„Z praxe mohu potvrdit, že zapojí-li se do redukce svých tukových zásob muž a žena společně, pak celkový výsledek je mnohem výraznější a trvalejší, než když hubnou zvlášť. Je to ovlivněno rozvržením rolí v páru, vzájemnou motivací a podporou, týmovým duchem i celkovou rodinnou atmosférou. Muž a žena se díky odlišným přístupům velmi doplňují,“ říká výživový specialista Martin Škába z odborného portálu o hubnutí www.skaba.cz.

Holky to mají těžší

Britští vědci sledovali 1,2 milionu lidí a z jejich studie vyplývají další zajímavé závěry. Muži hubnou rychleji než ženy. Je to dáno tím, že muži mají geneticky více svalové hmoty, tím i rychlejší metabolismus a následně spalování tuků (což ovlivňuje produkce hormonu testosteronu).

U mužů se tukové zásoby pohybují v průměru mezi 12 až 20 procenty a u žen kolem 16 až 30 procenty. Muži dovedou být lépe zaměřeni na jednu věc. Ženy mají naopak větší emocionální vztah k jídlu a hůře se jim mění návyky zažité s konzumací a přípravou jídla.

Co radí odborník

1. Rozdělte si role. Muž by měl mít na starosti zaznamenávání splnění denních návyků jak z hlediska cvičení, tak pravidelnosti stravy a detoxikace. Také mu lépe vyhovuje dbát o pravidelnost a zaměření se na daný denní nebo týdenní cíl. Žena je více geneticky zaměřená na emoce, proto by měla zajišťovat motivaci, rodinnou pohodu, mapovat pocity z dosažených výsledků a využívat jich k větší aktivitě a povzbuzení. V neposlední řadě se většinou stará o přípravu jídel a nákupy zdravých potravin – dovede u obojího lépe vytvořit příjemnou atmosféru. Ženě je bližší si z hubnutí udělat hru.

2. Nesoutěžte. Žena a muž hubnou rozdílně rychle. Většinou i při stejném úsilí, žena hubne o 10 procent pomaleji než muž. Proto je nutné se během hubnutí v páru nepředhánět v tom, kdo kolik zhubne, ale spíše mít celkový společný cíl.

3. Motor nechte na ženě. Mnohdy se během společného hubnutí může stát, že muž něco nechce podstoupit nebo by něco odložil na neurčito. Žena je ta, která dovede najít „emocionální tlačítko“ svého partnera. „Často je něžné pohlaví tím prvním zkušebním králíkem v ochutnávání nových potravin, vyzkoušení nových detoxikačních technik nebo vyzkoušení nového druhu cvičení. Muž, jakmile se již rozjede a zažije si nový denní režim, je pak jako stroj. Ale v začátcích mu velmi pomáhá vliv ženy. A to je také jeden z velkých přínosů hubnutí v páru,“ doporučuje Martin Škába.

4. Emoce pomáhají. Lidé nedělají změny ve svém životě na základě logiky, ale hlavně díky emocím. Když muž vidí ženu, jak je šťastná a zapálená pro věc, velmi ho to ovlivňuje a také popohání v dalším konání.

5. Při hubnutí v páru ušetříte. Nejenom za potraviny (nekupují se rozdílné druhy potravin, odpadá dvojité vaření), slevy za permanentky do fitness center, ale taky třeba za případnou pomoc specialisty na hubnutí.