Václav Neužil vzpomíná na film Zátopek: Přípravy trvaly 5 let, málem to neklaplo

Petra Šmídová | 14. 12. 2022
Běh dřív nesnášel, zalíbení v tomto sportu našel až díky filmu Zátopek
Václav Neužil má za sebou řadu významných filmových a seriálových rolí
Jeho manželkou je Lenka Neužil Stárková, sestra herečky Eriky Stárkové, která zazářila v seriálu Most

Václava Neužila známe z mnoha filmů, seriálů a dokonce i pohádek. Jedna role mu ale navždy změnila život. Řeč je o snímku Zátopek, díky kterému herec objevil zalíbení v běhu - sportu, který dříve nesnášel. Co vše náročnému natáčení předcházelo? A jak to, že film, za který si Václav Neužil odnesl cenu Českého lva za hlavní roli, vůbec nemusel spatřit světlo světa?

Herce Václava Neužila máme spojeného především s rolí Emila Zátopka v životopisném filmovém zpracování od režiséra Davida Ondříčka, na kterou se chystal neuvěřitelných pět let. Přesně tolik totiž trvaly přípravy a především shánění potřebných financí. „Film se odkládal kvůli penězům, tím pádem se nabíralo časové manko,“ vysvětluje herec, proč jednomu projektu věnoval tolik času. Samozřejmě hrozilo, že se natáčení vůbec neuskuteční, ale Václav v náročných přípravách ani tak nepolevil. „Kolegové v Dejvickém divadle mi v šatně říkali: jako vážně furt běháš, i když to nebude?," vzpomíná na chvíle, kdy si ho okolí dobíralo. A bylo proč!

"Byly totiž okamžiky, kdy mi David Ondříček říkal, že opravdu neví, jestli to bude, a když jo, tak třeba už na to budu starý,“ vzpomíná herec na momenty, kdy k tvrdým běžeckým tréninků ztrácel motivaci. Finance se ale nakonec sehnaly, film byl natočen a divákům se premiérově představil v roce 2021.

VIDEO: Václav Neužil: Zátopek někdy bolel | Rozhovor o tréninku, stravě, hubnutí a běžecký botech

Zdroj: Youtube

Dril pod taktovkou běžeckého trenéra se tak vyplatil, jelikož herec během natáčení naběhal desítky kilometrů. Jak ale sám říká, velmi si to užil. A to i přesto, že běh nikdy nebyl jeho oblíbenou disciplínou. Na škole sice hrál tenis a hokej, ale chyběla mu vytrvalost. "Když byly rychlé trasy, nějak jsem to přežil a dokázal se zorientovat, ale jakmile přišla takzvaná dvanáctiminutovka neboli Cooperův test, což znamená, že se v kuse dvanáct minut běhá, bylo to pro mě nepředstavitelné,“ prozradil se smíchem Neužil, pro kterého byla role českého atleta a čtyřnásobného olympijského vítěze ve vytrvalostním běhu natolik výjimečná, že byl ochotný pro ni podstoupit i potřebnou fyzickou proměnu. „To je hercův sen, ta možnost změnit se v někoho jiného. Je to vlastně princip herectví. Vždycky jsem trochu záviděl hollywoodským hercům, protože jsou často tak dobře maskováni, že je v roli skoro nepoznám,“ dodává.

Václav ale není hercem jedné významné role. Už dříve zazářil v seriálech, z těch nejznámějších například Vyprávěj, Comeback, Soukromé pasti, Kriminálka Anděl, Čtvrtá hvězda, Doktor Martin, Lajna, Dabing Street či Národní házená, také ve filmech jako Duše jako kaviár, Protektor, Muži v říji, Alois Nebel, Vendeta, Fotograf, Bába z ledu, Tátova volha, Jan Hus nebo třeba Matky a v pohádkách Sedmero krkavců a Hodinářův učeň.

A nyní získal další výjimečnou roli - ve snímku o kontroverzních bratrech Mašínových, kteří se postavili komunistům a prostříleli se na Západ, si zahraje strýce Bořka Nováka. „Je to taková menší role, ale moc se na ni těším,“ uzavírá.

Zdroj: vlasta.cz FTV Prima csfd.cz

Zatočit s kily lze i navzdory věku a menopauze. Pozor na inzulin a stres
Hubnutí

Zatočit s kily lze i navzdory věku a menopauze. Pozor na inzulin a stres

7 tipů jak o Vánocích nepřibrat: Zapisujte si jídlo a přidejte kroky
Hubnutí

7 tipů jak o Vánocích nepřibrat: Zapisujte si jídlo a přidejte kroky

Jak vrstvit funkční oblečení: Buďte jako cibule a pozor na materiály
Cestování

Jak vrstvit funkční oblečení: Buďte jako cibule a pozor na materiály

Jak vybrat lyže a ušetřit za vlek a lanovku. Zkuste skialpinismus
Cestování

Jak vybrat lyže a ušetřit za vlek a lanovku. Zkuste skialpinismus

Tagy Český lev David Ondříček Dejvické divadlo Emil Zátopek film FTV Prima herec Jan Hus Václav Neužil