Vaginální suchost mohou zlepšit i bylinky

Vaginální suchost v menopauze. problém, který může zabít sexuální život

Možná máte na milování i po padesátce chuť jako před dvaceti lety, přesto se raději sexu vyhýbáte. Důvodem může být vaginální suchost, která je nepříjemný a často i bolestivý stav, přirozeně se vyskytující během menopauzy a po ní.

Vaginální suchost je velmi častá u žen, které procházejí menopauzou. Může za to snížená produkce estrogenu, hormonu, který je nezbytný pro udržení zdravé vaginální tkáně a pomáhá udržovat normální vlhkost, kyselost a pružnost vaginy. Jakmile tedy hladiny estrogenu klesají, výstelka pochvy se ztenčuje a je méně elastická. Pochva pak produkuje méně vlhkosti, což je samozřejmě v případě sexuálního styku velmi nepříjemné.

Když jsou viníkem léky

Kromě snížené produkce estrogenu je častým viníkem suchosti také porucha imunity či některé léky, které pravidelně ženy užívají. Jsou to například léky proti projevům nachlazení a chřipky nebo léky na alergie či některé druhy antidepresiv. Stejně tak můžou vyvolat suchost vaginy léky proti rakovině či chemoterapie.

Čtěte také

Sexu v menopauze bude asi méně, nemusí ale skončit úplně

Čtěte také

Libido a menopauza. Jak pohlavní hormony ovlivňují touhu po milování

Jiné příčiny

Existují ovšem i další méně časté důvody, které jsou příčinou vaginální suchosti. Používáte-li například často mýdla při mytí intimních partií, narušujete tím přirozenou rovnováhu chemických látek v pochvě, což vyvolá zánět a suchost. Vzácné autoimunitní onemocnění Sjögrenův syndrom, který způsobuje suchost v očích a ústech, může způsobit i vaginální suchost.

Čtěte také

Správné proudění lymfy souvisí i s imunitou

Čtěte také

Lymfa: Souvisí s oteklýma nohama, ale i s imunitou a hormonálními změnami

Hormony i bylinky

Nepohodlí při milování vyvolané suchostí vaginy lze samozřejmě řešit. Možností je více, řada žen využije doporučení gynekologů a začne s estrogenovou léčbou (HSL), aby tělu dodaly mizející estrogen. Nicméně spousta žen odmítá hormonální řešení a raději hledá alternativní možnosti. Navíc hormonální terapie není vhodná pro každou ženu, kvůli některým chronickým onemocněním. Během estrogenové terapie řada žen také přibere na váze, zadržuje tekutiny, cítí nevolnost prsů nebo je bolí hlava.

Jaké alternativy tedy existují? Vhodné jsou lubrikanty, které pochvu zvlhčí, a sex je pak jednodušší, navíc lubrikanty zvyšují libido a minimalizují bolest při styku. Ke zlepšení může pomoci také pravidelná masturbace, díky níž dochází ke zvýšení průtoku krve a zmírnění potíží s tkání a vlhkostí. Účinky estrogenu napodobují také látky obsažené v sójových produktech či ploštičníku hroznatém. Zkusit můžete také himálajskou bylinu ašvagandu, která je známá jako indický ženšen a silně ovlivňuje produkci testosteronu, který má vliv na libido a současně na vlhkost pochvy. No a ve finále můžete přece s partnerem situaci řešit i jinak. „Intimní oblast zahrnuje širokou škálu koitálních i nekoitálních technik, z nichž mohou partneři vybírat,“ říká psychoterapeutka Magdalena Dostálová.

Babičky mívají na děti více času a mnohdy i trpělivosti

Mnoho dětí dává babičce přednost před matkou. důvod je jednoduchý

Ve Velké Británii uspořádali výzkum, kterého se zúčastnilo 1 600 matek. Shodly se mimo jiné na tom, že vliv prarodičů na vnoučata roste. Tím víc, čím zaměstnanější jsou rodiče. A 52 procent z nich dokonce tvrdí, že kdyby dostalo jejich dítě na výběr, jestli trávit čas s nimi nebo s babičkou, vybraly by si babičku.

Už od těhotenství se některé maminky bojí citové konkurence. Jako kdyby jejich posvátná pozice byla ohrožená. Vendula Barková je pětačtyřicetiletá floristka a matka tří dcer. Když čekala tu první, měla, jak sama říká, iracionální strach, že bude miminko milovat její tchyni víc než ji: „Zrovna jsem rozjela svoje první květinářství, když jsem zjistila, že jsem těhotná. Moje tchyně byla štěstím bez sebe a hned se nabídla, že mi bude pomáhat, abych mohla dál pracovat,“ vzpomíná Vendula. „Věděla jsem, že bude skvělá babička, protože můj tehdy tříletý synovec ji miloval a hlídala ho tři dny v týdnu, když manželova sestra byla s dítětem sama.“ Přesto ji ještě před narozením dcery začalo trápit, aby neměla k babičce blíž než k ní: „V průběhu let a po narození dalších dvou dcer jsem pochopila, jaké hraběcí starosti to byly. I když mi někdy vadilo, jaké dělaly holky scény, když jsme od babičky odcházely domů.“

Čtěte také

Řekněte vnoučatům, že se vám stýská

Čtěte také

Babička napsala dopis dospělým vnoučatům. Proč mi ani nezavoláte

Nemají tolik starostí

Ano, babičky jsou na první dobrou oblíbenější, a to proto, že je děti tolik nenervují, nemají vedle péče o ně tolik dalších starostí, nemusí důsledně vychovávat, mohou rozmazlovat, dost často lépe vaří a čas s dětmi si naplno užívají. Všechny tyhle důvody vyplynuly ze zmíněného průzkumu a udělaly tak naopak radost babičkám. Vždyť si to koneckonců zasloužily. Svoje děti už vychovaly, je čas na druhé, mnohem uvolněnější kolo.

Mluvčí organizace, která průzkum v Británii uspořádala, Faye Mingová, ale maminky uklidňuje: „Je báječná zpráva pro babičky, že je děti tak milují. Pouto mezi prarodiči a vnoučaty je výjimečné, ale rodiče se ho nemusejí bát. Není nic silnějšího než vazba mezi matkou či otcem a jejich dítětem.“

Čtěte také

Nenechte se rozhodit reakcemi na sociálních sítích

Čtěte také

Dáváš dítě do jeslí, co jsi za matku. Nejvíce útočí nejistí lidé a závistivci

V extrémním případě, a stává se to jen výjimečně, dojde k takzvanému obgeneračnímu syndromu. Děti mají k babičce blíž než k matce až do dospělého věku. Stává se to z různých důvodů. Buď je babička vychovává, protože matka je nepřítomná nebo jsou si povahově mnohem bližší, nebo jim třeba babička nadměrně podstrojuje, protože si je ve strachu ze samoty chce připoutat. Každopádně, jste-li v této situaci v pozici matky, zacházejte s tím jako s daným faktem.

Láska není soutěž

Za prvé, láska není soutěž, takže nemůžete změřit, jestli vaše děti „milují“ vaši matku či tchyni víc než vás. Spíš je to tak, že ji milují jinak. A za druhé, není všem dnům konec. Třeba jste ten typ rodiče, jehož chvíle přichází, až když jsou děti velké a můžete je vést a inspirovat jako dospělé. Zamyslete se také nad tím, proč máte vůbec ten dojem, že jsou si vaše děti bližší s babičkou. Nesoudíte tak podle povrchních signálů? Nepřipisujete větší důležitost drobnostem? Nedělají vám to děti naschvál? A nežárlíte náhodou spíš na své rodiče než na děti? V tom posledním případě doporučují psychologové srovnat svůj vztah směrem k vlastním rodičům, než budete zpochybňovat sebe jako matku či otce.

Jedno velšské přísloví říká, že nepoznáte dokonalou lásku, dokud se vám nenarodí první vnouče. Takže zkousněte nespravedlnosti mateřství a těšte se, až se z vás stanou babičky. A pak taky budete nejoblíbenější.

Čtěte také

Autonomie partnerů respektuje vaše právo na individuální názory, volby a hodnoty

Čtěte také

Vědomý vztah: Co to je a proč ho opravdu potřebujete