Křečové žíly: Metličky ukazují, že něco není v pořádku. Neodkládejte léčbu

Lenka Lysoňková | 22. 2. 2021

Metličky nejsou jen vadou na kráse. Mohou být také prvním signálem, že s vašimi cévami není všechno v pořádku. Neberte je proto na lehkou váhu a vyrazte co nejdříve k lékaři. Na podzim a v zimě je navíc na jejich odstranění ideální čas.

„Metličky jsou nejmenší křečové žíly. I když u nich převažuje negativní estetický aspekt, obvykle upozorňují, že probíhají nějaké změny i ve větších žilách, kde se jedná již o problém zdravotní,“ upozorňuje fleboložka neboli odbornice na cévní choroby Věra Derflová. K odborníkovi se tedy vyplatí vyrazit už v okamžiku, kdy zaznamenáte první rozšířené cévky. Budete mít jasno v tom, jak na tom vaše cévy jsou, a pro lékaře také bude mnohem snazší metličky odstranit. Ve chvíli, kdy je budete mít rozeseté po celých stehnech nebo i jinde, už to tak jednoduché nebude. Nejenže pak v ordinaci strávíte více času, ale také vás to bude stát i více peněz.

Ženy jsou před vysokým tlakem chráněny do přechodu. Pak se to srovná s muži
Zdraví

Ženy jsou před vysokým tlakem chráněny do přechodu. Pak se to srovná s muži

Za co (ne)můžou rodiče

Metličky vznikají rozšířením povrchových žilních pletení v kůži a podkoží. Je to důsledek menší pevnosti žilní stěny, zpětného proudění krve v cévách a změny tlakových poměrů v žilním systému. O tom, zda se objeví, rozhoduje celá řada faktorů. Největší roli hrají geny. Pokud mají vaši rodiče problémy s křečovými žilami, s velkou pravděpodobností dříve či později doženou potíže s cévami také vás. Proti genetické zátěži se ale i tak vyplatí bojovat – vznik metliček i křečových žil hodně souvisí s životním stylem. „Negativně působí nadváha, nebo dokonce obezita, přetížení oběhového systému dlouhým stáním a sezením, úrazy nebo třeba závažná onemocnění,“ vysvětluje Věra Derflová. K metličkám mají větší predispozice ženy, u mužů se objeví jenom výjimečně. „Rizikovým obdobím pro vznik metliček i větších křečových žil je těhotenství a další etapy života, ve kterých dochází k prudkému nárůstu hmotnosti či nevyvážené fyzické zátěži. Negativně může působit také užívání hormonální antikoncepce či hormonální substituce,“ říká doktorka Derflová.

Nomofobie: Nová nemoc, která vzniká z neustálého sledování mobilů a obrazovek
Zdraví

Nomofobie: Nová nemoc, která vzniká z neustálého sledování mobilů a obrazovek

Žádný stres

Prevencí je hlavně zdravý životní styl. Hýbejte se, co to jde, dodržujte pitný režim, nekuřte, vyhýbejte se alkoholu a snažte se svůj život zbavit stresu. Ani tehdy, když se metličky objeví, ještě není nic ztraceno. První volbou při obtížích mohou být volně prodejné léky, tzv. verofarmaka. Lékaři mají k dispozici metody, pomocí kterých je dokážou účinně odstranit. Likvidují se takzvanou sklerotizací nebo cévním laserem. Metody je většinou výhodné vzájemně kombinovat. Často se začíná sklerotizací a pokračuje laserem. Ani jedna z metod se sice neobejde bez bolesti, ale vydržet bez anestezie se rozhodně dají. Připravte se na nepříjemné štípání a pálení. Po zákroku budete moci v klidu odejít po svých a nečekají vás ani výrazná omezení v každodenních aktivitách. Ať už u vás lékař použije jakoukoli metodu, je třeba počítat s tím, že jste nad metličkami zvítězili dočasně. Lékaři umějí vyřešit aktuální nález, už nedokáží rozvoj poruchy úplně zastavit. Jednou ročně byste měli absolvovat prohlídku, která zmapuje aktuální stav vašich žil.

Rakovina: Bulka nebo bolest na hrudi. Co by vás mělo varovat a kdy jít k lékaři
Zdraví

Rakovina: Bulka nebo bolest na hrudi. Co by vás mělo varovat a kdy jít k lékaři

Tagy céva křečové žíly léčba lékař