Vzhůru do Rakouska po stopách císařovny Sissi. Wolfgangsee a Bad Ischl čekají
V průzračné zelenomodré vodě rakouského jezera Wolfgangsee se odrážejí monumentální štíty okolních hor. Přímo neodolatelný kýč. Kromě božského koupání místo nabízí i spoustu dalších úžasností.
Vyjet si na prodloužený víkend začátkem července do turisticky oblíbené salcburské Solné komory neboli opravdového jezerního království napadlo evidentně v Česku spoustu lidí. To, co se dělo okolo Wolfgangsee, dalece předčilo i letní zážitky z Jadranu. Češi byli všudypřítomní. Na jezeře, na cyklostezkách, v lanovkách, na „opuštěných“ horských cestách, v restauracích, kavárnách, hotelech, všude zněla jen čeština. Dokonce jsem na lehátku u jezera narazila na bývalou kolegyni z novin. „Wolfgangsee jsme si zamilovali už před 15 lety, kdy jsme tu byli poprvé. Od té doby se sem každý rok vracíme. Krásná příroda i malebné rakouské vesnice, procházky, dechberoucí výhledy, výlety na kolech, koupání v jezeře, skvělé jídlo a hlavně dojezdová vzdálenost do pěti hodin – to jsou hlavní výhody, kvůli kterým se sem pravidelně s rodinou vydáváme,“ shrnula Tereza Boehmová hlavní místní lákadla. A měla stoprocentní pravdu. Můžete proválet celý den s knížkou u jezera, trénovat plavecké dálky, dát si pořádně do těla na kole či pěšky v okolních kopcích či kroužit po rovinkách kolem vody, objevovat nepřístupné břehy na lodičkách nebo se vydat parníkem na výlet okolo jezera, kde se na každé ze sedmi zastávek dá na libovolnou dobu vystoupit, prozkoumat okolí a pak pokračovat další lodí.
Aby to okolním jezerům, kterých je tady požehnaně (mezi nejznámější patří Attersee, Traunsee, Mondsee, Hallstättersee, Gosausee nebo Fuschlsee, celkem je jich přes 70), nebylo líto, je třeba říct, že těžko vybrat, ke kterému se vydat. Ale Gudrun Peter, místní patriotka a majitelka legendárního hotelu U bílého koníčka ležícího přímo u jezera v St. Wolfgang, má jasno. „Wolfgangsee je nejmalebnější z jezer Solné komory. Má nejkrásnější okolí.“
Krása nesmírná
I když máte pocit, že je hřích vylézt z té nádherné vody, která má příjemných 24 stupňů, místní proměnlivé počasí vám podnět ke změně programu rádo zařídí. Je pod mrakem? Tak hurá na túru do hor. Cesty jsou docela dobře značené, pátrat a bloudit moc nebudete i díky spoustě spoluturistů. Při pobytu v St. Wolfgang je téměř povinnost vydat se na nedaleký Schafberg. Dá se vyrazit pěšmo, výstup trvá zhruba tři hodinky, nebo použít populární zubačku. Z vrcholku je údajně nejpanoramatičtější výhled Rakouska s možností vidět nejvíce jezer Solné komory najednou. To ale musíte mít kliku na jasnou oblohu. Nám se podařilo chytit oblačnost a viděli jsme pouze částečnou krásu. Další velkou atrakcí je lanovka z městečka St. Gilgen na Zwőlferhorn. Z jeho více než 1500 m vysokého vrcholu je perfektní přehled přes celé Wolfgangsee. A pokud ještě nemáte dost vysokohorských scenerií, zkuste na kole (jestli nejste adept na Tour de France, doporučujeme elektrokolo) či autem z letoviska Strobl asi pětikilometrovou vysokohorskou panoramatickou cestu na vrchol Postalm, kde je taky nejbližší místní lyžařské středisko.
U Sissi na chatě
V krátkých pauzách mezi výlety jsem se na lehátku začetla do knihy Po stopách císařovny Sissi, kde se píše i o vztahu a pobytech císařské rodiny v Solné komoře a u jejích jezer. Nejčastěji pobývali v letním sídle Kaiservilla v Bad Ischlu, což je od Wolfgangsee asi 15 kilometrů. Tak jsme zase vyrazili. Zázračné účinky lázní Bad Ischl (tehdy jen Ischl) vlastně Sissi zařídily manžela, protože jeho matka, arcivévodkyně Žofie, nemohla otěhotnět a podařilo se jí to až po léčebných pobytech zde. A Sissi se s budoucím manželem prvně viděla právě v Ischlu na oslavě jeho narozenin, kde ho doslova omámila. Po zásnubách Františka Josefa a Sissi, koupila tchyně Žofie od lázeňského lékaře nádhernou vilu (spíš palác) i s rozsáhlými pozemky přímo nad říčkou Ischl a dům pár dostal jako svatební dar. Sissi místo milovala, i díky nádherné poloze pod horou Jainzen. Podnikala tam své oblíbené túry. Kousek od vily nechal manžel časem postavit tzv. Mramorový zámeček, říká se mu Sissina chata. Dnes je v zámečku výstavní síň a právě se tam daly obdivovat všemožné moderní variace zde stále tak populárních dirndlů. Kaiservilla, park i zámeček jsou přístupné veřejnosti, přestože je objekt stále v rukou potomků císařské rodiny.
Na cyklostezkách okolo jezera nebo v horách si vyberou lenoši i závodníci. Městečku St. Wolfgang dominuje gotický kostel a slavný hotel U bílého koníčka (vpravo hned vedle kostela), podle kterého je pojmenovaná opereta z roku 1930, proslulá v německy mluvících zemích. Nádherná zákoutí a výhledy se nabízejí při cestě pěšky či zubačkou na horu Schafberg (vlevo), kousek od St. Wolfgang. Nebo lanovkou na Zwőlferhorn nad St. Gilgen (vpravo). Parníky, motorové čluny, plachetnice, veslice, paddleboardy, šlapadla... Vyberte si. Sissin úkryt aneb Mramorový zámeček v parku Kaiservilly v Bad Ischlu.
ZDROJ: časopis Vlasta