Funkční oblečení: Kdy obléknout softshell a kdy potřebujete merino

Jitka Musilová | 7. 2. 2021
Bunda, Fjällräven, info o ceně v obchodě
Kalhoty, Bergans, Norská Móda, 3899 Kč
Běžecké rukavice, Hervis, 499 Kč

Tak nám konečně nasněžilo, a i když byly Vánoce na blátě, leden stojí za to. Ladovská zima má své kouzlo a hlavně v dnešní šílené smutné době nám sněhová nadílka vlévá optimismus do žil. Když už nemůžeme hromadně sportovat a sjezdové lyžování se omezilo na skialpinismus, běžky představují příjemnou alternativu.

Nemusíte být v super kondici, i příjemná procházka v občasném lehkém skluzu vám udělá dobře. A třeba se za pár týdnů do kondice dostanete.

Na sklonku předešlého roku jsem po mnohaleté zralé úvaze opustila pronájem v centru Prahy a stala se tak trochu venkovankou. A jak pozoruji okolí, kdo může a má kam, mizí z metropole, tedy i na chalupu nebo chatu. Obklopeni přírodou se cítíme lépe a byť jen krátká procházka na čerstvém vzduchu udělá i s nalomenou psychikou zázraky.

Komu by snad nestačily pohorky a trekové hole, může oprášit běžky. Nebo jim dát první šanci! Běžky jsou perfektní právě proto, že když už nastane tuhá zima a napadne, můžete si je užít nejen na horách a v podhůří, ale třeba na středočeském poli. Je jen třeba, aby sněhu bylo dostatek pro vytvoření spodní vrstvy, pak už se můžete radovat z každé vrstvy prašanu a užívat si zimní radovánky po svém.

Máte silnější lýtka a kozačky vám nesedí. Máme řešení
Krása

Máte silnější lýtka a kozačky vám nesedí. Máme řešení

Jak se na běžky vybavit?

Základem je samozřejmě vhodné oblečení. Budeme to opakovat stále znovu – vrstvení, vrstvení a zase vrstvení. A pak samozřejmě nějaké to sportovní vybavení jako lyže, hůlky, běžecké boty, brýle a spousta doplňků. Pokud nehodláte začít s vrcholovou běžkařskou kariérou, pro začátek stačí turistické běžky a pohodlné boty.

Pásek hraje postavě do karet. Nenápadně zvýrazňuje ženské křivky
Krása

Pásek hraje postavě do karet. Nenápadně zvýrazňuje ženské křivky

Základní vrstva

Základní vrstva by měla umět odvádět vlhkost od těla a tím vás udržet v suchu a teple. Potíme se totiž všichni a my ženy v letech a s nějakým tím kilem nahoře ještě víc. Ideální jsou kousky z funkčních syntetických materiálů nebo z vlny. Perfektní je třeba merino vlna, která je měkká, pohodlná, skvěle odvádí pot, hřeje, i když je vlhká, a navíc nepohlcuje pachy, takže oblečení nemusíte po každé procházce venku prát.

Syndrom „mask-ne“ způsobuje rouška. Jak se projevuje a jak mu předcházet
Krása

Syndrom „mask-ne“ způsobuje rouška. Jak se projevuje a jak mu předcházet

Střední vrstva

Ta má za úkol udržet vás hlavně v teple. Ale zároveň musí být i dostatečně prodyšná, aby i skrz ni mohla odcházet vlhkost od těla. Opět je vhodné použít oděv ze speciálního syntetického materiálu nebo z vlny.

Shellová vrstva

Svrchní shellová vrstva toho musí zvládnout hodně. V ideálním případě by měla odolat větru i vodě, zároveň by však měla být dostatečně prodyšná, abyste se zbytečně nepotili a nepřehřívali. Pomoci mohou i praktické detaily jako například kapuce nebo ventilační otvory, kterými můžete tělesnou teplotu snadno regulovat. Jak už název napovídá, ideální jsou oděvy z různých typů shellových materiálů.

Džínová bunda už je out? Nevyhazujte ji, letos na podzim ji užijete
Krása

Džínová bunda už je out? Nevyhazujte ji, letos na podzim ji užijete

Izolační vrstva

Jde o extra hřejivou vrstvu, kterou můžete i venku snadno oblékat a svlékat, přesně podle počasí a aktivity. Musí být dobře skladná, aby vám nezabrala v batohu moc místa. Oceníte ji během pauzy na svačinu nebo tehdy, když teploty náhle klesnou. Tady můžete vybírat mezi kousky s péřovou či syntetickou výplní, záleží na klimatických podmínkách. Do suché zimy se hodí peří, ve vlhku dejte přednost syntetice.

Pohodlí v karanténě? Pořiďte si kardigan. Parádu s ním uděláte i pak v kanceláři
Krása

Pohodlí v karanténě? Pořiďte si kardigan. Parádu s ním uděláte i pak v kanceláři

Tagy Praha Vánoce zima