Zácpa stojí za bolestí hlavy i únavou

Pokud neschopnost vyprázdnit se přetrvává dlouhodobě, přejde do chronické podoby a kromě nafouklého a bolavého břicha, únavy, problémů se soustředěním se může velmi často dostavit i bolest hlavy. Výjimkou však nejsou ani hemeroidy, záněty střev a v těch nejhorších případech rakovina. „Zácpa je přitom často výsledkem nezdravého chování, které člověk může sám změnit,“ říká Martin Kudera, výrobce zdravých fermentovaných potravin.

Jak se vyprázdnit přírodní cestou?

1. Podpořte pohyb střev

"Zlenivělá" střeva rozpohybujete jednoduše tak, že do svého jídelníčku zařadíte více vlákniny v podobě ovoce (v létě vás ideálně osvěží a zavodní například vychlazený vodní meloun), zeleniny, luštěnin, nebo celozrnného pečiva. Vyhýbejte se bílému pečivu, sušenkám a dalším průmyslově zpracovaným potravinám. Nezapomínejte na dostatek tekutin a pravidelný pohyb.

2. Dejte si ráno na lačno panáka jablečného octa

Možná to zní zvláštně, ale pravidelné pití nefiltrovaného octa, například jablečného, by vaši ranní stolici skutečně mělo dostat do normálu. „Ze svých vlastních zkušeností mohu doporučit pití malého panáka nefiltrovaného octa na lačno po probuzení. Panáka si připravte s vodou (1 panák pribiotického octa do 2 dl vody). Pořídit si můžete i ochucený ocet jako třeba máta a zázvor nebo jablečný ocet s medem,“ doporučuje Martin Kudera.

3. Přizvěte na pomoc probiotika

Doslova zázraky s "porouchaným" zažíváním svedou probiotika. Tyto prospěšné bakterie najdete v zakysaných mléčných výrobcích, kvašené zelenině i v doplňcích stravy. Největší účinek má však zmíněná fermentovaná zelenina. Velmi oblíbený je například korejský salát kimchi, který je ideální i do redukčních jídelníčků. „Kimchi salát je svěží, křupavý a tak akorát štiplavý. Obsahuje hromadu vitamínů, minerálních látek a probiotik. Navíc má nízký obsah kalorií."

Pozor na projímadla! Napáchají více škody než užitku

Pozor na projímadla! Napáchají více škody než užitku

Odpomáháte si od zácpy projímadlem? Pak neděláte dobře!  Podle výživové poradkyně Věry Burešové je jejich užívání velmi zrádné. „Projímadla sice vypadají jako účinné řešení, rozhodně je však nedoporučuji, zvlášť pokud se o jejich používání předem neporadíte se svým lékařem. Mohou vám poškodit střevní sliznici a navíc si na nich můžete vybudovat návyk,“ varuje.

Trpíte dovolenkovou zácpou?

Jistě to znáte. Doma to jde samo, ale jak přijedete na dovolenou, máte pocit, jak kdyby vás někdo zašpuntoval. „Hlavní příčinou zácpy na letní dovolené je reakce organismu na změnu prostředí. Způsobit ji však může také strach, úzkost, nedostatečný příjem tekutin nebo antibiotika,“ vysvětluje výživová specialistka Věra Burešová a dává svůj tip, jak s dovolenkovou zácpou účinně bojovat. „Přibalte si s sebou na cesty lněné semínko, které je zázračnou zbraní v boji za čisté cévy. Obsahuje spoustu prospěšných látek jako je kyselina alfa-linolenová, omega-3 mastné kyseliny, lignan a vláknina. Porci lněných semínek dejte do vlažné vody a vypijte před spaním nebo smíchejte s jogurtem a dejte si ho ke snídani,“ radí.

Recept: Probiotický salát z kimchi

Ingredience:

• 1 sklenička kimchi (300 g)

• ½ gramů cizrny

• 1 ks avokáda

• vlašské ořechy

• medvědí česnek a koriandr

• sójová omáčka a sezamový olej

• sezamová semínka

Postup:

Smíchejte cca půl kilogramu cizrny se skleničkou kimchi. Přidejte zralé avokádo nakrájené na kostičky a vlašské ořechy. Můžete ochutit medvědím česnekem společně s nasekanými stonky koriandru. Nakonec dochuťte sójovou omáčkou, sezamovým olejem a posypte sezamovými semínky. Můžete zakápnout kimchi omáčkou.

Zdroj: zivina.cz naturhouse-cz.cz

Související články