Vyrobte si vlastní ozdobný papír. Hmotu zpracujete tyčovým mixérem

Zuzana Šikýřová | 13. 4. 2021
Papír můžete vyzdobit barevnými tečkami.
Na mixování použijte běžný mixér, kterým se mixuje třeba brokolice na polévku.

Vyrobte si se svými dětmi vlastní papír. Prý ho před dvěma tisíci lety vynalezl ministr čínského císaře, šikovný Cchaj Lun. Možná to děti zvládnou i samy, jen jim budete muset pomoci ovládat tyčový mixér.

Potřebujete:

• starý papír

• větší mísu

• vodu

• tyčový mixér

• síto na výrobu papíru (naše jsme koupili v obchodě Flying Tiger)

• plech na pečení

• malé květy

• vodovky

• dvě utěrky

• formičky

Annie Londonderry: První žena, která dokázala objet svět na kole. Za 15 měsíců
Inspirace

Annie Londonderry: První žena, která dokázala objet svět na kole. Za 15 měsíců

Postup:

Nejdřív musíte vyrobit papírovou kaši. Starý papír, který chcete použít, musíte probrat. Určitě se nehodí lesklé časopisy, nejlepší jsou černobílé noviny, které dodají novému papíru přírodní vzhled. Takové má ale doma už jenom málokdo, tak můžete použít i různé letáky, ale nesmí být na křídovém nebo voskovém papíře. Ten se totiž špatně rozmočí.

Natrhejte papír na kousíčky a dejte je do velké mísy. K papíru přidejte tolik horké vody, aby byly ponořené všechny kousky papíru. Zkontrolujte, jestli jsou pořádně ponořené, a nechte je ve vodě alespoň 30 minut. Z namočeného papíru a vody udělejte směs, asi 100 gramů papírové suroviny na 10 litrů vody. Směs pak rozmixujte mixérem dohladka.

Připravte si síto na výrobu papíru. Položte ho přes hluboký plech a rovnoměrně na něj nalejte rozmixovanou směs. Pomozte si rukama, aby byl budoucí papír všude stejně tlustý. Položte na směs utěrku a dlaněmi všude vymačkejte vodu. Potom ještě mokrý papír spolu s utěrkou překlopte na rovnou plochu a nechte ho úplně proschnout. Délka schnutí záleží na tloušťce. Papír můžete položit i na topení, ale mohl by se zkroutit. Když chcete papír hladký, můžete ho přežehlit přes látku žehličkou.

Poslední nositelkou tajemství rodiny Becherů byla dívka Hedda
Inspirace

Poslední nositelkou tajemství rodiny Becherů byla dívka Hedda

Samotný ruční papír je krásný, dají se z něj dělat třeba moc hezká přáníčka. Ale dá se ještě vylepšit, třeba tak, že do hmoty, kterou jste nabrali na síto, vtisknete kvítky a necháte je spolu s papírovou kaší zaschnout. Nebo ho můžete obarvit vodovkami. Naberte trošku barvy na štětec a „ťupněte“ na papír, aby se udělala tečka. Případně ho různě tvarujte, papírovou kaši můžete nabírat jako palačinky do větších formiček. Uschne stejně jako obvyklý formát.

Lubor Křížek vrací do krajiny vodu. Systémy jezírek a tůněk regenerují přírodu
Inspirace

Lubor Křížek vrací do krajiny vodu. Systémy jezírek a tůněk regenerují přírodu

Jak se vyrábí papír

O papíru stojí za to něco vědět. Vyrábí se z rostlinných vláken. Dá se udělat ze dřeva, starého papíru, ale i starých bavlněných hadrů, třeba džín. Jeho vynálezce Cchaj Lun ho vyrobil z kůry stromů, konopného odpadu, hadrů a rybářských sítí. Suroviny se namočí, rozemelou, vylisují a usuší. Z Číny ho do Evropy propašovali nejspíš Arabové. První papírny totiž vznikaly tam, kde měli Arabové vliv, což bylo především Španělsko. K nám prý papírníky z Itálie pozval Karel IV. a otevřel jim papírnu v Chebu. Z recyklovaného papíru se dělají třeba obaly na vejce nebo vlnité lepenky.

Tagy Cchaj Lun Čína Evropa Itálie Karel IV. Lucemburský mixér papír Španělsko