Stejně jako při oblékání řešíte, jaký střih oblečení sluší vaší postavě, podobná úvaha je nutná i při výběru brýlí. Obecně rozlišujeme čtyři základní typy obličeje podle jeho tvaru: hranatý, kulatý, oválný a srdcovitý. A každému obličeji sluší jiné brýle, stačí si udělat jednoduchý test. Vezměte s sebou na nákup kamarádku, která má zcela jiný tvar obličeje než vy. A vyzkoušejte stejné brýle na obou z vás. Vidíte ten rozdíl?

Oválný obličej

Máte-li jen o trochu širší lícní kosti a směrem k čelu a bradě se váš obličej zužuje, máte vlastně ideálně symetrickou tvář. Vy si můžete vybírat brýle snadno. Pravděpodobně vám bude slušet jakýkoliv typ brýlí, stoprocentně budou perfektní podlouhlé a oblé obruby, které kopírují tvar obočí. Můžete si dovolit brýle s atraktivními detaily na stranicích, které zaujmou a upoutají pozornost.

Čtěte také

Zelenina je zdravá a bohatá na vitamíny

Čtěte také

Čtyři druhy zeleniny, které vám pomůžou zhubnout ještě před létem

Hranatý obličej

„Pokud máte hranatý obličej s ostřejšími liniemi, zhruba stejně širokým čelem, lícními kostmi a bradou, budou vám velmi pravděpodobně slušet oválné brýle,“ říká optička z OptikDoDomu.cz Klára Kašparová. „Zjemníte tak ostřejší rysy hranatých linií a docílíte jemnějších proporcí. Nicméně kromě tvaru oválného vám budou slušet i kulatější a retro brýle. Nemusíte se bát experimentovat a vybrat si i netradiční tvar a barvu. K vašemu obličeji si totiž můžete dovolit výrazné, barevné a mohutné obruby.“

Srdcovitý obličej

Je-li váš obličej nejširší v oblasti čela a směrem dolů k čelisti se zužuje a přechází až do špičaté brady, noste především vzdušné obroučky, které zjemní váš vzhled a nebudou příliš výrazné. S minimalizováním širokého čela vám zase pomohou lehké a oblé rámy. „Ze srdce vám doporučuji vyhýbat se příliš zdobeným obroučkám, stylu à la moucha a velkým tvarům v horní části obrub, které by vaše čelo ještě více rozšířily. Lichotit vám naopak budou jemné zaoblené tvary připomínající kapky, klasické pilotky a obecně jemnější žensky působící brýle,“ radí designér české značky Relax Lukáš Janošík.

Čtěte také

Dušnost a závratě můžou být předzvěstí vážného onemocnění.

Čtěte také

Jste bez dechu a trpíte závratěmi? Může to signalizovat vážnou nemoc

Kulatý obličej

Pokud máte obličej zhruba stejně široký jako dlouhý, snažte se docílit toho, aby pomocí brýlí vypadal užší a delší. „Vyzkoušejte brýle s úzkými rámy, hranatějšími okraji anebo také obdélníkový tvar obrouček. Zeštíhlit kulatý obličej můžete brýlemi s výraznější horní obrubou,“ radí Kašparová. Určitě se vyhněte obroučkám kulatým, záměrem je obličej protáhnout a zostřit.  

Dobrá rada na závěr…

Tušíte správně, že pouze u 4 základních typů tvarů obličeje většinou nezůstane. Mnoho z nás totiž může mít mix několika typů, a tak dále rozlišujeme například tvar hrušky, diamantu či obdélníku… Pamatujte ale vždy na úplně nejdůležitější pravidlo, které zní: „Ve svých brýlích se musíte cítit prostě dobře.“ Proto dejte na svou intuici a noste to, v čem se budete cítit v pohodě.

Čtěte také

Aktivní forma dovolené je mezi Čechy čím dál oblíbenější.

Čtěte také

Dovolená na kolech: zažijte adrenalin v největší rakouské cyklistické oblasti