Tipy na knihy: Rodinná sága a další neapolské příběhy jak z pera Eleny Ferrante

Michaela Kučerová | 4. 7. 2020

Pravidelně vám budeme přinášet tipy na knihy, které nás v redakci zaujaly. Naše redaktorky jsou totiž opravdu vášnivé čtenářky, a tak si můžete být jisté, že si určitě něco vyberete. Je libo zajímavý příběh od autorky, která se možná skrývá i pod pseudonymen Eleny Ferrante? Nebo rodinnou ságu, která vám vydrží na pár letních večerů?

Domenico Starnone: Tkaničky (Kniha Zlín, 2019)

Slavného a uznávaného italského autora jsem vůbec neznala, knížku mi doporučila kolegyně. Asi po deseti stránkách smutné a záštiplné zpovědi podváděné a opuštěné ženy jsem chtěla ji dokonce chtěla odložit. Ale najednou – jako když bičem mrskne – mě úplně pohltila a doslova jsem ji zhltla najednou. Zdánlivě banální a běžný příběh rodiny žijící v Neapoli a Římě v druhé polovině minulého století nahlédnete postupně očima všech zúčastněných. Manželů Vandy a Alda a jejich dcery a syna. Od té doby, co jsem knihu přečetla, pozoruji zdánlivě šťastné rodinky a dumám, jak to ve skutečnosti je… Skvěle napsané, skvěle vypointované. Ale pozor! Hrozí, že když si s ní zalehnete na pláži, spálíte se. Raději jděte do stínu nebo někoho poproste, aby vás občas otočil. Když jsem příběh dočetla, začala jsem hned pátrat po autorovi. A čekalo mě překvapení. Jeho manželka Anita Raja je překladatelka Eleny Ferrante, záhadné autorky bestsellerů. Tu, jak víme, nikdo nezná a nikdo nikdy neviděl, a právě Anitu novináři podezírají, že je Elena. Další spekulace do party přimíchal i Domenico a vůbec se nedivím. Pokud jste Ferrante četli, můžete styl a jazyk porovnat. Já bych se vsadila, že v knihách od Ferrante mají prsty Domenico i Anita.

Gary Chapman: Pět jazyků lásky (Návrat domů, 2019)

Nejsem extra příznivcem příruček seberozvoje a zvlášť ne těch od populárních amerických „psychologů“, jenže tuhle mi doporučila kamarádka psycholožka, které věřím. A když jsem přeskákala sebevychvalovací pasáže, docela jsem se začetla. Musela jsem uznat, že autor má pravdu. Každý vnímá projevy náklonnosti a lásky jinak. Někoho potěší, když s ním jde partner do divadla a na koncert, někdo zajásá nad vymalovaným bytem a někdo jako důkaz lásky vidí přinesenou kytku nebo pochválené šaty a dobrou večeři. Jsou to jednoduchá pravidla, ale pokud je neznáte, může to vztah hodně komplikovat. Když to úplně zjednoduším: Váš manžel vás pravděpodobně velice miluje, ale myslí si, že to víte, protože přece pravidelně nakupuje a stará se o účty. Jenže vy jako důkaz jeho stálé náklonnosti vidíte spíš to, když s vámi jde na procházku. To ale zase neví on! Tepreve ve chvíli, kdy zjistíte, co potřebujete vy a co partner, může se váš vztah dost proměnit k lepšímu. Platí to i na děti!

Kateřina Dubská: Člověk Gabriel (Jota, 2017)

Na dovolenou trochu bichle, ale stojí za to. Jde o rodinnou ságu, příběh muže, který putuje z maďarské pusty neboli stepi s mužskou částí své romské rodiny za prací do Vídně. Je začátek minulého století a v hlavním městě monarchie se mohutně buduje a materiál dodávají povozy s koňmi. Gabriel koně miluje a při komunikaci s nimi používá téměř nadpřirozené schopnosti. To ho dostane až do císařských stájí, kde se nesmírně osvědčí a najde svou životní lásku. Holku z Moravy, kterou si vezme a s níž putuje na moravský venkov… Strhující příběh a zajímavé reálie Rakouska-Uherska začátku 20. století.

Chcete pochopit vlastní emoce? Naučte se to díky mindfulness neboli všímavosti
Vztahy

Chcete pochopit vlastní emoce? Naučte se to díky mindfulness neboli všímavosti

Tagy Domenico Starnone Elena Ferrante Gary Chapman Kateřina Dubská Kniha Zlín láska Neapol Rakousko-Uhersko Řím Vídeň