Kam na vánoční trhy: Přehled těch nejkrásnějších v Česku i v Evropě

Petra Šmídová | 1. 12. 2022

Vůně pečených kaštanů, svařáku i skořicových trdelníků linoucí se uličkami mezi dřevenými stánky se spoustou světýlek. To je atmosféra tradičních vánočních trhů, bez nichž si nejkrásnější svátky v roce už snad ani nedokážeme představit. Patříte mezi pravé milovníky Vánoc? Pak vám nesmí utéct výběr těch nejkouzelnějších českých i zahraničních trhů, které stojí za návštěvu.

Praha

Na řadě míst v Česku odstartovaly s prvním adventním víkendem vánoční trhy. Ty údajně nejkrásnější s evropským věhlasem nabízí Staroměstské náměstí v Praze. Návštěvníci zde mohou obdivovat obří vánoční strom, k jehož nazdobení organizátoři použili přes šest kilometrů dlouhý světelný řetěz. Nechybí ani pódium, kde se každoročně odehrává bohatý, například i mikulášský nebo silvestrovský, program a kromě nejrůznějších dobrůtek a rukodělných suvenýrů se můžete těšit i na ukázky tradičních řemesel nebo betlém. Není divu, že jsou pražské vánoční trhy oblíbené i mezi turisty.

Pokud se vám nechce prodírat davy na Staroměstském nebo Václavském náměstí, kam stánky s vánoční tématikou pokračují, zkuste zavítat na komornější místa - Pražský hrad, Náměstí Míru, Náměstí Republiky, Jiřího z Poděbrad nebo třeba Tylovo náměstí. Až do Štědrého dne si zde můžete pořídit například jmelí, věnce, vánoční ozdoby nebo nejrůznější rukodělné výrobky.

Zdroj: Youtube

Brno

Překrásnými vánočními trhy se pyšní také Brno, kde jsou stánky rozprostřeny rovnou na čtyři místa - Zelný trh, Dominikánské náměstí, Moravské náměstí a Náměstí Svobody. K posledně jmenovanému se váže nejdelší tradice, a dokonce zde kdysi stál historicky první vánoční strom. Rádi obdivujete práci zlatých českých ručiček? Pak zavítejte na Dominikánské náměstí, které vás přivítá ručně vyřezávaným dřeveným Halouzkovým betlémem. Jedná se o druhý největší betlém na světě ve své kategorii.

Český Krumlov

Pokud jste fanoušky pohádky Anděl Páně, pak si českokrumlovské vánoční trhy s živým betlémem a andělským průvodem rozhodně nemůžete nechat ujít. Pohádka se totiž natáčela právě tam. A když už ve městě budete, nezapomeňte si ho projít křížem krážem. Kouzelné je totiž celé. Ne nadarmo je považováno za jednu z bran Šumavy a pro své historické krásy bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Plzeň

Nezapomenutelnou atmosféru zažijete i na vánočních trzích v Plzni na hlavním náměstí Republiky. Procházky s horkým punčem v ruce osvětlenými uličkami na vánoční atmosféru dokonale naladí i toho největšího grinche. Dobroty a suvenýry můžete nakupovat u jednoho z více než stovky stánků. O zábavu se starají každodenní koncerty a vystoupení. Děti budou nadšené z 28 metrů vysokého ruského kola, dětského kolotoče, živého betlému a zavítat můžete i do oblíbené Ježíškovy pošty, jež tradičně sídlí v prostorách plzeňské radnice.

Vousáč z MasterChefa Martin Pecina: Sbírá foglarovky, fajfky a navrhuje knihy
Příběhy

Vousáč z MasterChefa Martin Pecina: Sbírá foglarovky, fajfky a navrhuje knihy

Chcete si dopřát předvánoční výlet a nasát sváteční atmosféru i za hranicemi? Pak zavítejte sem:

Vídeň

Spousta turistů si pro své předvánoční veselí již tradičně vybírá rakouskou Vídeň. A rozhodně ne náhodou. Tamější trhy totiž patří k těm nejkrásnějším v Evropě. Vídeň hostí celkem asi dvacet vánočních trhů, ten nejznámější je však na hlavním náměstí Rathausplatz. Zakoupit zde můžete sladkosti, pečené ořechy, přírodní kosmetiku, klobásy a za ochutnání stojí také čerstvé smažené koblížky.

Drážďany

Chcete zažít atmosféru nejstaršího vánočního trhu na světě s tradicí sahající až do roku 1434? Pak vyrazte na Striezelmarkt do Drážďan. Vánoční městečko na náměstí Altmarkt tvoří více než stovka stánků nabízející tradiční štoly, klobásky, svařák i nejrůznější řemeslné výrobky a suvenýry.

Vyspala jsem se s dceřiným přítelem, jsem nejhorší matka na světě
Příběhy

Vyspala jsem se s dceřiným přítelem, jsem nejhorší matka na světě

Budapešť

Spojit návštěvu vánočních trhů s termální koupelí? A vlastně proč ne! Pokud se vám tato možnost zamlouvá, vydejte se na předvánoční výlet do Budapešti. I maďarská metropole toho má dost co nabídnout. Vánoční trhy se konají na náměstí Vörösmarty, kde můžete obdivovat díla rozličných umělců i ochutnat typická jídla jako tradiční maďarsko-židovský koláč flódni.

Krakov

Zajímavým zážitkem mohou být i největší a turisticky nejoblíbenější vánoční trhy v Polsku, kterými se pyšní náměstí Rynek Glówny v Krakově. Vůni punče a polských pirohů či všudypřítomná světýlka si užijí děti i dospělí. Nezaměnitelnou atmosféru pak dotváří středověké budovy a architektonické skvosty, jako například jako Mariánský kostel, Sukkienice nebo Radniční věž, které ocení především milovníci památek.

Svařák podle Emanuela Ridiho a Jamieho Olivera: Flambujte a přidejte vanilku
Cestování

Svařák podle Emanuela Ridiho a Jamieho Olivera: Flambujte a přidejte vanilku

Plánujete spojit zimní lyžovačku s vánočními trhy? Pak je ideální volbou Jižní Tyrolsko:

Vánoční trhy s magií světel, vůní jablečného štrúdlu a svařeného vína nebo stánky s rukodělnými výrobky se zde jako tradičně chystají ve větších městech.

Zatímco v městě Meran/Merano nasajete nostalgii po císařské éře, Bruneck/Brunico se vám dostane pod kůži kombinací středověkého hradu a sportovního životaběhu na okolních kopcích. Město Bozen/Bolzano vás překvapí svým metropolitním nádechem, Sterzing/Vipiteno pak svojí unikátní Zwölfskou věží a Brixen/Bressanone vám učaruje duchem starého biskupského sídla, na jehož nádvoří se bude hrát půvabný muzikál Liora se světelnou animací na zdech paláce. Malebná venkovská tržiště s vánoční tématikou se však otevřou také u Karentského jezera/Lago Caldaro, v Sarntalu nebo Rittenu/Renon.

Zdroj: vlasta.cz suedtirol.info worldee.com kudyznudy.cz happymag.cz

Ivan Trojan a jeho 4 synové. Hraje s nimi od mala. Možná je znáte
Příběhy

Ivan Trojan a jeho 4 synové. Hraje s nimi od mala. Možná je znáte

Holka ze seznamky. Když jsem mu neodpovídala na zprávy, přišly urážky
Příběhy

Holka ze seznamky. Když jsem mu neodpovídala na zprávy, přišly urážky

Eva Perkausová poporodní kila shazovat nemusí. Hubne jednoduše
Hubnutí

Eva Perkausová poporodní kila shazovat nemusí. Hubne jednoduše

Tagy Budapešť Česko Drážďany Evropa Krakov Praha svařené víno Vánoce Vánoční trhy Vídeň