Tučná jídla škodí cévám, ale mohou způsobit i chronickou bolest. Dieta ji zažene

Anna Kunešová | 21. 9. 2021

Vydatná strava nám zřejmě způsobuje i komplikace, které jsme si s ní zatím do souvislosti nedávali. Překvapení je to i pro odborníky. Ukazuje se, že jídlo s vysokým obsahem tuků může být vysvětlením třeba pro dlouhotrvající bolesti, jejichž příčinu se nedaří odhalit. Týká se to především lidí s nadváhou či cukrovkou. 

Centrum zdravotnických věd univerzity v texaském v San Antoniu přišlo se zajímavým zjištěním, které nedávno zarezonovalo v odborném tisku. Podle autorů výzkumu může příliš kalorická strava s vysokým obsahem tuků být vysvětlením třeba pro zánětlivou bolest kloubů neboli artritidu či ji lze spojit s neuropatickými bolestmi u lidí s diabetem. Fungovat by to naštěstí mělo i naopak, příslušná úprava stravy by mohla pacientům výrazně ulevit. Zároveň lze zaměřit pozornost na vývoj léků, které by blokovaly uvolňování určitých mastných kyselin v těle.

Nejde tak v první řadě o hubnutí, které jinak také dokáže přinést úlevu od bolesti, například co se kloubů týče, ale o úpravu stravování, která by sama o sobě měla člověku ulevit. Pokud například dotyčný přestane trpět chronickou bolestí, spíše se začne hýbat, což je nezbytná podmínka k tomu, aby se mu zlepšila kondice a něco shodil.

Jak zhubnout v obličeji? Kdo má kila navíc, musí prostě ubrat rovnoměrně a všude
Hubnutí

Jak zhubnout v obličeji? Kdo má kila navíc, musí prostě ubrat rovnoměrně a všude

Příspěvek, který vznikal více než pět let, vyšel v červnovém vydání časopisu Nature Metabolism a podílela se na něm patnáctka předních zámořských odborníků na výživu a léčbu obezity.

Mastné kyseliny na scéně

Chronická bolest je celosvětově jednou z nejčastějších zdravotních potíží a objev z Texasu může znamenat výrazný posun v její léčbě. Ačkoli se ke zmírnění potíží spojených s cukrovkou, autoimunitními poruchami či kardiovaskulárními chorobami často doporučuje redukce tuků, většinou se to spojuje s tím, aby člověk zhubnul – vliv lipidů nebo mastných kyselin na bolest byl zatím neznámý.

Vědci svůj výzkum zahájili u myší, nakonec se ale zaměřili i na lidi – zkoumali roli polynenasycených mastných kyselin na rozvoj bolestí. Ukázalo se přitom, že typická strava západní civilizace s vysokým obsahem omega-6 polynenasycených tuků představuje významný rizikový faktor zánětlivé i neuropatické bolesti.

Břicho hned pod prsy. Proč se mi tam objevilo a jak se ho zbavit?
Hubnutí

Břicho hned pod prsy. Proč se mi tam objevilo a jak se ho zbavit?

Čeho máme moc a čeho málo?

Tuky označované jako omega-6 se vyskytují hlavně v rostlinných olejích a mají své výhody, ale problém je v tom, že jich jím moc – najdeme je snad všude, od kukuřičných lupínků až po cibulové kroužky. Ve stravě mají bohužel větší podíl než zdravé omega-3 tuky, které se nacházejí v rybách a dalších zdrojích, jako je třeba lněné semínko a vlašské ořechy. Mezi nezdravá jídla s vysokým obsahem omega-6 tuků obecně patří mimo jiné průmyslově zpracované potraviny, rychlé občerstvení, zákusky a tučné a uzené maso. Ale existují i zdraví jídla s těmito kyselinami, která je proto třeba jíst jen s mírou a s jejich konzumací to nepřehánět.

Musíte snídat, říkají roky obezitologové. Je to pravda? A kdy se musíte najíst?
Hubnutí

Musíte snídat, říkají roky obezitologové. Je to pravda? A kdy se musíte najíst?

Zdravé omega-3 tuky jsou zvláštní tím, že je na rozdíl od ostatních mastných kyselin najdeme hlavně v živočišných složkách potravy. A to v tučných mořských rybách, ve sladkovodních je jich bohužel malinko. Prokazatelně působí na zdraví našich očí, mozku a srdce, a přispívají ke správné funkci imunity. Omega-3 se dále rozdělují na jednotlivé kyseliny, a úplně nejdůležitější jsou kyseliny EPA a DHA.

Vědci zjistili, že omezení příjmu omega-6 tuků a naopak zvýšení příjmu těch, které se označují jako omega-3, výrazně zlepšuje bolestivé stavy. „Tento objev je významným příspěvkem k obrovské neuspokojené potřebě, protože zatím neexistuje účinná léčba, která by výrazně zmírnil apotíže při diabetologické neuropatii,“ komentoval objev José E. Cavazos, profesor neurologie z texaské univerzity.

Nedaří se vám zhubnout? Nechte si udělat vyšetření krve, které ukáže, co jíst
Hubnutí

Nedaří se vám zhubnout? Nechte si udělat vyšetření krve, které ukáže, co jíst

Tagy bolest céva jídlo kyselina léčba mastná kyselina nadváha objev omega-3 nenasycené mastné kyseliny San Antonio strava Texas