě připomínají chřipku, přece se ale liší

Léky a my: Jak je (ne)užívat a co s prošlými kusy
Zdraví

Léky a my: Jak je (ne)užívat a co s prošlými kusy

Tagy bolest cirkulace imunní systém kniha masáž Mladá fronta nehty Nicola Hall Nicole Hall spánek stres technika