Přiznávám bez mučení, že nepatřím k uklízecím šílencům, kteří tráví každou volnou minutu tím, aby něco srovnali, narovnali, vyleštili, utřeli nebo vyčistili. Maminka byla pedant a zřejmě i to se na mně silně podepsalo. Některé věci prostě nechci dělat, protože ve mně vyvolávají vzpomínky na šílené uklízecí manévry, ale některé rady z dětství v hlavě nosím dodnes. Třeba to, že na toaletě musí být tak čisto, že by se z mísy dalo obědvat. Tyhle rady jsem přijala za své, a když není uklizená koupelna nebo toaleta, stoupá mi tepová frekvence. Snažím se mít naklizenou kuchyň, protože je to moje nejoblíbenější místo v bytě, a obývák je pro jistotu na nečekanou návštěvu taky připravený. Jinak neřeším skoro nic. Prach utírám tehdy, když si ho všimne někdo jiný než já, okna jsem naposledy myla v době lockdownu a skleničky ve vitríně nechávám na pospas osudu a čas od času je dám do myčky. Mnohem větší uspokojení mi přináší v době adventu pocit, že jsme všichni relativně zdraví a že jsme pořád ještě všichni spolu (a rádi). Mít doma velký nepořádek, to ale nemusím. Jak se říká, všeho s mírou.

Zdroj: Youtube

Kdo je ve světě nejpořádnější

Svět má jednu společnou věc, když jde o uklízení. Snad pro každého je čistý a upravený domov důležitý. Někdo uklízí pravidelně, někdo nepravidelně a nárazově před významnými svátky. Někdo investuje do gruntování více času. Podle různých studií, týkajících se úklidových zvyklostí, vyplývá, že největší milovníci čistoty a úklidu jsou Brazilci a Japonci. Němci či Poláci jsou mnohem víc velkorysí. Na úklid mají tedy vliv i zvyklosti a mentalita dané země. Například v Japonsku se už školní děti učí uklízet svoji školu samy. Člověk, který udržuje vlastní prostředí v čistotě, je považován v Japonsku i za vnitřně čistého člověka. Nezřídka tam můžete vidět o víkendu houfy dobrovolníků, kteří sami od sebe uklízejí veřejná místa, a zadarmo.

Proč je fajn mít uklizeno

Pokud prý nemáme doma pořádek, nemůžeme mít pořádek ani sami v sobě. Navíc se z uklízení stala téměř celosvětová móda, která má své zapálené influencery, kteří napříč sociálními sítěmi radí, jak si co nejefektivněji uklidit a zorganizovat život. Z uklízení se stal fenomén, který nenechává chladným ani celebrity, které se chlubí svými úklidovými triky. Proč lidé tráví volný čas brouzdáním a čtením blogů, které je učí, jak přeskládat skříně nebo jak nejlépe barevně odlišit svoji kartotéku? Udržování organizovaného pořádku je pro nás podle psychologů dobré a dokazují to nejrůznější studie, například ta, kterou prováděla Nicole R. Keith z Indiana Univrsity. Ta během jednoho výzkumu prokázala, že lidé, kteří mají doma uklizeno a čisto, jsou zdravější než lidé, kteří žijí v nepořádku a chaosu. Čistota domu či bytu byla dokonce silnějším prediktorem fyzického zdraví než pravidelná chůze! Jiná studie publikovaná ve vědeckém časopise Personality and Social Psychology Bulletin zase ukázala spojitost mezi pořádkem a stresem a depresí. Ženy, které popisovaly svůj domov jako přeplněný nebo neuklizený, častěji trpěly depresí a únavou než ženy, které měly domov uklizený jako klícku. Ženy v neuklizeném bytě taky vykazovaly vyšší hladinu stresového hormonu kortizolu. Nepořádek také ztěžuje schopnost koncentrovat se a efektivně plnit pracovní úkoly. A ještě jednu zajímavost odhalil průzkum, který provedla National Sleep Foundation. Lidé, kteří si každé ráno ustelou postele, mají skoro o 20 procent vyšší šanci, že večer dobře usnou. Až 75 procent lidí také uvedlo, že si lépe odpočinou, když je jejich ložní povlečení čisté a voňavé. Cítíte úzkost, stres nebo se nemůžete soustředit? Rozhlédněte se kolem sebe. Nemáte doma nepořádek? Uklizený domov může navíc pomoci ušetřit peníze. Kolikrát jste už museli koupit něco nového, protože jste to nemohli doma najít? Pokud máte doma pořádek a víte, kde co je, z dlouhodobého hlediska ušetříte.

Posedlost úklidem

Rodíme se jako bordeláři, nebo naopak jako milovníci pořádku? Podle vztahové terapeutky a koučky Jany Řehulkové je určitá systematičnost a pořádkumilovnost do určité míry vrozená. „Jsou ale lidé, kteří se v neuspořádaném a neuklizeném prostředí nedokážou uvolnit či soustředit a pořádek je pro ně nezbytnou podmínkou k tomu, aby se cítili dobře. Ale je také skupina lidí, kteří se urputně snaží uspořádáním věcí kolem sebe, případně přehnanou snahou o dokonalost svého zevnějšku, vyrovnat chaos a zmatek uvnitř sebe. Obecně se dá vypozorovat, že lidé posedlí úklidem jsou v životě málokdy spontánní a uvolnění, většinou je u nich stále přítomná v nějaké míře určitá tenze,“ vysvětluje odbornice. Být posedlý uklízením může být tedy v určitých směrech spíše na škodu, zvláště když máte malé děti. V rodině jednu takovou osobu máme. Je hodná, rozdala by se, ale od rána do večera pořád jen uklízí, a zvláště teď, když je v důchodu. Její posedlost je tak velká, že se leckdy ani nestihne převléct z pyžama a celý den pobíhá po bytě v nočním úboru a luxuje, utírá prach a přerovnává zavařeniny ve spíži. „Uklízet a udržovat domácnost v čistotě je jistě v pořádku, ale stát se otrokem úklidu, stresovat se, když děti nadrobí, rozházejí hračky a manžel má na nočním stolku pět knih nebo nechá na stole hrnek od kafe, to je podle mého názoru zcela zbytečný výdej energie,“ říká Jana Řehulková.

Zkuste minimalismus

Odklízet a zbavovat se věcí je čím dál populárnější. Zpočátku to může být těžké, zbavit se něčeho, za co jste třeba utratili hodně peněz, nebo jste si k tomu vytvořili citové pouto. Jak říká Jana Řehulková, odstranění zbytečných nahromaděných věcí může prospět vztahům, práci, zdraví i financím. „Máme-li například kolem sebe hodně velký nepořádek a byt či dům zaplněný zbytečnostmi a harampádím, nemůžeme cítit vnitřní klid a pohodu. Náš domov by neměl být skladištěm,“ dodává. Nové trendy v uklízení představila světu japonská specialistka na úklid Marie Kondo, přezdívaná KonMari. I ona tvrdí, že přebytek věcí doma způsobuje chaos a stres v životě. Doporučuje začít zásadní úklid v šatníku a nekompromisně se zbavit úplně všech věcí, které si necháváme s tím, že „jednou by se mohly hodit“, a nabízí promyšlený systém třídění a ukládání věcí. Ti, kteří „jedou“ uklízecí metodu podle Marie Kondo uvádějí, že jim její metoda doslova změnila život. Lépe si rozumí s partnerem, jsou produktivnější v zaměstnání, snížil se jim krevní tlak a někteří dokonce zhubli. Zbavovat se všeho zbytečného neznamená, že s tím půjdete rovnou do popelnice. Něco poslouží jiným, třeba samoživitelkám, dětem v dětských domovech či domovech seniorů. Možností, jak se svým „harampádím“ naložit, je nespočet. I já čas od času provětrám skříně, šuplíky a poličky. Jednou za týden se vrhnu na jednu oblast v bytě a jedu. Naposledy jsem se asi hodinu odhodlávala, než jsem se zbavila starých diářů za posledních patnáct let. Proč jsem je vůbec schovávala? Netuším. Rvalo mi to srdce, v okamžiku rozhodnutí se mi ale hned lehčeji dýchalo. Vřele doporučuji. A předvánoční úklid? Bude probíhat úplně stejně jako jindy. Nic navíc.

Jak se z toho nezbláznit (nejen o Vánocích)

Jana Řehulková, certifikovaná koučka a vztahová poradkyně

  • NAPORCUJTE MAMUTA. To znamená, nechtějte nutně stihnout velký úklid na jeden zátah, ale rozdělte si ho na zvládnutelné úseky a části. Cílem je nepadnout únavou a vyčerpáním, ale zvládnout vše v pohodě a mít radost z každé uklizené poličky či umytého okna, aniž bychom přitom zapomněli žít a rezignovali na ostatní věci, případně terorizovali přehnanými požadavky celou rodinu.
  • NEBOJTE SE ŘÍCT SI O POMOC, zapojit do úklidu partnera i děti, udělejte si z toho zábavu či soutěž. Máte-li možnost a peníze, využijte pomoc profíků, třeba si nechte vyčistit koberce a sedačku nebo umýt okna. 
  • CO NESTIHNETE TENTO VÍKEND, uděláte příští. Nejde o život a cílem není prouklízet volné dny od rána do večera. Pouštějte si při uklízení třeba svou oblíbenou hudbu, zpívejte si a nezapomeňte dělat přestávky.

Funguje i jako meditace

Při úklidu se naše mysl soustředí na daný úkol. Ať už to nazýváme úklidovou terapií nebo meditací, přestanou nás zaměstnávat stresující myšlenky nebo starosti. Může to také pomoci vyčistit mysl, abychom mohli začít znova a opět myslet pozitivně. Ano, nemusí to znít jako nejatraktivnější okamžik vašeho života, ale když začnete uklízet, budou se vám vytvářet endorfiny a ty vás udrží v chodu, dokud nebude práce hotová. A když vše dokončíte, tělo uvolní dopamin, díky kterému se budete cítit dokonale.

Anketa: Co před Vánoci uklízím vždy a co nikdy

Hana Halfarová, redaktorka

Důležitější než úklid je pro mě vánoční výzdoba. Raději mít vlastnoručně udělaný věnec, pokud možno ještě před adventem, zavěšená světýlka a jmelí než mít vypíglováno. Ale čas si vždycky najdeme na umytí svítidel od prachu a muších hovínek. Některá světla nám visí dost vysoko, takže to s mužem děláme společně. Držet si navzájem žebřík je skvělý pocit jistoty. Neumývám sklo ani porcelán pro parádu. Toho jsem si užila v rodném domě ažaž. Žádnou prosklenou vitrínu doma ani nemáme, nádobí považuju za užitkovou věc. A svou sbírku porcelánových sošek žen, na které se v otevřené knihovně snáší prach, si můj muž opečovává rád sám.

Klára Kubíčková, redaktorka

Vždycky peču. A nikdy moc neuklízím. Protože pořádek u nás nikdy nevydrží dlouho. Cukroví vydrží. Když ho dobře schovám. Když doneseme stromeček, uklidím v obýváku, aby nekraloval bordelu. Ale jen tak, jako obvykle, žádná okna nebo něco tak významného. Mánie umýt okna mě chytne až s prvním jarním sluncem. Šťastné Vánoce nejsou o úklidu.

Michaela Kučerová, editorka

Vánoce miluju, těším se na ně už od léta, ale mega úklidy nepořádám. A Ježíšek vždycky přišel, i když nebyly čerstvě uklizené skříně a šuplíky. Zato vánoční výzdoba, věnce, chvojí, jmelí, svíčky, hvězdy a andělíčci jsou všude. Letos ale vlastně máme výjimku, po rekonstrukcích a malování bude vygruntováno sakumprásk.

Alena Němečková, šéfredaktorka

Vánoce nejsou svátek čistoty, ale... vytřeno být musí a lehat si večer chci taky do nově povlečených a voňavých peřinek. Každý rok si přeju stihnout vycídit křišťálový lustr (vloni jsem to nestihla), digestoř a některé z dětí vyhraje příděl leštěnky na nábytek. Skoro nikdy nestihnu umýt okna a co se děje o Vánocích v šatně, to zůstává za zdmi šatny. Stejně tak nelpím na tom, aby byl podle mých standardů uklizený dětský pokoj, protože do něj už několik let nevstupuji.

Leona Šmelcová, redaktorka

Přiznám se, že vánoční úklid mě příliš nestresuje. Doma neděláme generální úklidy, pořádek se snažíme udržovat za chodu vesměs pořád. Rozhodně ale před Vánocemi nečistím okna, to mi vzhledem k plískanicím přijde úplně zbytečné. Mytí oken si nechávám na jaro nebo na chvíle, kdy mám pocit, že by se to už hodilo. Naopak mám opravdu ráda vánoční zdobení. Kamkoli mohu pověsit světýlko, pověsím ho, kam mohu položit perníček, tam ho dám. Navíc od dob, kdy mi své výtvory nosí ze školky i děti, je náš byt opravdu prodchnut vánoční atmosférou. A to i bez velkého úklidu.

Lucie Fendrychová, redaktorka

Na Vánoce se sjíždíme k mamince Evě, takže to mám skoro bez práce, což znamená ideální řešení pro každého, kdo uklízení nemiluje. Na mně je ta radostnější část, tedy slavnostní čančání, které korunuji vlastnoručně vyrobeným adventním věncem. Kdybych uklízet musela, asi bych podle všeobecně známých rad někam schovala všechny drobnosti ze stolů a odkládacích ploch, to pak byt vypadá spořádaně s minimem úsilí. A určitě bych nemyla okna, brrrr.

Proč je tak těžké udržovat pořádek?

  • Máte doma až moc nepořádek a až moc harampádí: Jak procházíme životem, sbíráme malé i velké předměty, které nutně nepotřebujeme. Nemáte náhodou doma pytel hnojiva, který jste si koupili, když jste plánovali založit zahradu, kterou jste nakonec nezaložili? A co kuchyňská linka, nemáte na ní sbírku starých vánočních přání nebo vaflovač, který jste nikdy, ale opravdu nikdy nepoužili? To všechno zabírá místo.
  • Nemáte pořád čas: Uklidit i jednu místnost zabere hodně času. Když před vámi stojí výzva v podobě úklidu celého bytu nebo domu, můžete být v pokušení vzdát to dřív, než začnete. Máte přece svůj život, práci, rodinu, koníčky. Bohužel, pokud je váš domov neuspořádaný a je neuklizený, pracujete méně efektivně a máte ještě méně volného času. Začarovaný kruh přerušíte tím, že budete postupovat krok za krokem. Věnujte úklidu a organizaci 30 minut denně, pokud nemáte ani to, zkuste 15 minut nebo 10 minut. Domácí úklid se dá rozdělit i na malá sousta.
  • Zapomenete, jak příjemné je mít uklizeno: Není to uspokojivé, vstoupit do dokonale čistého a uklizeného bytu? Ale pozor, abyste neusnuli na va_ vříneh a nesklouzli zpět k nepořádku. Můžete být v pokušení pohazovat oblečení po nábytku, protože k věšáku nebo do skříně vám to připadá moc daleko. Nebo strčíte další knížku do knihovny, i když tam není místo. Nemusí to trvat dlouho a váš byt bude opět neuklizený.

ZDROJ: časopis Vlasta, www.janarehulkova.cz

https://www.southernliving.com/home/organization/clean-house-habits

https://www.psychologytoday.com/us/blog/the-truisms-wellness/201607/the-powerful-psychology-behind-cleanliness

https://www.psychologytoday.com/us/blog/changepower/202208/8-surprising-psychological-benefits-routine-daily-tasks

Související články