Zahrádka v srpnu: Vysaďte špenát a mangold. Stihnete ještě i sklízet!

Dagmar Školoudová | 26. 8. 2021

Skoro to vypadá, že v srpnu už nemá smysl na zahrádce začínat s ničím novým, ale pozor, to by byl omyl. Kupodivu se ještě v těchto dnech vyplatí sázet a počítat s letošní úrodou.

Samozřejmě byste půdu na záhonech mohli nechat prostě odpočinout až do příštího roku nebo do ní vysázet zelené „hnojivo“, jako je pohanka, bob nebo vikev. Ty necháte vyrůst asi do dvaceti centimetrů a potom je zaryjete do půdy, aby se obohatila a získala další sílu a dobré vlastnosti pro jaro. Ale klidně si ještě naplánujte letošní sklizeň ředkviček. Ty totiž klíčí velmi brzy po výsevu, a tak můžete sklizeň očekávat už za dva nebo tři týdny. Vyberte si odrůdy, na kterých je napsáno, že se hodí k podzimnímu výsevu, je to třeba Granát nebo Tercie.

Hnojení: Jak používat jíchu, zvířecí trus a jak kompostovat?
Jak ušetřit

Hnojení: Jak používat jíchu, zvířecí trus a jak kompostovat?

Stihne to i špenát

Podzimní výsev je dobrý i pro špenát, kterým doplníte vitamíny z vlastní zahrádky i v době, kdy to není vůbec obvyklé. Můžete ho při setí srovnat pěkně do řádku nebo si s tím nedělat hlavu a prostě ho jen tak „pohodit“ do záhonu. První rostlinky budou vyrostlé ke sklizni už za měsíc až za pět týdnů, pokud vydrží pěkné počasí, a to nejspíš vydrží. Stejně jako u ředkviček přitom platí, že musíte vybrat odrůdy vhodné pro podzimní výsev, což je třeba Matador nebo Monores.

Nejlepší pomocníci, když se vám nechce uklízet? Robot a smíření se s bordelem
Jak ušetřit

Nejlepší pomocníci, když se vám nechce uklízet? Robot a smíření se s bordelem

Saláty spěchají

Podobný úspěch budete mít s mangoldem, když ho budete dobře zalévat, poroste jako z vody. Sklízet lístky pak budete moct až do října, a co víc, můžete nechat rostliny v záhonu i přes zimu a ony by mohly při troše štěstí na jaře dál růst.

Spolehlivě vám vyrostou i oblíbené saláty, třeba polníček nebo rukola, ale jejich vysazení už opravdu neodkládejte. Sklízet se totiž může až za osm až jedenáct týdnů, podle druhu salátu. Můžete semínka stejně jako na jaře sít rovnou do záhonu nebo do pařníku.

Jak před plísní, hnilobou a slimáky ochránit české miláčky – cukety
Jak ušetřit

Jak před plísní, hnilobou a slimáky ochránit české miláčky – cukety

Vždycky je tu skleník

Stejně tak můžete zkusit vysít a vysadit spoustu další zeleniny, budete možná překvapení, jak se i uprostřed sněhu může dařit třeba mrkvi, pórku, petrželi na nať nebo celeru. Vyzkoušejte například odrůdu kedlubny Dvorana, která by vám teoreticky měla vyrůst za padesát dní. Stíhat asi budete i pekingské zelí, které chce ale hodně zalévat.

To petrželku nebo pažitku si klidně vysaďte i do nádob, což má tu výhodu, že je můžete přenést dovnitř, kdyby uhodily ranní mrazíky. A máte-li skleník, pak je samozřejmě možností ještě víc, mohly by se ještě vydařit okurky, třeba odrůda Vista nebo Minisprint. Ale pozor, pokud byste chtěli pěstovat náročnější rostliny, možná bude zapotřebí ještě přidat záhonkům hnojivo, protože je půda vyčerpaná předchozími rostlinami. Stačit by měl granulovaný hnůj, který do půdy zaryjete.

Posbírejte si v bylinky na zimu. Jak je usušit, macerovat, zmrazit či zavařit
Jak ušetřit

Posbírejte si v bylinky na zimu. Jak je usušit, macerovat, zmrazit či zavařit

Tagy jaro špenát záhon