Vyžeňte alergeny z bytu: Soustřeďte se na koupelnu a vyhoďte vonné svíčky

Karla Pelikánová | 27. 2. 2021

I když máte byt jako klícku, stále vás svědí nos, kýcháte a máte oteklé oči? Spouštěči alergií se mohou skrývat i v super uklizených bytech. Poradíme vám, kde je hledat i jak se jich zbavit! 

Koberce a závěsy

Koberce, koberečky, huňaté přehozy, těžké závěsy a záclony jsou hromadištěm prachu, na který je i pravidelné a důkladné vysávání krátké. „Roztoči se v kobercích usazují a rozmnožují. Dostat je z nich je takřka nemožné,“ říká alergoložka Sylvie Liptáková. „U záclon je potíž v tom, že pokaždé když je zatahujeme a roztahujeme, rozviřujeme prach, který může způsobovat dušnost nebo kýchání.“

Řešení: Je-li to možné, zbavte se koberců a místo záclon či závěsů nechte do oken nainstalovat žaluzie. Při luxování nezapomínejte vysát také záclony a textiliemi pokrytý nábytek. Pořiďte si bezsáčkový vysavač s HEPA filtrem, který v současnosti představuje vysoce účinný způsob filtrace vzduchu a jehož úkolem je zachycení i těch nejjemnějších částeček prachu.

Češi berou příliš léků na bolest. Dělají to špatně a škodí tak žaludku i kloubům
Zdraví

Češi berou příliš léků na bolest. Dělají to špatně a škodí tak žaludku i kloubům

Matrace a lůžkoviny

Ložnice je pro roztoče něco jako ráj na zemi. Postele, respektive matrace a lůžkoviny jim poskytují ideální podmínky pro život. Mají zde správnou teplotu a vlhkost způsobenou dýcháním a pocením, potravu v podobě kožního odpadu i nedostatek světla, který jim vyhovuje. Roztoči se drží v hloubce, kam síla běžného vysavače nedosáhne, a vyklepávání přikrývek na ně neplatí vůbec. Vyhubit je z těchto míst je proto velmi problematické.

Řešení: Polštáře a peřiny povlékněte protiroztočovým povlečením, které zabraňuje unikání alergenů. V ložnici udržujte teplotu pod 22 °C a pamatujte, že vlhkost by neměla přesáhnout 50 %. Toho docílíte dostatečným denním světlem v místnosti a pravidelným větráním. V neposlední řadě pomůže častější výměna lůžkovin a praní povlaků při teplotě alespoň 60 °C.

Ženy jsou před vysokým tlakem chráněny do přechodu. Pak se to srovná s muži
Zdraví

Ženy jsou před vysokým tlakem chráněny do přechodu. Pak se to srovná s muži

Koupelna

Malá místnost s pračkou, v jejíž hadici a pod těsnicí gumou se drží vlhkost, plus koupelnové předložky jsou živnou půdou pro tvorbu plísní. V měkkých kobercových předložkách se skrývá nejméně desetkrát více roztočů a plísní než na samotné podlaze a obkladech. Spóry plísní pak vdechujeme při každém pobytu v koupelně, některé se dokonce usazují i na prádle.

Řešení: Po každém praní nechte dvířka i zásobovač na prášek a aviváž pootevřené, aby pračka mohla dýchat. Jednou začas do prázdné pračky nalijte litr octa a zapněte program s nejvyšší teplotou. Předložky jednou za týden nebo za deset dní vyperte v horké vodě, a než dáte na místo, nechte je pořádně uschnout.

Rakovina: Bulka nebo bolest na hrudi. Co by vás mělo varovat a kdy jít k lékaři
Zdraví

Rakovina: Bulka nebo bolest na hrudi. Co by vás mělo varovat a kdy jít k lékaři

Kuchyňská linka

I když na první pohled září čistotou, je to ve skutečnosti nebezpečné místo plné špíny a bakterií. Myčka, houbička na nádobí, dřez a samozřejmě odpadkový koš – to jsou místa, kde se nachází více bakterií a mikroorganismů než kolem toalety. Kohoutky, poškrábaná deska kuchyňské linky, spáry mezi obklady, neumyté nádobí, ale i ovoce v ošatce jsou pro všudypřítomné bakterie doslova magnetem.

Řešení: Plísním se daří všude, kde je vlhko. Po každém mytí nádobí utřete dřez i kohoutky do sucha, ovoce skladujte v lednici, ošatku s pečivem ve špajzce. Kuchyňskou linku a sporák pravidelně čistěte teplou vodou se saponátem. Nedojedená jídla vyhazujte a každý den nebo obden vynášejte pytel s odpadky.

Pravda o vředech: Žaludku sice škodí stres a nervy, ale pravý důvod je jinde
Zdraví

Pravda o vředech: Žaludku sice škodí stres a nervy, ale pravý důvod je jinde

Vonné svíčky a aromalampy

Příjemná vůně a tlumené světlo svíček dokážou navodit hřejivý pocit a přičarovat romantickou atmosféru. Jste-li však alergičtí a aromatické látky, které vonné olejíčky a svíčky uvolňují do vzduchu, vám nedělají dobře, například u vás vyvolávají rýmu či slzení očí, raději hořící knot sfoukněte a přejděte na nízkowattové žárovky.

Řešení: Hezky vonící byt je atraktivní nejen pro vás, ale i návštěvy. Vonné svíčky můžete nahradit třeba osvěžovači vzduchu, aroma difuzéry, které „pracují“ jen na základě fyzikálních zákonů a nezpůsobují tak alergické reakce, nebo parfemovanými kameny.

Největší zdravotní tabu jsou hemoroidy. Musíte ho překonat, jinak si uškodíte
Zdraví

Největší zdravotní tabu jsou hemoroidy. Musíte ho překonat, jinak si uškodíte

Domácí mazlíčci

Psi, kočky a hlodavci jsou chodícími přenašeči alergenů. Zvířecí alergeny jsou malé, lehké a lepivé, kvůli čemuž se snadno přenášejí a usazují téměř všude, kudy domácí mazlíček projde a kde se uvelebí. Největším rájem roztočů a bakterií jsou samozřejmě jejich pelíšky, které je nutné pravidelně a důkladně čistit.

Řešení: Zvířatům vymezte jasné teritorium a nepouštějte je do ložnice a dětského pokoje. Nedovolte jim skákat na postel a pohovky. Zvíře pravidelně koupejte a používejte speciální přípravky, které se nanášejí přímo na srst a neutralizují alergeny. Po každém kontaktu se zvířetem si umyjte ruce.

Protialergenový režim v bytě

  • Nábytek kupujte ze dřeva, plastu, kůže nebo vinylu.
  • Prach utírejte vždy jen navlhčeným hadrem.
  • Nepoužívejte větrák, protože víří prach.
  • Kouření v bytě omezte na minimum.
  • Podlahy vytírejte co nejčastěji.
  • Nepřeplňujte byt nábytkem. 
  • Pořiďte si kvalitní čističku vzduchu.
Co víte o očích: Antikoncepce může způsobit suchost oka. Správně vidíme v sedmi
Zdraví

Co víte o očích: Antikoncepce může způsobit suchost oka. Správně vidíme v sedmi

Tagy alergen bakterie HEPA filtr koupelna plíseň pračka Roztoči svíčka vlhkost vzduchu Záclona závěs