Brzy budete mít nejlepší příležitost, každý rok se u nás o druhém červnovém víkendu pořádá podle anglického vzoru Víkend otevřených zahrad. Je to unikátní možnost, jak se podívat i do těch nejsoukromějších. Letos to bude 12. až 13. června, na seznam přihlášených se podívejte tady. Uvidíte i zahrady soukromých domů a památek, které jsou jindy zavřené.

Pozvání na prohlídku

V sobotu se například hned třikrát pořádá prohlídka přírodní zahrady jihočeské ekofarmy Lejčkov a babičkovskou zahrádku zase objevíte v Ježovech u Plzně. Majitelé jí říkají U konipáska. Užitková část s ovocnými stromy, keři a zeleninovými záhony se propojuje s okrasnou, k tomu se přidává louka, kovové a keramické dekorace a nádherný výhled do okolí. Také několikrát za víkend pořádají komentované prohlídky. V Lichkově na Pardubicku bude otevřená Zahrada umělců, vytvořená před šestnácti lety na místě skládky suti a odpadků. Je nádherná, v anglickém stylu s japonskými prvky, vedle řeky Orlice. Tady se nic k jídlu nepěstuje, má sloužit jen pro potěšení z krásy, je tu i skalka z obrovských balvanů, soustava potůčků a strašidelná jeskyně.

Čtěte také

Takhle vypadala dáma, kterou zná podle jména každý.

Čtěte také

Magdalena Rettigová: Psát mohla jen díky tomu, že její muž jí v tom nebránil

K Boženě Němcové

Do spousty zahrad se ale můžete podívat i jindy, stačí se domluvit s majiteli nebo patří k zajímavým památkám. Zajeďte třeba do Červeného Kostelce, kam se s manželem nastěhovala po svatbě Božena Němcová. Roku 1837 si tady pronajali byt v kupeckém domě a k němu patří právě i zahrádka, upravená tak, jak tehdy měšťanské zahrady bývaly. Podobá se vzpomínkám, které Božena Němcová zachytila v povídce Chudí lidé. Navíc v zahradě objevíte pomník Viktorie Židové, jejíž osud posloužil jako základ pro postavu Viktorky v knize Babička.

V Myslovicích u Klatov se nechte pozvat do domu se zahradou, v němž bydlíval František Bureš, výtvarník Národního divadla. „Když jsme dům koupili, pustila jsem se do díla a tvořila zahrádku pravou venkovskou, babičkovskou, bujně kvetoucí, bez tújí a tvarovaného jehličí,“ říká Věra Dvořáková, která tu bydlí dnes. „Pak jsem se dočetla o přírodních zahradách. Že prý se nesmějí používat chemické postřiky, hnojiva a rašelina. Ale vždyť já je nepoužívám. A ještě několik dalších předepsaných zásad při pěstování? Vždyť splňuji skoro všechno do puntíku!“ Věra tedy nechala zahradu certifikovat a ta se stala první ukázkovou přírodní zahradou v Plzeňském kraji. 

Čtěte také

Jestli si letos lámete hlavu, jestli se pustit do jarního úklidu, buďte si jistá, že smysl to má.

Čtěte také

Jarní úklid je rituál důležitý pro duši. Zažeňte zimní duchy a získejte klid

Zámecká krása

Naprosto jiného druhu je zahrada u rokokového zámku Stekník nedaleko Žatce, který nejspíš znají jen obyvatelé jeho nejbližšího okolí, což je velká škoda. Jeho úchvatná terasovitá zahrada patří k jedněm z mála zachovalých italských u nás. Nechal ji vybudovat hrabě Jan František Kulhánek z Klaudensteina pro svou budoucí ženu hraběnku Marii Franciscu z Hohenembs. Když trefíte správný čas, je plná popínavých růží.

Čtěte také

Jak na okna ekologicky?

Čtěte také

Jak umýt okna ekologicky: Vyrobte si vlastní čistič s pomerančem