Volány mohou být velmi decentní

Volány a kanýry v 50: proč ne, chce to jen vědět, jak je nosit a k čemu

I přes nepříznivou situaci – nebo právě proto – bychom si měli užít nadcházející jaro co možná nejpříjemněji. Vycházky do přírody a pohyb na čerstvém vzduchu to jistí. Abyste se i navzdory nechtěně nabraným kilům cítila jako žena dobře, je namístě oživit šatník. Co takhle podtrhnout styl rozevlátými volány?

Myslíte si, že byste si je měla ve svém věku odpustit? Není důvod. Nikdo vás netlačí do nepatřičné romantiky, pokud se na ni necítíte. Volány se totiž dají pojmout i minimalisticky. Stačí třeba jen jemný, úzký a lehce nařasený lem rukávů na halence, k tomu jednobarevná sukně rovného střihu a tenisky a svěží outfit je na světě. Bez zbytečných kudrlinek…

Čtěte také

Ve správné kombinaci sedne plisé i těm s kily navíc.

Čtěte také

Elegance: Sukně sluší úplně všem. Vyberte si ji podle typu postavy

Asymetrie funguje

Volány samy o sobě patří mezi velmi výrazné prvky, takže je třeba s nimi zacházet opatrně. Nejlépe se uplatní na jednobarevných modelech, na kterých vynikne struktura materiálu. Pokud si vyberete top, který má na jedné straně užší a na druhé širší volán, třeba z pleteniny a jen nahrubo obnitkovaný, bude to slušet i těm z vás, které by si na sebe nikdy žádné romantické oblečení neoblékly.  

Čtěte také

Tričko se sukní, Bonprix

Čtěte také

Pilíře šatníku. Začínáme jednoduchým bílým tričkem. Mělo by být kvalitní

Sázka na rukávy

Klasické romantické volány pro princezny nahrazují extravagantní řasené vsádky, zvlněné stojáčky a naznačené fiží ve výstřihu. Ideální pro ty, které trápí plochý hrudník. Absolutním hitem budou volánové rukávy, dlouhé i krátké, které dodají vzdušnost i obyčejnému přízovému topu. Skvělou zprávou pro baculky je návrat asymetrických podélných volánů na sukních a šatech. Klasické áčkové šaty s volány v několika řadách nad sebou štíhlé siluetě příliš nenahrávají, ale podélné řasení může skvěle fungovat i na robustnější postavě.

Čtěte také

Vestu si užijete v podstatě v každém ročním období

Čtěte také

Prošívané vesty: Krátké nevyšly ještě z módy. Teď ale frčí dlouhé až po kolena

Místo pevného lemu sukně

Další typ volánu, který sluší všem, je ten, který elegantně zakončuje pouzdrovou sukni nebo šaty. Ten má i praktický přínos – v sukni s volánem se vám bude líp běhat po městě než v sukni, která je u kolen příliš úzká nebo má jen jeden krátký rozparek.

Čtěte také

Manšestrová sukně

Čtěte také

Manšestráky se vrací na scénu. Letos se znovu nosí modely s vysokým pasem

Každé kilo dolů znamenaná úlevu pro vaše klouby

Co se stane, když zhubnete 15 kilo. zlepší se bolesti zad, ale také sex

Chcete zhubnout, protože tušíte, že se pak budete cítit lépe, ale tak trochu vám chybí pořádná motivace? Potřebujete se upínat k něčemu většímu než jen k tomu, že si koupíte o dvě tři čísla menší oblečení? Tohle by mohlo zabrat. Přečtěte si, co se stane s vaším tělem, když shodíte deset až patnáct kilo. Zdravotní benefity z toho budete mít vážně veliké. 

Přestanou vás bolet klouby

Pokud nosíte dvacet kilo navíc, taková kolena tím hodně týráte. Při chůzi na ně i normálně přenášíte zátěž odpovídající až čtyřnásobku vaší hmotnosti, takže čím více přebytečných kil, tím hůře pro ně. A naopak, s každým shozeným kilem ulevíte svým kolenům rovnou o kila čtyři. To je velký rozdíl, za který by se vám tyhle klouby mohly odměnit podstatně menší bolestí. Navíc výrazně klesne riziko rozvoje artrózy, případně se zmírní potíže s ní spojené. 

Čtěte také

Ovoce a zelenina mají být základem jídelníčku

Čtěte také

Jak se s věkem zpomaluje metabolismus. O kolik méně musíte jíst

Vaše srdce na tom bude o hodně líp

Když zhubnete, ulevíte svému srdci, které bude moci pumpovat krev s menší námahou. Pokud shodíte desetinu celkové tělesné hmotnosti, takže třeba devět kilo z devadesáti, riziko rozvoje onemocnění srdce a cév výrazně klesne. A platí to i pro lidi, kteří už se s kardiovaskulárními chorobami léčí – budou jim mnohem méně hrozit komplikace, jako je třeba riziko fibrilace srdečních síní, hrozba se sníží asi o polovinu. 

Pozor ale, nesmíte hubnout moc rychle a pomocí extrémních diet. Pokud někdo shazuje pomocí některé z diet slibujících rychlý váhový úbytek, jako jsou různé typy ketogenních a vysokoproteinových diet nebo Atkinsonova dieta, skutečně se může velmi brzy dočkat velkého váhového úbytku. Ale vedlejším efektem je vzestup hladiny tuku v krvi, zejména v prvních týdnech diety. „A to u člověka, který již s ucpáváním cév neboli aterosklerózou potíže má, může znamenat problém. Pacient s onemocněním ledvin zase může mít problém s vysokou dávkou bílkovin,“ varovala kardioložka Petra Vysočanová. Podle ní se proto tyhle diety zásadně nehodí pro již nemocné, a to hlavně pro kardiaky, diabetiky a osoby s onemocněním ledvin. Ublížit navíc mohou i lidem, kteří zatím tyto potíže neměli. 

Čtěte také

Co opravdu pomůže na pneumatiku na břiše?

Čtěte také

Co doopravdy platí na tuk kolem pasu? Zbavte se rizikové obezity typu jablko

Lépe se vyspíte

Spojitost mezi obezitou a špatným spánkem nemusí být na první pohled zřejmá, ale existuje. Třeba v tom, že s sebou přináší i větší množství tukové tkáně v zadní části krku, což může vést k chrápání a způsobit také spánkovou apnoe, krátké výpadky dýchání, které zhoršují spánek a zatěžují srdce. Pokud zhubnete desetinu váhy, snížíte trápení s apnoe o více než čtvrtinu. 

Čtěte také

Kromě BMI je třeba sledovat také obvod pasu

Čtěte také

Co to vlastně je BMI a proč na něm zase tak nezáleží. Sledujte i jiné údaje

Lepší sex

Kolem padesátky dostává sexuální život obou pohlaví na frak z více důvodů, kila navíc každopádně mohou být jedním z nich. Výzkumy jasně ukazují, že přebytečný tuk v těle může zbytečně moc ovlivňovat hladinu pohlavních hormonů, v tomto případě se to týká zejména mužského testosteronu. Ale vědci dodávají, že už pouhých pět kilo dolů může znamenat příznivý obrat, navíc se budeme cítit celkově lépe a to se v posteli vždycky počítá. 

Čtěte také

Chcete zhubnout? Nejdůležitější je motivace

Čtěte také

DASH dieta: Hubnutí, které rádi doporučují i lékaři. Je totiž zdravé

Nižší riziko cukrovky

Shození pěti až deseti procent tělesné hmotnosti může snížit riziko cukrovky u těch, kdo k ní už měli nakročeno, až o šedesát procent. A to je hodně. I když už se diabetes druhého typu rozvine, má smysl zhubnout, léčba má pak daleko větší efekt. 

Méně potíží s pletí

Možná vás to překvapí, ale zhubnutí má pozitivní efekt také na vaši pleť. Když totiž začnete jíst méně, většinou začněte jíst také kvalitněji. Je asi přehnané mluvit o něčem jako detoxikaci pokožky, ale mnoho lidí pozoruje, že se jim například méně začnou ucpávat póry a zbaví se otravných pupínků, s nimiž se jinak potýkali celý dosavadní život. 

Čtěte také

Jablka jsou jedno z jídel, které se v této dietě mohou jíst

Čtěte také

Dieta podle Mačingové: Čím se řídit a čím ani náhodou

Zhubnutí ocení i vaše paměť

Zdá se, že nižší hmotnost prospěje nejen vašemu srdci a vnitřním orgánům, které nebude obalovat spousta tuku. Ale zlepšit by se mohla i vaše schopnost koncentrace a ubýt by mohly potíže s pamětí. Opět se to dá přičíst kvalitnější stravě, ale nejspíše také tomu, že se začnete celkově cítit ve větší pohodě. Oborníci už dlouho vědí, že mezi depresí a obezitou existuje silná korelace. Více se o tom snažili zjistit vědci z Northwestern University, kteří prokázali, že už shození osmi procent váhy zlepšilo duševní zdraví účastníků.

Čtěte také

Akupunktura může ovlivnit třeba chuť k jídlu

Čtěte také

Jehly na hubnutí: Jak akupunktura může snížit váhu a chuť k jídlu

Ubude potíží se zády

Tohle je velká věc! Problémy se zády trápí po čtyřicítce v podstatě každého dospělého člověka a nadváha, či dokonce obezita to výrazně zhoršují. Když zhubnete, odlehčíte přetěžovaným zádovým svalům a páteři, navíc pro vás bude snazší mít správné držení těla. Studie, kterou v roce 2016 zveřejnil renomovaný časopis Journal of Medicine, dokázala, že mezi nadváhou a bolestí zad existuje jasná příčinná souvislost. 

Čtěte také

Po padesátce na sebe snad bude mít čas

Čtěte také

Po padesátce může jít hubnutí paradoxně snáze než o deset let dříve

Klesne vám tlak

Kvůli kilům navíc musí vaše srdce dřít více, než je zdrávo, aby dokázalo dostat krev do všech částí těla. S rostoucí hmotností stoupá krevní tlak, takže je logické, že když zhubnete, půjde zase dolů. Jedna australská studie nedávno zjistila, že pacienti s hypertenzí, kteří shodili alespoň desetinu tělesné hmotnosti, nemuseli užívat zdaleka tolik léků na tlak, protože jim výrazně klesl. Výjimkou jsou lidé, kteří ho mají vysoký geneticky, ale i tak má smysl, aby byli štíhlejší. 

Čtěte také

Přidejte k dietě cvičení a kila půjdou dolů mnohem rychleji

Čtěte také

Nejlepší diety roku 2021: Vítězí středomořská strava, propadákem jsou keto diety