Marissa je mladá matka dvou malých chlapců. Před pěti lety se pustila do dlouhého a bolestného procesu vyklízení toho, čemu sama říká „třicet let nahromaděného emocionálního bordelu“. Na konci své cesty se se svou rodinou odstěhovala z USA do Evropy s osmi kufry. A v nich už bylo jen to, co opravdu potřebuje a s čím je spokojená a šťastná. „Nezačala jsem s vyklízením proto, aby se ze mě stala minimalistka – chtěla jsem jenom odlehčit svůj život,“ říká Marissa, která svůj progres dokumentovala na svém YouTube kanále. Na závěr natočila video, kde hrdě ukazuje výsledky (nejpůsobivější jsou fotografie stavu před a po), chlubí se s pokroky a netají se slzami:

Zdroj: Youtube

Dawn je máma čtyř dětí, která vystupuje na YouTube pod přezdívkou The Minimal Mum a podle zásad minimalismu žije ona i její rodina už šest let. Z jejího kanálu doporučujeme video, kterým se Dawn chtěla omluvit guru všech vyklízečů Marii Kondo za to, že v předchozích příspěvcích kritizovala její metodu „nechte si jen to, co ve vás probouzí radost.“ Dawn totiž došla svojí cestou k něčemu hodně podobnému.

„Když chodíte po domě či bytě a díváte se kolem sebe, každá věc k vám nějak mluví. Z něčeho máte radost, něco přináší vzpomínky a něco vám připomene nějakou povinnost – musíte to opravit, přemístit, umýt, vytřídit, prodat… A těchhle předmětů míváme doma nejvíc,“ říká Dawn. A ty se potom řadí do „tichého seznamu povinností“, jak tomu říká. Prostě jdete bytem a čím víc věcí vám připomene, že musíte něco udělat, tím víc jste ve stresu. Pokud se vám do tichého seznamu povinností jen za cestu z koupelny do dětského pokoje nebo k televizi naskládá pět šest věcí, máte pořád pocit, že jste pozadu a ve skluzu. Takže Dawn doporučuje vypořádat se s těmi předměty, které do seznamu spadají, a doma je zkrátka nemít. Čímž se jinou cestou dostala k tomu, co hlásá Marie Kondo. Pokud si to chcete poslechnout přímo od Dawn, tady je její vyprávění:

Zdroj: Youtube


Benita je Švédka, má dospělého syna a žije se dvěma kočkami ve Stockholmu. Videa z jejího YouTube kanálu si můžete pouštět jako terapii úklidem. Benita je přesvědčená minimalistka a pokud se s ní a jejím elegantním bytem chcete seznámit, doporučujeme třeba video o vizuálním nepořádku. V něm vysvětluje, proč dává ve své domácnosti přednost pouze neutrálním barvám a přírodním materiálům. Tak jako Dawn v předchozím videu doma rozčilují předměty, které signalizují nějakou práci či povinnost, Benita zjistila že má problém s přehnaným množstvím barev a tvarů. I pokud to není váš šálek čaje, rozhodně stojí za to aspoň virtuálně navštívit domov, kde by se dalo jíst nejen z podlahy, ale i z houbičky na nádobí, kterou má Benita pochopitelně v přírodní barvě.

Zdroj: Youtube