Královna Alžběta II.

Co na sebe? nechte se inspirovat samotnou britskou královnou alžbětou

Ač je to téměř k nevíře, britská panovnice královna Alžběta II. oslavila už 96. narozeniny. Vzor nadčasové elegance, vytříbeného, byť konzervativního vkusu, kterak předpisuje protokol, dáma, která je nejen nejdéle vládnoucí britskou panovnicí, ale také módní ikonou. Nepamatujeme si, že by někdy, co se týče módy, šlápla vedle.

Alžběta II. se narodila 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera prince Alberta a jeho ženy Elizabeth. Jméno Alžběta (Elizabeth) získala po matce, Alexandra po prababičce Alexandře Dánské a Marie (Mary) po babičce Marii z Tecku. Po narození byla Alžběta až třetí v pořadí nástupnictví na trůnu. Králem se měl po smrti Jiřího V. stát její strýc Eduard a nástupnická linie pak měla pokračovat prostřednictvím jeho potomků. Eduard sice na trůn usedl, ale ještě týž rok abdikoval, protože se chtěl oženit s dvakrát rozvedenou Wallis Simpsonovou. Britským králem se tak stal roku 1936 Alžbětin otec Jiří VI. a Alžběta se stala jeho následnicí.

Klobouček, rukavičky a výrazné barvy – to je styl britské královny

Královnu Alžbětu jsme nikdy neviděli na veřejnosti v kalhotách, naopak bez klobouku a rukaviček by to nebyla ona. S oblibou nosí kabátky a saka v sytých, veselých barvách a miluje také mokasíny se zlatými přezkami. Královna je zkrátka dáma každým coulem a i ve velmi pokročilém věku nedává módním kritikům šanci zabodovat. Podle vyjádření její snachy, hraběnky z Wessexu Sophie, prý královna nosí výrazné barvy z toho důvodu, aby byla vidět. Královna je menšího vzrůstu, na stará kolena chodí i trochu ohnutá, a svou výšku kompenzuje výraznými duhovými barvami. Sama královna prý prohlásila: „Nikdy si nemohu vzít béžovou barvu, protože by nikdo nepoznal, kdo jsem.“

Čtěte také

Obliba filtrů na sociálních sítích je dnešní době enormní

Čtěte také

Užší nos či zářivější pleť? Filtry na úpravu fotek používají už i 12leté děti

Královna Alžběta léta využívá služby osobní stylistky

Britská novinářka Sali Hughes říká: „Oblečení pro královnu se velmi řeší, nic z toho, co si oblékne na sebe, není náhodná kombinace. Se svojí osobní módní stylistkou Angelou Kelly řeší každý drobný detail akce, které se hodlá zúčastnit.“ A i když se královna obléká do výrazných barev, jak vidíte v naší galerii, co se týče doplňků, zůstává panovnice u staré dobré klasiky, tedy černé kabelky a lakovaných lodiček na nízkém podpatku nebo stylových mokasín. Nedílnou součástí monochromních outfitů je většinou perlový náhrdelník ve třech řadách a často i starožitná brož zasazená do zlata nebo stříbra. Nechte se slavnou britskou panovnicí inspirovat a zkuste někdy vynést kostým nebo šaty hodné královny. Alespoň naoko!

Čtěte také

Míla Myslíková byla vynikající nejen v komediálních rolích.

Čtěte také

Míla Myslíková: Nesmrtelná filmová máma našla štěstí až na sklonku života

Pigmentové skvrny

Jak na pigmentové skvrny. co dělat, když je máte a jak jim předejít

Více sluníčka na tváři pro nás znamená lepší náladu. Jenže hřejivé paprsky také umějí spálit a urychlovat stárnutí. Právě ony se pořádně podílejí na vzniku nežádoucích barevných nedokonalostí. Proto se vyplatí nastavit pokožce ochranný kosmetický program.

Za všechno může melanin! Kožní barvivo, které barví tvář bronzem, má ochrannou funkci a v ideálním případě by mělo postupně vytvořit rovnoměrnou barvu. Jenže má sklony panikařit, třeba pod vlivem hormonů nebo léků, a na některých místech vytvoří silnější vrstvu, na pohled výrazněji tmavší plochu než okolí a s nepravidelným tvarem. Na poruchy tvorby melaninu si také střádáte celý život, když holdujete nadměrnému slunění bez opalovacího krému, sčítá se to a obvykle projeví po čtyřicítce.

Někdo má větší sklony k pigmentovým skvrnám v genech a tvoří se mu, i když to se sluníčkem nepřehání, hodně tím trpí světlovlasí a zrzaví lidé se světlou pokožkou. Dcery, prohlédněte si tvář maminek, ať víte, s čím počítat. Často se objeví totožné barevné změny, hodně na lícních kostech, které mají blíž ke slunci. Hlídejte si také dekolt a v létě se na obnažené pokožce nevoňte, protože skvrny vyvolávají i některé složky parfémů, když je ozáří slunce.

Čtěte také

Všechna éčka v potravinách nepředstavují nutně zlo

Čtěte také

Nebezpečná éčka v potravinách! Víte, kterým se vyhnout a jaká naopak neškodí?

Mazaně

Ať už chcete zapracovat na prevenci, nebo bránit zhoršení stavu pigmentových skvrn, potřebujete ochranu. Správnou hodnotu SPF určí stav pleti i situace.

Pokud půjdete jenom do práce a z práce domů a nebude to v pravé poledne, vystačíte si ve městě s faktorem 10–15. Číslo uváděné na krémech či make-upech většinou udává sílu ochrany před UVB zářením, brání okamžitému spálení (burning). Ve složení nesmí chybět filtr odvracející UVA složku paprsků, které narušují pigmentaci a urychlují stárnutí pleti (ageing). Ten mívá nižší hodnotu.

Při ověřených sklonech k tvorbě pigmentových skvrn sáhněte po SPF 25–30. Mají sklony znovu se na jaře či v létě objevit, i když přes zimu vyblednou, pokožka si poruchu melaninu pamatuje.

Čím déle na slunci budete, tím vyšší faktor pro obličej hledejte. Myslete také na to, že sluníčko SPF nabourává a je třeba vrstvu obnovit, zvlášť když se zapotíte nebo tvář otíráte.

Pozor! Sluneční filtry navrstvené na tváři se nesčítají. Když si dáte krém SPF 15 a potom make-up SPF 25, nebude to úctyhodná 40, ale jen posílíte účinnost nanesené 25.

Čtěte také

Řasené šaty

Čtěte také

Co musí mít každá žena zralého věku v šatníku? Přinášíme vám pár tipů…

Naplno

Nejvyšší faktor volte, když máte pigmentové skvrny, pihy, jedete k moři nebo na hory. Také v případě citlivé pokožky. Denní krém s ochranným filtrem nahraďte speciální opalovací péčí, která chrání, pečuje, ale má také další bonusy, například posílenou odolnost slunci, tedy fotostabilitu, dále odolá času, potu, otírání.

Pro tvář nemusí být stálé pokrytí příjemné, proto vybírejte také ochranu přizpůsobenou typu pleti, například mastná si zaslouží specialistu, který nevytvoří neprodyšnou pokličku, pod kterou se stav zhoršuje, naopak mívá i matující složky, takže se tolik neleskne.

Pigmentové nedokonalosti, které už na tváři jsou, zamaskuje ochranný krém s tónovacím efektem. Komplexní péči, která bude nejen hlídat zhoršení, ale také pracovat na vylepšení stavu, vytvoříte přidáním nočního séra pro pokožku se sklonem k tvorbě pigmentových skvrn.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/body/22615-melanin#:~:text=Melanin%20is%20a%20substance%20in,exposure%20your%20ancestral%20population%20hadhttps://www.allure.com/collection/the-melanin-edit

Čtěte také

Barevné lakování: málo práce, spousta radosti

Čtěte také

Barevné lakování: Letí very peri! A jak na to, aby se lak neloupal