Vyhoření sendvičové generace: Jak zabránit nekonečné únavě a pocitům nevděku

Helena Prosecká | 8. 2. 2021

Starat se o svoje blízké je radost, má to smysl a naplňuje vás to. Jenom se k tomu nesmíte zapomenou starat taky sama o sebe. Ne, to není hraběcí rada. To je nutnost, abyste z maratonu mezi svými dětmi a rodiči neodešla do polí jako učitelka ve Svěrákově Obecné škole.

Nároky na péči o starší i mladší generaci vás velice snadno zavalí a způsobí vám paniku. Zejména pokud nad tou situací nemáte žádnou kontrolu. Díky pozdějšímu mateřství a delší době dožití se nám prodlužuje čas, kdy fungujeme jako takzvaná sendvičová generace, a to je ten kámen úrazu. Jako šunka chlebem jsme obložení závislými členy rodiny. A v téhle situaci je správná péče o sebe sama ne luxus, ale povinnost. Vůči těm, kteří na vás spoléhají.

„Mám pocit, jako kdyby mi někdo ukradl kus života,“ svěřila se jedna z diskutujících na americkém serveru, který nabízí podporu a pomoc pečujícím „šunkám“. „Cítím se jako ve vězení a svoboda nikde na dohled. Naši žijí spolu doma a já jsem jedináček. Jejich nároky na můj čas a pozornost rostou, protože se v moderním světě pořád míň orientují. O nárocích v době pandemie ani nemluvím. No a do toho mi jedno dítě dělá přijímačky na střední a druhé bude maturovat. Skoro jsem ráda, že jsem rozvedená a nemusím se starat ještě o manžela,“ uzavřela s nadhledem.

Kate Hannonová, psycholožka a terapeutka, která podpůrný web Skyterra založila, přišla se třemi jednoduchými kroky, které vám v roli sendvičové generace pomohou zachovat síly a zdravou mysl.

Babičky a dědečkové: Chybí vám vnoučata? Pořiďte si WhatsApp a buďte online
Vztahy

Babičky a dědečkové: Chybí vám vnoučata? Pořiďte si WhatsApp a buďte online

1. Vaší prioritou musí být péče o sebe

Není to sobecké, děláte to totiž pro své děti i rodiče. Mějte se sebou soucit a buďte na sebe hodná. Nikdo jiný to podle otřepaného rčení za vás neudělá. Správný odpočinek vám pomůže se potom svým milovaným lépe věnovat.

Zpomalte. Pečovat sama o sebe může mít mnoho podob a všechny začínají tím, že si vyčleníte svůj čas. Že si uděláte v životě prostor na to, co vás těší. Může to být cvičení, procházka v přírodě, návštěva kamarádky, masáž, sledování oblíbeného seriálu, cokoli, co vám přináší radost.

Rozvod: Po letech sama v posteli: Nebulte a užijte si. Má to své výhody
Vztahy

Rozvod: Po letech sama v posteli: Nebulte a užijte si. Má to své výhody

2. Najděte si pomoc

Starat se zároveň o děti a rodiče není možné zvládnout v jednom člověku bez vážných následků na jeho zdraví. Pokud jsou děti už starší, vyčleňte jim domácí povinnosti a zařaďte je do systému návštěv u prarodičů. Pokud jsou ještě malé, využijte služeb chůvy, velmi se vám to vyplatí.

Jestli máte sourozence, rozdělte si starost pokud možno rovnoměrně, i když sestra žije daleko a bratr „je přece chlap a nevěděl by, jak se postarat“. Muži jsou stejně dobří pečovatelé jako ženy, a navíc jejich záda obvykle unesou víc než ta vaše. A i na dálku se dá pomoct při vyhledávání lázní, lékaře, nebo aspoň při placení některých služeb.

A podívejte se po možnostech profesionálních pečovatelů. Státní služby jsou zadarmo, za soukromé si připlatíte, ale výběr je každopádně veliký. Od pomoci s úklidem, nákupem nebo jídlem až po obyčejné popovídání a dělání společnosti. Vaši rodiče rádi uvidí nové tváře, bude to pro ně aspoň nějaká změna.

Máma mě nechválila. Klasický problém dnešních padesátnic. Berte to pozitivně
Vztahy

Máma mě nechválila. Klasický problém dnešních padesátnic. Berte to pozitivně

3. Stanovte si hranice a braňte je

Ani asertivní komunikace není v rodině žádná legrace. Něco odmítnout udělat nebo zařídit, protože už vážně nemůžete, může spustit lavinu od křivdy k výčitkám. Jenže vy to neděláte pro sebe, ale pro ně. Vy jako pečovatelka rozhodujete, jak moc co spěchá, co zvládnete a co musí počkat. Řekněte rodičům, že přesazování pokojovek zvládnete nejdřív za týden, a dětem, že nákup jarního oblečení taky musí počkat. Máte pro to své důvody a na těch si trvejte. Klidně, mile, ale pevně. Jako vyhořelý sendvič byste totiž svým rodinám nebyla nic platná – musejí si vás šetřit.

Ze šprtek jsou neurotičky. Jak se změnily vaše kamarádky za 30 let
Vztahy

Ze šprtek jsou neurotičky. Jak se změnily vaše kamarádky za 30 let

Tagy Obecná škola rodina