Nedožité narozeniny Věry Špinarové. Její hity zasáhnou vaše srdce i dnes

Petra Šmídová | 23. 12. 2022
Věra Špinarová
Věra Špinarová se synem Adamem Pavlíkem, bývalým mužem Ivo Pavlíkem a jeho druhou ženou Heidi Janků
"Špinarka" měla hlas jako zvon

Den se v růži skryl a z růže vůni bral, tím jsi dlouho žil a kráse přísahal…. Tak začíná nejslavnější píseň Věry Špinarové, při jejímž poslechu cítí mrazení v zádech i ti největší drsňáci. Letos je tomu pět let, co nás tato populární ostravská interpretka navždy opustila. Při příležitosti nedožitých jednasedmdesátých narozenin jí proto pojďme věnovat milou vzpomínku a připomeňme si její nejslavnější hity.

Bylo jí rovných pětašedesát, když zkolabovala během koncertu v Čáslavi. Zemřela čtyři dny od převozu do nemocnice a český showbyznys tak přišel o jednu z největších hudebních hvězd všech dob. Do Ostravy se s ní tehdy přijelo rozloučit téměř čtyřicet tisíc lidí, což odpovídá dvěma vyprodaným O2 Arénám. Dle odhadů se jednalo až o čtyřikrát větší účast, než jaká byla na pohřbu Václava Havla. Věru Špinarovou zkrátka milovali lidé napříč republikou i generacemi.

VIDEO: Poslechněte si píseň Jednoho dne se vrátíš

Zdroj: Youtube

Svoji úspěšnou kariéru odstartovala v patnácti letech, kdy se skupinou Flemingo nazpívala song s názvem Já před tebou klečím. Později přestoupila do hudebního seskupení Majestic, kde vystřídala Marii Rottrovou. S Majesticem nahrála singl Music Box, jenž ji vystřelil na první příčky rádiových hitparád. Do první ligy české populární hudby ji pak dostal její největší hit z roku 1976 Jednoho dne se vrátíš. Originál napsal legendární Ennio Morricone a zazněl ve westernu Tenkrát na západě.

Jeden hit za druhým

Díky nespočtu nezapomenutelných písní může znít Špinarčin statný hlas v uších fanoušků i po její smrti. Z těch nejoblíbenějších jsou to například Bílá Jawa 250, Meteor lásky, Kouzlo bílejch čar, Ty jsi můj song, Raketou na Mars, Píseň svou mi tenkrát hrál anebo duet s kolegyní a kamarádkou Petrou Janů To máme mládež.

Syn Adam pokračuje v muzikantské profesi

Věra Špinarová byla v minulosti vdaná za hudebníka Ivo Pavlíka, s jehož orchestrem také dlouhá léta vystupovala. Na svět společně přivedli syna Adama, který se vydal v muzikantských šlépějích rodičů. V devadesátých letech pak jeho kapela doprovázela zpěvačku na koncertních turné.

Zdroj: vlasta.cz wikipedia.org fdb.cz ireport.cz

Jak uplést vánočku a co jste o ní nevěděli. Absolonová ji peče pro kolegy
Cestování

Jak uplést vánočku a co jste o ní nevěděli. Absolonová ji peče pro kolegy

6 vánočních písní, které milujeme i nesnášíme. Alergii mají lidé i na Půlnoční
Cestování

6 vánočních písní, které milujeme i nesnášíme. Alergii mají lidé i na Půlnoční

KVÍZ: Poznejte princezny z oblíbených českých pohádek
Cestování

KVÍZ: Poznejte princezny z oblíbených českých pohádek

Tagy Čáslav Ennio Morricone Ivo Pavlík Marie Rottrová Mars narozeniny Ostrava Václav Havel Věra Špinarová Wikipedie