Vztah, který začíná tím, že si malujete prince na bílém koni nebo sexy dřevorubce v kostkované košili, je v podstatě sen a z jako takového se i brzy probudíte. Vědomý vztah začíná prací. Jeho prvním znakem je totiž:

Osobní odpovědnost

Méně oficiálně řečeno, pořádně prokádrujte sama sebe. Jaké máte problémy a chyby, které vám ve vztazích drhnou? Co by se dalo vyřešit, vylepšit, ovládnout nebo aspoň zkusit? Máte problémy s komunikací, vztekem nebo tvrdohlavostí? Vědomý vztah po vás chce, abyste si je přiznala a zkusila s tím něco udělat. A taky bude potřeba (to se vám nebude líbit) zmapovat a vyvětrat traumata a emocionální zátěže ze vztahů minulých.

Čtěte také

Ženy častěji něco rozptyluje

Čtěte také

Ženy prokrastinují více. Může za to genetika a hladina dopaminu v krvi

Do stejného šuplete ještě patří velmi přesně si přiznat, co od svého budoucího vztahu žádáte. Žádné oblačné termíny o lásce ani cíle opsané z romantických filmů. Musíte zjistit, co opravdu chcete, ne co si myslíte, že byste měli chtít. Vaše potřeby, vaše štěstí a váš život musejí být vaší prioritou. Pokud je na první místo nepostavíte vy, nikdo jiný to neudělá.

Jakmile máte jasno ve startovní pozici a cílech, je potřeba si uvědomit, že:

Ve vztahu se roste

Dojem, že jste jedno tělo a jedna duše, je jen dílo hormonů a brzy opadne. Ve skutečnosti jste velmi odlišní a máte každý svoje problémy. Jakmile ale přijmete, že vztah nemůže být ideální od začátku, ale můžete v něm k ideálu mířit, máte šanci společně růst. Vědomý vztah nepovažuje za problém, že v něm vyplavou vaše rozdílnosti a třecí plochy. Považuje to naopak za svůj účel. Hezky to vyjádřila rodinná terapeutka Shelly Bullardová: „Nesnažte se, aby váš vztah ,fungoval‘, snažte se v něm vylepšovat.“

Čtěte také

Jak se od maturity změnily vaše kamarádky?

Čtěte také

Ze šprtek jsou neurotičky. Jak se změnily vaše kamarádky za 30 let

Není lepší prostředí, ve kterém si uzdravit staré rány a vyjasnit priority než právě vědomý vztah – bude to těžké, ale budete na to dva. A můžete si navzájem dát:

Přítomnost a ocenění

Hlavní příčinou rozpadu vztahů nejsou konflikty nebo nevěry, jak se často říká, ale pomalé vymizení přátelství a blízkosti. Že se ve vztahu mění jeho intenzita nebo třeba sex, to je zákonité, ale jakmile začne mizet pocit blízkosti, je to jako alarm. Termín „přítomnost ve vztahu“ neznamená, že je váš partner s vámi doma, ale že se aktivně stará a zajímá o váš vztah. Že dává společně strávenému času přednost, a že když jste spolu, věnuje se opravdu jen vám. To je v dnešní době mobilních telefonů opravdu výzva. Odložit magickou krabičku, naslouchat a reagovat je ovšem pro vědomý vztah nutné. On vás Twitter jednou nezahřeje, až váš přítel odejde někam, kde ho budou poslouchat a zajímat se o něj.

Čtěte také

Jsou všude a vy byste potřebovala být chvíli sama

Čtěte také

Utečte z ponorky: Jak nezabít všechny, se kterými jste doma zavření kvůli covidu

No a ocenění znamená, že strávíte zhruba stejně tolik času chválou jako kritikou. Vztahu i partnera.

Posledním znakem vědomého vztahu je možná očividná, ale dost často potlačovaná:

Autonomie partnerů

Konvenční vztahy často zdůrazňují u partnerů splynutí, sjednocení, spojení do jednoho celku. Třeba jen vyjádřením, že někdo je vaše lepší polovička nebo že jste jedno tělo a jedna duše. Vědomý vztah ale tvrdí, že nezávislost vůbec není na překážku intimitě. Svoboda nebrání blízkosti. Autonomie partnerů respektuje vaše právo na individuální názory, volby a hodnoty. Když je navzájem respektujete, je vztah mnohem bohatší a tím i stabilnější. Takže zapomeňte na prince a vyhrňte si rukávy. Bude to fuška, ale bude to stát za to.

Čtěte také

Slibte si: letos na sebe budu hodná

Čtěte také

Politujte se: Nejlepší předsevzetí, jaké si můžete dát. A buďte na sebe hodná