Jak poznat vysoký krevní tlak. Lékaři radí: Měřte se doma, nečekejte na nás

Anna Kunešová | 6. 6. 2022

Bojíme se různých zdravotních potíží, ale někdy podceňujeme ty, které nám hrozí s nejvyšší pravděpodobností. Řeč je o onemocnění srdce a cév, které jsou vůbec nejčastější příčinou úmrtí.  

Kvůli nemocem srdce a cév zamře polovina žen a dvě pětiny mužů, přitom zdraví oběhové soustavy máme do velké míry ve svých rukou. Týká se to hlavně kouření, vysoké hladiny škodlivého cholesterolu a vysokého krevního tlaku, který mimo jiné snižuje pružnost cév, způsobuje aterosklerózu, zhoršuje funkci orgánů, jako je srdce, ale třeba i ledviny.

Pokud vaše cévy ztrácí pružnost, snižuje se s tím i schopnost organismu reagovat na výkyvy tlaku během dne, které jsou přitom normální, například při nějaké stresující situaci. Pružná céva se takovému výkyvu tlaku snadno přizpůsobí a situace nepředstavuje pro organismus žádné nebezpečí.

Spoléhat se na měření u lékaře může být zavádějící

Odhalit, že právě my máme vysoký krevní tlak není těžké, i když nebolí a dlouho se neprojevuje ani nijak jinak. Stačí k tomu změření, které už je dávno součástí mnoha lékařských vyšetření.

Skončete s kouřením jednou provždy! Tito herci to dokázali a poradí, jak na to
Zdraví

Skončete s kouřením jednou provždy! Tito herci to dokázali a poradí, jak na to

„Metoda měření tlaku v ordinaci byla až donedávna považována za zlatý standard a také za směrodatné vyšetření při nasazení a úpravě antihypertenzní léčby. Dnes už víme, že jedno měření je málo. Těsnější vztah k poškození orgánů, a tedy i prognóze má čtyřiadvacetihodinové monitorování krevního tlaku, a ještě lepší je týdenní průměr domácí monitorace krevního tlaku,“ vysvětluje lékařka Eva Kociánová, z I. interní kliniky kardiologické olomoucké fakultní nemocnice.

Také při úpravách léčby může být měření tlaku pouze v ordinaci zavádějící. Studie ukazují, že z něj lze vyvozovat nesprávné závěry a že se tak stává skoro u třetiny pacientů. Závažnost hypertenze pak lékař buď podcení, léčba je nedostatečná a hrozí poškození cév a orgánů, anebo naopak přecení, a pak zase po nasazení nebo navýšení léčby hrozí, že klak nepříjemně klesne.

Jste staří jako vaše svaly, tvrdí lékaři. Silový trénink chrání před cukrovkou
Zdraví

Jste staří jako vaše svaly, tvrdí lékaři. Silový trénink chrání před cukrovkou

Měřte se i doma, chtějí lékaři

Z tohoto důvodu stále častěji lékaři po svých pacientech chtějí, aby jim sepsali týdenní údaje z domácího měření taku – není to samozřejmě nutné dělat neustále, ale při zjišťování toho, jak na tom tedy s tlakem jste a ladění léčby ano. Tlak se měří vždy dvakrát denně ve stejnou hodinu, například ráno před užitím léků a večer před večeří, při měření by měl být člověk v klidu a sedět.

Před vyšetřením se nemá provádět fyzická námaha, kouřit, během vyšetření není vhodné mluvit. Změřte se vždy dvakrát za sebou, takže dvakrát ráno, dvakrát večer, celkem osmadvacetkrát za týden – z těchto údajů vypočítejte průměr, který by měl být nižší než 135/85 mm Hg. Pokud to tak není, je třeba výsledek konzultovat s ošetřujícím lékařem.

U pacientů, kteří už léčbu mají a jejich problémy s tlakem jsou pod kontrolou, stačí intenzivnější týdenní měření jen jednou za měsíc až dva. Je samozřejmě záhodno používat validovaný tonometr a dbát na správné nasazení a utažení manžety.

Zvýšený krevní tlak je prokázaný rizikový faktor rozvoje ischemické choroby srdeční, srdečního selhání, cerebrovaskulárních onemocnění, ischemické choroby dolních končetin, chronické renální insuficience a fibrilace síní.

Zdroj:www.krevnitlak.cz

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/diagnosis-treatment/drc-20373417

Děloha k pronájmu. Kdo vám v Česku odnosí dítě a co na to říkají zákony?
Zdraví

Děloha k pronájmu. Kdo vám v Česku odnosí dítě a co na to říkají zákony?

Tagy céva hypertenze krevní tlak léčba lékař nemoc pacient