Marissa je mladá matka dvou malých chlapců. Před pěti lety se pustila do dlouhého a bolestného procesu vyklízení toho, čemu sama říká „třicet let nahromaděného emocionálního bordelu“. Na konci své cesty se se svou rodinou odstěhovala z USA do Evropy s osmi kufry. A v nich už bylo jen to, co opravdu potřebuje a s čím je spokojená a šťastná. „Nezačala jsem s vyklízením proto, aby se ze mě stala minimalistka – chtěla jsem jenom odlehčit svůj život,“ říká Marissa, která svůj progres dokumentovala na svém YouTube kanále. Na závěr natočila video, kde hrdě ukazuje výsledky (nejpůsobivější jsou fotografie stavu před a po), chlubí se s pokroky a netají se slzami:

Čtěte také

Jak správně složit prádlo

Čtěte také

Jak složit prádlo podle influencerek? Zapomeňte na komínky, letí Konmari metoda

Dawn je máma čtyř dětí, která vystupuje na YouTube pod přezdívkou The Minimal Mum a podle zásad minimalismu žije ona i její rodina už šest let. Z jejího kanálu doporučujeme video, kterým se Dawn chtěla omluvit guru všech vyklízečů Marii Kondo za to, že v předchozích příspěvcích kritizovala její metodu „nechte si jen to, co ve vás probouzí radost.“ Dawn totiž došla svojí cestou k něčemu hodně podobnému. 

„Když chodíte po domě či bytě a díváte se kolem sebe, každá věc k vám nějak mluví. Z něčeho máte radost, něco přináší vzpomínky a něco vám připomene nějakou povinnost – musíte to opravit, přemístit, umýt, vytřídit, prodat… A těchhle předmětů míváme doma nejvíc,“ říká Dawn. A ty se potom řadí do „tichého seznamu povinností“, jak tomu říká. Prostě jdete bytem a čím víc věcí vám připomene, že musíte něco udělat, tím víc jste ve stresu. Pokud se vám do tichého seznamu povinností jen za cestu z koupelny do dětského pokoje nebo k televizi naskládá pět šest věcí, máte pořád pocit, že jste pozadu a ve skluzu. Takže Dawn doporučuje vypořádat se s těmi předměty, které do seznamu spadají, a doma je zkrátka nemít. Čímž se jinou cestou dostala k tomu, co hlásá Marie Kondo. Pokud si to chcete poslechnout přímo od Dawn, tady je její vyprávění:

Čtěte také

Některé bylinky stojí za to usušit

Čtěte také

Sklizeň bylinek: Které rostliny nesmíte nechat přerůst a které nesmí vykvést?


Benita je Švédka, má dospělého syna a žije se dvěma kočkami ve Stockholmu. Videa z jejího YouTube kanálu si můžete pouštět jako terapii úklidem. Benita je přesvědčená minimalistka a pokud se s ní a jejím elegantním bytem chcete seznámit, doporučujeme třeba video o vizuálním nepořádku. V něm vysvětluje, proč dává ve své domácnosti přednost pouze neutrálním barvám a přírodním materiálům. Tak jako Dawn v předchozím videu doma rozčilují předměty, které signalizují nějakou práci či povinnost, Benita zjistila že má problém s přehnaným množstvím barev a tvarů. I pokud to není váš šálek čaje, rozhodně stojí za to aspoň virtuálně navštívit domov, kde by se dalo jíst nejen z podlahy, ale i z houbičky na nádobí, kterou má Benita pochopitelně v přírodní barvě.

Čtěte také

Zjednodušte si úklid

Čtěte také

Úklid: Jak ho zvládnout efektivně, aby nezabral příliš sil a času