Královské Vánoce bez královny Alžběty II. Dodrží se tradice, které měla v oblibě

Soňa Cervanová | 15. 12. 2022

I členové britské královské rodiny se chystají na vánoční svátky. Ty letošní budou pro celou rozvětvenou rodinu trochu jiné. Budou to první Vánoce bez královny Alžběty II., která zemřela začátkem září. Její syn, král Karel III., ale chce dodržet většinu tradic a zvyků, které měla jeho matka v oblibě. Jaké to jsou?

Především jde o místo rodinné oslavy. Britská královská rodina po celá staletí slavila vánoční svátky v paláci Windsor, a to i královna Alžběta II., když ještě zdaleka netušila, že se jednou stane panovnicí britských ostrovů. Až coby královna se na vánoční svátky začala s rodinou pozvolna přesouvat do Norfolku, do venkovského sídla v Sandringhamu. A od chvíle, kdy tam v roce 1988 byla provedena nová elektroinstalace, už královská rodina neslavila jinde.

Zdroj: Youtube


Chodí na půlnoční mši?

Oslavy začínají na Štědrý den ráno, kdy rodina vyrazí na mši do nedalekého kostela Máří Magdaleny. Kostel ze 16. století měla v oblibě Alžbětina praprababička, královna Viktorie, a ani Alžběta II. nevynechala jeho každoroční návštěvu. Na mši tedy chodí ráno, půlnoční mše se britská královská rodina nezúčastňuje.


Mají ozdobený stromeček?

Ano, i královské děti se těší na dárečky pod stromečkem. Tento zvyk v britské královské rodině zavedla Charlotte, manželka krále Jiřího III. koncem 18. století a mimořádně si ho oblíbila jeho vnučka – pozdější královna Viktorie. Právě za její vlády se zdobení stromečku stalo součástí vánočních svátků většiny obyvatel britských ostrovů.

Pukrle pro královnu, rasismus a smutný princ Harry. Meghan se vysmívá
Příběhy

Pukrle pro královnu, rasismus a smutný princ Harry. Meghan se vysmívá


Dávají si mezi sebou dárky?

Ano, i členové královské rodiny píšou dopis pro Father Christmas neboli Otce Vánoc, což je obdoba amerického Santy Clause. Oproti většině Britů, kteří ke stromečku běží – často ještě v pyžamu – na Boží hod ráno, si královská rodina vyměňuje dárky – na počest německých předků – stejně jako my 24. 12. večer. Většinou se tak děje po slavnostní večeři a podává se při tom čaj.


Procházky nebo sportovní aktivity?

Mnozí z nás mají nějakou tradici, někdo chodí pro Betlémské světlo, jiný pouští kapra a někdo třeba sportuje. Tak je tomu i v britské královské rodině, kde před více než dekádou princové William a Harry zavedli štědrodenní fotbalový turnaj, kdy se s přáteli a sousedy ze Sandringhamu postavili proti sobě na vánoční zápas. Vzhledem k tomu, že Harry se před časem přemístil s rodinou do USA – a letos se podle britských médií s největší pravděpodobností nezúčastní –, fotbal hraje už jen princ William.

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.royal.uk/royal-family-christmas-0

Kvíz: Harry Potter. Otestujte se, jak dobře znáte jeho příběh
Cestování

Kvíz: Harry Potter. Otestujte se, jak dobře znáte jeho příběh

Král Karel III. a deset jeho následovníků. V pořadí čeká i princ Harry s Meghan
Příběhy

Král Karel III. a deset jeho následovníků. V pořadí čeká i princ Harry s Meghan

Harry a Meghan dostanou cenu za postoj proti rasismu. Je z toho poprask
Příběhy

Harry a Meghan dostanou cenu za postoj proti rasismu. Je z toho poprask

Tagy Alžběta II. Britská královská rodina Karel III. Britský královská rodina rodina Santa Claus tradice Vánoce Viktorie Britská William, princ z Walesu