4. Zámek Zbenice, Jiří Češka

Koupil jsem si zámek! jak velcí musíte být blázni, abyste do toho šli

Koupit si zámek nebo hrad vyžaduje speciální směs odvahy a bláznovství. Jaký je život majitelů památek a jejich rodin? S čím bojují a jak se jim podařilo nadchnout své blízké, aby trávili volný čas opravováním zchátralých domů? To zjišťovala fotografka Kateřina Sýsová a máme pro vás osm příběhů zámeckých pánů z celého Česka.

Dub je jejich domov

Zámek Dub u Prachatic poprvé manželé di Battaglia viděli po sametové revoluci, kdy jim ho jejich strýc nabídl ke koupi. Budova byla v mizerném stavu ale Jana-Marie si tenkrát všimla dvojice čápů, kteří seděli na věži, a řekla si, že tak by měl vypadat domov. Od té doby se rodina usadila na zámku. Čekali je rozsáhlé rekonstrukce, z nichž většinu udělali sami – od vykopávání betonových podlah až k výměně nefunkčního potrubí. Podařilo se jim zrekonstruovat většinu místností, od roku 2007 tu provozují také zámeckou galerii. Při koupi slíbili strýčkovi, že zámek opraví do původní podoby, jak vypadal před sto lety. Manželé po zámku provázejí a také v něm bydlí. V zimě jsou tu hodně nízké teploty, protože nemají centrální vytápění. Naštěstí se Janě-Marii podařilo získat několik pokojových rostlin, které bez problémů zvládají i teploty blížící se nule.

Čtěte také

Romantika ve vztahu je důležitá

Čtěte také

Romantika ve vztazích mizí: Vše, co potřebujeme vědět, máme přímo pod nosem

Korozluky – láska z dětství

Miroslav Perout znal zámek v Korozlukách na Mostecku dobře už od dětství. Pomáhal otci s opravou veteránů v garáži, která byla přímo naproti zámku. K zarostlé budově vedla už jen prošlapaná cestička dvou babiček, které tam chodily vzpomínat na dobu, kdy na zámku sloužily. Jednoho dne ho viděl Miroslav v televizním zpravodajství. Tehdy o zámek nikdo nejevil zájem. Byl rok 1994 a po složitém administrativním boji se mu nakonec podařilo s otcem zámek získat. Když Miroslav potkal svou budoucí manželku Janu, vzal ji na rande právě tam. Zpětně říká, že se jí zarostlý zámek moc líbil, ale netušila, že by s ním mohla být nějak spojená. Společně na zámku žijí od roku 2007, kdy se stal obyvatelným. Miroslav Perout se v současnosti naplno profesně věnuje záchraně historických budov, například karlovarské Kyselky.

Čtěte také

Lenka Krobotová

Čtěte také

Retro z Vlasty - Lenka Krobotová: V Peru se mi staly těžko vysvětlitelné věci

Svatba ve Rtišovicích

Pavel Kavínek vzpomíná, že když byl dítě, jel s tetou na komentovanou prohlídku u zámku Jezeří. Z výkladu mu utkvěla v paměti tahle věta: „Podívejte se tam nahoru, kdybyste někdo chtěl zámek, tak ho můžete mít, stojí jenom korunu!“ Tenhle zážitek v něm zůstal. V následujících letech pokukoval po zámcích, ale nikdy to pořádně nevyšlo. Byl také ve Rtišovicích na Příbramsku, ale zámek ho nezaujal, byl obehnaný ostnatým drátem a vypadal jako kasárna. Jednoho dne se však v rozčilení vrátil, měl pocit, že ho tam sám osud dovedl, a bylo jasno! Zámek není přístupný veřejnosti, ale tento podzim se zde bude konat svatba Kristiny, dcery zámeckého pána. Od příští sezony bude velký zámecký park s kapličkou k pronajmutí na svatby.

Čtěte také

Iveta Bartošová

Čtěte také

Sestra Ivety Bartošové jí zazpívala do nebe. A jak se žije synu Arturovi?

Zbenice pro veřejnost

Restaurátor Jiří Češka během svého života viděl mnoho zámků a podílel se na opravě řady historických budov. Během jedné služební cesty si všiml nápisu, že je na prodej zámek ve Zbenicích na Příbramsku. Hledal tenkrát nemovitost, ve které by mohl vystavit své restaurované věci. Že by to mohl být zámek si uvědomil až v momentě, kdy poprvé stál na nádvoří ve Zbenicích. Když dnes chodí po svém zámku, vidí přesně, co tam byla přestavěno a v jakém období. Rád by tu vybudoval minipivovar s minipekárnou. Nejradši by dal zámek do původní podoby, jak jej přestavěl majitel Šlégrlovský. Jenom kuchyně by měla mít renesanční podobu se vším všudy i s podávacím okénkem do jídelny. Kdokoliv přijde, zámecký pán ho provede. Doufá, že jednoho dne by tu mohla fungovat také internátní škola, kde by se lidé mohli naučit umění starých řemesel.

Čtěte také

Muž v sukni

Čtěte také

Návrat mužů k sukním. Nebylo by to zas až tak neobvyklé

Vyklantice vs. chalupa

Vyklantický zámecký pán snil o bydlení v historické budově již od 80. let. Většina lidí si chtěla koupit chalupu, ale on uvažoval nad tím, že by radši zámek, mlýn nebo ostrov. Zámek ve Vyklanticích na Pelhřimovsku Pavla Lišku oslovil svou malebností v časopise, v rubrice Památky na prodej. Když se přijel poprvé podívat zjistil, že fotka klamala. Boční zdi musely být podepřené trámy a střecha chyběla. V roce 1995 se stal šťastným majitelem ruiny. Za více než dvě dekády zámek zachránil, udělal novou střechu a fasádu, dokončil rekonstrukci přízemí, kde je Vyklantické muzeum. Má dva syny, kteří nejásají, když mají jet na zámek. Ruku v ruce s tím jde i určitá deziluze. Jednou za rok se Pavel dostane do deprese a zvažuje, že zámek prodá. Potom si ale uvědomí, co všechno tu prožil. „Co bych potom dělal, krmil vrabce?“ ptá se sám sebe v rozhovoru v knize. Na takovém zámku se totiž dají pořád vymýšlet nové a nové ptákoviny. Například renovace starého nábytku, muzeum nebo koncerty či přednášky.

Čtěte také

Hadí jed

Čtěte také

Pro krásu vše: Kleopatra drtila brouky, my teď kupujeme hadí jed nebo šnečí sliz

Výlety v Kanicích

Marie a Petr Frolíkovi se začali zajímat o koupi zámku v létě 2012. První část obrovského areálu v Kanicích na Domažlicku koupili o dva roky později. Podstoupili riziko spoluvlastnictví, a nakonec vše dobře dopadlo. Přestěhovali se do domku poblíž zámku a snaží se nejprve provést rekonstrukce, které jsou důležité pro funkční přežití zámku. Zásadní je, aby v něm fungovala expozice a mohli se na něm pořádat akce pro veřejnost. Už nyní se na zámku koná mnoho zajímavých událostí, například cyklovýlety po Plzeňsku anebo degustace vín.

Luhov staví celá rodina

Podobně jako mnoho ostatních zámeckých pánů hnala i Petra Němce touha opravit něco, co by tady bylo ještě pro příští generace. Už od patnácti let sbíral starožitnosti. Jednoho dne viděl inzerát na prodej zámku Luhov na Plzeňsku, řekl si: „To je ale zničený zámek!“ a začal se o něj zajímat. Přestože byl objekt v dezolátním stavu, nakonec jej koupil. Do oprav se zapojila celá rodina a mnohdy museli improvizovat. Když byla shnilá podlaha, jelo se pro půdovky na skládku. Synovi Pavlovi bylo šestnáct let, když jeho otec koupil zámek. Vyučil se štukatérem a s opravou hodně pomáhal. Druhý syn Ondřej se nejraději stará o zahradu. Říkají o zámku, že to je taková velká chalupa, v létě se sem sjíždí i širší rodina. Zámek má tolik místností, že bez problémů pojme i 15 lidí. A co je na takové chalupě à la zámku nejlepší? Pan Němec sbírá obrazy na aukcích a říká, že má pořád dost místa na jejich rozvěšení.

Čtěte také

K hubnutí cvičení nestačí

Čtěte také

Chcete žít dlouho? Cvičení je důležitější než dieta, jen cvičením ale nezhubnete

Hippík & Horní Libchava

O zámku nikdy nesnil. Věnoval se především cestování. Když došel do bodu, kdy měl pocit, že se mu splnily všechny životní sny, ukázal mu starosta zámek bez oken. Proč ho nezachránit pro další generace? Řekl si tenkrát. Většina lidí ho však odrazovala. Zámek na Českolipsku koupil před deseti lety, ale poprvé tam přespal teprve před dvěma lety. Nejvíc času tráví ve svém karavanu, kde má nejrůznější exotické suvenýry z cest. Na zámku našel také nové štěstí, protože se seznámil se svou budoucí manželkou Zdeničkou. Když jí jednou zámecký pán viděl, jak pro děti hraje bílou paní, okamžitě přeskočila jiskra. Nyní plánují společně na zámku zapustit kořeny. Bývalý světoběžník už jezdí jenom do Indonésie, která se pro něj stala druhým domovem. Zdenička je zámeckou paní na plný úvazek a dělá téměř vše, co je potřeba. Od uklízení přes zařizování technických věcí až po organizování akcí pro veřejnost. Nejraději však připravuje divadlo.

ZDROJ: časopis Vlasta

Čtěte také

V úterý si dopřejte koupel

Čtěte také

Lunární kalendář: V úterý si dopřejte koupel, v pátek dejte pozor na chůzi

Čtěte také

Raci dostanou odměny v práci

Čtěte také

Horoskop na tento týden: Raci, dostanete odměny v práci, Panny, pozor na karmu

Čtěte také

Stará paní

Čtěte také

Neříkejte seniorům: „Budeš tu s námi ještě dlouho“. Oni to slyšet nechtějí...

Ilona Svobodová

Ilona svobodová: nechá si dělat další a další tetování. sama si je navrhuje

Bezprostřední a neustále dobře naladěná. Taková je herečka Ilona Svobododová, která se na nás pravidelně usmívá z televizních obrazovek i divadelních prken. Práce má stále dost a má to tak ráda. Určitě ale není člověk, který by dřel do roztrhání těla. Moc dobře ví, že je třeba i odpočívat a aby mohla konat radost druhým, je třeba ji dopřát především sobě. A tak cestuje, užívá si dobrého jídla a pití a zdobí si tělo malůvkami... Jak se vlastně dostala k herectví? A kdy se stihla vyučit sekretářkou?

Přestože Ilona Svobodová letos v červnu oslavila již dvaašedesáté narozeniny, duší je stále mladá holka, která si život užívá naplno. Svědčí o tom i fakt, že její tělo zdobí tetování, která navíc postupně přibývají. Nejdřív se objevil jeden obrázek, poté druhý, třetí a nyní herečce zdobí malůvky celou levou paži. S tetováním ale Ilona rozhodně nekončí a plánuje další kresby, které si dokonce sama navrhuje. "Vždy o tom přemýšlím, aby mi to nezasahovalo do práce, nebo se dala překrýt make-upem, přece jen v každé roli mít tetování nemůžu,“ upřesňuje herečka, která je nejspokojenější s plným diářem. Vídat ji proto můžeme nejen v televizi, ale především v divadle.

Čtěte také

Iveta Bartošová

Čtěte také

Sestra Ivety Bartošové jí zazpívala do nebe. A jak se žije synu Arturovi?

Herečka nebo sekretářka?

Lásku k divadlu si vypěstovala už jako malé děvčátko. V dětství byla hodně aktivní, tančila, zpívala, věnovala se gymnastice, hrála na klavír a navštěvovala výtvarný a dramatický kroužek. A právě tyto umělecké zájmy ji přivedly ke studiu pražské konzervatoře, kde se zalíbila hned několika českým režisérům. Objevila se tak například ve filmu Má láska s Jakubem, Láska na druhý pohled, Hadí jed nebo Oldřich a Božena. Získala také angažmá v Realistickém divadle, kde vydržela čtrnáct let. Poté se přesunula do Divadla v Dlouhé a působí tam dodnes.

Kdyby ale herečkou nebyla, s přehledem by se uživila jako písařka. Je totiž i vyučenou sekretářkou. K tomuto rozhodnutí ji dohnal komunistický režim, který ji nepustil dál studovat. „Uměla jsem šíleně rychle psát na stroji. Dokonce jsem měla asi čtyři sta úderů za minutu," nechala se slyšet Ilona, která svoji dovednost využila později i v divadle.

Čtěte také

Radka Třeštíková ráda mění barvy vlasů

Čtěte také

Radka Třeštíková o vztazích: Jsem samostatná a nezávislá. Nevadí mi nikoho nemít

Hlas amerických hvězd

Věnuje se také dabingu. Jejím nezaměnitelným, charismatickým hlasem k nám promlouvá například americká herečka Michelle Pfeiffer, Sharon Stone nebo Demi Moore, zaslechnout ji ovšem můžeme i ve filmu Číslo 5 žije anebo Nekonečný příběh 2. Za svůj dabing si v minulosti vysloužila nominaci na diváckou cenu TýTý. Zapomenout ale nesmíme ani na její televizní tvorbu, která je mnohem obsáhlejší, než se může zdát. Znát ji můžeme ze seriálů Druhý dech nebo Přítelkyně z domu smutku a pochopitelně z nekonečného seriálu Ulice, hrála i v celé řadě pohádek. V současné době působí jako vedoucí dramatického oddělení Pražské konzervatoře.

Pamatujete si Ilonu Svobodovou ve Zpívánkách?

Nechala v Ulici přepsat scénář

V Ulici představuje Jitku Farskou, manželku Franty, neboli herce Ondřeje Pavelky. Věděli jste však, že zmizení ze seriálu, které proběhlo před několika málo lety, bylo nápadem samotné Ilony? Byla to právě ona, kdo poprosil o přepsání scénáře. Před padesátkou totiž pracovně odešla "na volnou nohu" a chtěla vyrazit na několik týdnů do Francie studovat jazyk. Cestování na vlastní pěst, ať už s batohem na zádech přírodou či procházky evropskými městy se zastávkou na dobré kávě, miluje odjakživa. Za svůj život navštívila a poznala míst opravdu hodně. Prim u ní však jednoznačně hrají pobyty v cizině, které si sama zařídí. A vzhledem k její popularitě je to pochopitelné. Je totiž ráda, když má trochu soukromí.

Čtěte také

Daniel Dangl

Čtěte také

Režisér Daniel Dangl: Jsem strašně špatný herec. Sám sebe bych nikam neobsadil

Lásky jejího života

Poprvé se Ilona Svobodová provdala za herce a dabéra Gustava Bubníka, s nímž má dceru Adélu. I po rozvodu zůstali přáteli. Osudovým mužem se však herečce stal o deset let starší skladatel Petr Skoumal, který bohužel v roce 2014 podlehl rakovině. Má s ním syna Filipa. Tomu se v maturitním ročníku naplno projevila epilepsie, která jedním jediným záchvatem chlapce ovlivnila do konce života. Intenzivní péčí ho matka znovu postavila na nohy a Filip dostudoval, sehnal si práci v sociální sféře a nyní pomáhá seniorům. Uspokojení navíc nachází v psaní básní. Herečka tak může mít radost, že její dnes již dospělý syn kráčí ve stopách zesnulého manžela - i když jen pro radost.

Zdroj: vlasta.cz csfd.cz region.rozhlas.cz

Čtěte také

Ivana Gottová s dcerami

Čtěte také

Daly vale světu slavných. Co dělá vdova po Karlu Gottovi Ivana a jejich dcery?

Čtěte také

Jan Rosák

Čtěte také

Jan Rosák: Baví mě koukat na hezký holky, ale v tom mě doma nepodporují

Čtěte také

Saskia Burešová

Čtěte také

Retro z Vlasty - Saskia Burešová: Můj první konkurz? Na Poštovní schránku!