Narodila se v lednu 1944 v Praze rodičům, kteří holdovali muzice a tábornictví. Jezdili často jako trampové do přírody a ona později v několika rozhovorech s trochou nadsázky říkávala, že ji počali v lese na jehličí. Možná to je i pravda, protože Vlasta Kahovcová si zamilovala nejen hudbu, ale taky lesy, vodu a hory. Otec hrál na křídlovku, housle a kytaru, maminka na harmoniku a klavír. Krásně taky zpívali, takže jablko nespadlo daleko od stromu. Hudební nadání po nich podědila nejen Vlasta, ale také její mladší bratr Karel.

Čtěte také

František Filipovský, Květa Fialová, Oldřich Nový ve filmu Fantom Morrisvillu

Čtěte také

František Filipovský: První herec v České televizi, se narodil před 114 lety

Oba se naučili hrát brzo na kytaru a Vlasta začala chodit do lidušky na klavír, zpěv, balet a step. Kromě hudebního talentu však měla i nadání výtvarné, a rozhodla se vystudovat Střední uměleckoprůmyslovou školu obor aranžérství. Hudbu ale na hřebík nepověsila, na škole založila školní divadlo, v němž se hrálo, zpívalo a tančilo.

Nad malováním vyhrál zpěv

Odmaturovala a přihlásila se na konkurz do divadla Semafor. Zpívala s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem, účinkovala s Miroslavem Horníčkem v představení Šest žen Jindřicha osmého. Později přešla do divadla Apollo Jiřího Štaidla, kde zpívala vedle Yvonne Přenosilové, Karla Hály, Mikiho Volka či Karla Gotta. Muzikou se začal živit i její bratr Karel, který působil v 60. letech ve skupinách Flamengo a Country Beat.

Čtěte také

Twiggi v 60. letech a v současnosti

Čtěte také

Ikona 60. let Twiggy slaví 72. narozeniny. Obléká velikost 40 a odmítá plastiky

Vlasta patřila k ženám, o kterou soupeřili mnozí muži v 60. letech. Jejím partnerem byl Milan Drobný, s nímž se rozešla kvůli Jiřímu Štaidlovi. Byla prý první, která slyšela jeho hit Tam za vodou v rákosí, a podle Ladislava byla ženou, která Jiřího nejvíc ovlivnila. Chodili spolu od roku 1962 a po třech letech se rozešli. Jednak Jiří žárlil na to, že Vlasta fotila reklamy, a také vyhledával až příliš společnost jiných žen. Jeho šílený životní styl se mu vymstil, rychlou jízdu autem v roce 1973 nepřežil.

Trio tří krásek kolem Gotta

V 60. letech se seznámila s kapelníkem skupiny Golem Janem Václavíkem, který se nakonec stal jejím manželem. S ním jezdila po švýcarských klubech. Manželství vydrželo až do jeho smrti v roce 2019. Koncem 60. let zpívala ještě s Jarmilou Gerlovou v bigbeatové šou Josefa Laufera, pak na čas pěveckou kariéru přerušila kvůli mateřství. Až v roce 1975 si zahrála a zazpívala v hudebním filmu Romance za korunu, společně s Jarmilou Gerlovou, Karlem Gottem a Ladislavem Štaidlem. Tehdy vzniklo trio Kahovcová–Zelenková–Gerlová, které Gotta šest let doprovázelo na jeho koncertech v Československu i zahraničí.

Dostat se ke Gottovi nebylo jen tak, Gott i Štaidl byli velcí perfekcionisté. Tehdy jí bylo 31 let a měla roční dítě. V rozhovoru pro Lidové noviny vzpomínala: „Neexistovalo, abychom neuměly text, ale i když byl průšvih, neviděla jsem nikdy Karla vytočeného tak, že by nám nadával.“

Štětcem vypráví příběhy

Po ukončení spolupráce s Gottem jezdila s jihočeskými lidovkami po naší republice, ale také po západní Evropě a USA. V roce 1983 začala malovat a svůj čas rozdělovala mezi zpěv a výtvarné umění. Navedl ji k tomu Jan Kanyza, který viděl její obrázek a řekl jí, aby v tom pokračovala. V několika rozhovorech prozradila, že má ráda symboliku, protože díky ní se dají prostřednictvím štětce vyprávět na plátně lidem příběhy. Uznání si nakonec vysloužila nejen jako zpěvačka, ale i jako malířka. A to i v zahraničí.

Čtěte také

Meda Mládková se dožívá úctyhodného věku.

Čtěte také

Meda Mládková: Slavná mecenáška slaví 102 let! Proč v životě ztratila lásku

Pořádá výstavy, například v galerii U Anděla Na Bělidle, Šatlava v Českém Brodě či galerii Česká brána v Bělé pod Bezdězem. To, že se věnuje především malování, neznamená, že se zpěvem definitivně skončila. Občas si totiž zazpívá s bývalými kolegy americké swingové písničky. Před několika lety řekla v rozhovoru pro Český rozhlas: „Jsem pozitivní člověk, mám ráda radost. Všechno, co dělám, dělám ráda. A to malování úplně nejradši.“

Čtěte také

Herečka a manželka Karla Čapka, Olga Scheinpflugová.

Čtěte také

Olga Scheinpflugová: Herečka s cejchem doživotní role vdovy po Čapkovi