Decentní barva rtěnky se hodí na běžné nošení, nebojte se ale ani rudé

Zaostřeno na rty: dokonalé líčení si užijeme, hned jak odložíme respirátory

Osm Češek z deseti si zkrášluje rty. Rtěnky a lesky prostě milujeme! Přečtěte si pár dobrých rad pro začátečnice i pokročilé a buďte dokonalé. Aspoň v těch málo chvílích, kdy můžete odložit respirátor.

Ulovit ideální odstín chce léta praxe nebo pár chytrých rad. Určitě vám bude slušet barva o kapku výraznější, než vám nadělila příroda. Zkuste najít rtěnku, která bude mít odstín vašich rtů, ale v sytějším tónu. Poznáte to tak, že když si tester v drogerii přiložíte ke rtům, jako by se ztratil, barvy se spojí. Někdy vám padne do oka barva, kterou jste ještě nikdy neměla. Bude vám slušet, když rozzáří obličej, což se ukáže, když tester přiložíte podél vnějšího koutku a podíváte se na celou tvář, jestli působí vesele, nebo unaveně.

Čtěte také

Okolí očí vyžaduje speciální péči

Čtěte také

Séra proti stárnutí: Má opravdu smysl je používat a jak přesně postupovat

Obvykle to funguje tak, že u pleti s nádechem do růžova zabírají teplé odstíny, pokožka béžová se rozjasní s akcentem chladné barvy rtěnky. Jestli chcete vybranou rtěnku vyzkoušet přímo, přineste si do parfumerie vatovou tyčinku. Tester rtěnky vytočte a trochu barvy odeberte z místa, kde začíná pouzdro, tak se vyhnete bakteriím, které by mohly být na špičce jako památka na předchozí zkoušení. Podívejte se na barvu v umělém světle, pak venku. Potom ještě za hodinu, jestli se vám líčení stále líbí a jak vydrželo nápor času.

Historie barvení rtů

• Kleopatra pro krásu svých rtů nechala otrokyně mučit broučky. Ti červení měli smůlu, trhaly jim krovky, rozdrtily je a smíchaly s olejem.

• Angličtí džentlmeni měli v 17. století právo rozvést se, když zjistili, že si jejich manželka za svobodna vylepšovala vzhled pomocí líčidel.

• Po první světové válce se rtěnka dočkala kovového pouzdra. Inspirací se trochu nečekaně staly náboje do pušek.

Čtěte také

Žehlit puky? Budete opravdu elegantní

Čtěte také

Návrat ke klasice. Kalhoty se sámky a puky jsou ve hře

Sólo pro konturku

Ruku na srdce, která z nás je spokojená s tvarem svých rtů? Navíc po čtyřicítce kontura bledne, vysychá, ztrácí ostrost, a ještě se kolem rtů začnou tvořit vrásky. Tvar vylepší konturovací tužka, navíc vytvoří hráz, která zabrání rtěnce, aby se do okolních vrásek rozpíjela. Složení tužky je sušší, lépe ke rtům přilne a je barevně intenzivnější než rtěnka, proto se často stává, že rtěnku sníme a zůstane jen viditelný barevný obrys. Barva konturky by měla splynout s barvou rtů nebo být o trošku světlejší. Když se rámování barevnou tužkou bojíte, pořiďte si bezbarvou.

Čtěte také

Zvířecí motivy na oblečení mají své limity

Čtěte také

Se zvířecími motivy zacházejte opatrně. Zvlášť od určitého věku

Hrátky s efekty: Udělejte si přehled, co která rtěnka dokáže

Tónovací

Zahalí rty lehkým barevným závojem, efekt je přirozený, snadněji se vybírá lichotivý odstín. Obsahuje vedle pigmentů i spoustu vyživujících látek, potěší rty, které se snadno vysušují. Opticky vyhlazuje vrásky. Výborná volba, když se rtěnkami teprve začínáte. 

Krémová

Vytvoří klasický styl bohaté neprůhledné barvy s mírným leskem, který působí svěže a elegantně. Často se používá pro takzvaný business styl, viditelný, ale decentní. Zvlášť když si vyberete z tolik oblíbených „nude“ odstínů, kopírujících barvu pleti. 

Čtěte také

Bílou košili si kupte z nemačkavého materiálu, jinak vás pravidelné žehlení od jejího nošení odradí

Čtěte také

Pilíře šatníku: Bílou košili vyberte nadčasovou. Měla by se také snadno žehlit

Gelová

Moderní technologie odlehčila složení, takže ji na rtech téměř necítíte. Protože ke rtům skvěle přilne, krásně pokryje celou jejich plochu a dodá jim luxusní vzhled sametu, což ještě podpoří vyhlazující hydratační složky. Hezky vykreslíte tvar i bez tužky. 

Lesklá

Nové lesklé rtěnky využívají k rozzáření rtů přírodní oleje, proto po nalíčení poutají pozornost, ale nepůsobí lacině. Samozřejmě že oleje vylepší kondici rtů, takže jsou hladší, působí mladě a opticky se zvětší. Když chcete sytější barvu, naneste více vrstev. 

Čtěte také

Trendy sako, které patří do vašeho šatníku

Čtěte také

Když sako, tak pod zadek. Tenhle kousek sluší úplně všem

Rudé rty po čtyřicítce? Určitě!

„Když použiju rudou rtěnku a vyrazím do společnosti, připadám si neodolatelně,“ prozradila mi kolegyně Martina. Chlapi po ní víc koukají a není divu, rudé rty poutají pozornost. Na věku nositelky nezáleží, když víte, jak červenou rtěnku nosit. Pokud si s ní netroufnete na denní světlo, dopřejte si ji aspoň navečer, umělé světlo trochu krade barvám sytost, tak je výrazné líčení vítáno.

Jak na to:

• Rudá zvýrazní nedokonalosti rtů, proto je třeba mít je opečované. Každý večer je promasírujte kartáčkem, naneste bohatě balzám. Namažte je také ráno, než skočíte do sprchy, horko a vlhko podpoří vstřebávání vyživujících látek. Obrys a okolí rtů ošetřete speciálním krémem nebo použijte oční krém.

• Rudá přitáhne pozornost k obličeji, proto si vylepšete také pleť make-upem, upravte obočí. Trendy dovolují téměř vše, ale pokud nechcete vypadat přelíčeně, zapomeňte na oční stíny a dejte si jen pořádnou vrstvu řasenky.

• Rudé rty nejvíce vyniknou, když si vlasy stáhnete směrem dozadu a nenecháte je volně vlát kolem obličeje. Nebo si je dejte třeba za ucho aspoň na jedné straně hlavy. Hezky vypadá i kombinace s volnými vlnami a uhlazenými pramínky.

Čtěte také

Čemu dáváte přednost? Decentní nebo výraznější manikúře?

Čtěte také

Nehty bez chyby: Jak správně pilovat a jak se zbavit suché kůžičky

 

Nejčastější nádorovým onemocněním je rakovina kůže, prsu a mužských pohlavních orgánů. 

Rakovina nejčastěji napadá kůži, prsa a prostatu. problém představují i ledviny

Největší česká zdravotní pojišťovna si nechala udělat velkou analýzu, ze které vyplynulo, že loni trpělo některým z onkologických onemocnění 300 tisíc klientů. Nejčastěji to byla rakovina kůže, prsu a mužských pohlavních orgánů. 

Květen už je tradičně spojován s květinovým dnem organizovaným Ligou proti rakovině v rámci Českého dne proti rakovině. Již podruhé se ovšem kvůli epidemiologické situaci prodej kytiček přesouvá na září. Letošní ročník Českého dne proti rakovině je zaměřen na nádorové onemocnění ledvin, močového měchýře a prostaty. Nádory pohlavního ústrojí mužů jsou třetí nejčastější formou rakoviny, léčilo se s ní téměř 49 tisíc klientů VZP a na jejich léčbu bylo vyplaceno přes 1,8 miliardy korun. Mezi časté formy rakoviny také patří nádory močového ústrojí, s nimiž se loni potýkalo 31 tisíc klientů a na jejichž léčbu bylo vyplaceno přes 1,1 miliardy korun.

Čtěte také

Muže často k vyšetření postrčí partnerka

Čtěte také

Ženy se bojí gynekologa a umírají. Ještě více mužů ale oddaluje návštěvu urologa


Prvenství v rakovině ledvin


O prevenci rakoviny kůže a o potřebě kontrol se hovoří již mnoho let a veřejnost již má povědomí o tom, jak se chránit a kde hledat pomoc. Stejně tak se podařilo dostat mnohem větší množství žen na preventivní mamografické vyšetření, které může nemoc odhalit již v počátku. V případě nádorového onemocnění vylučovací soustavy máme v Česku ještě velké mezery.


Co se týče nádorů ledvin, držíme v tomto případě nepěkné první místo v Evropě. Tuto diagnózu si každoročně vyslechne přes 3 000 pacientů. Problém je stejný jako u většiny jiných nádorových onemocnění. V prvních stadiích se u rakoviny ledvin neobjevují žádné viditelné příznaky, i proto je více než polovina případů v časných stadiích odhalena náhodně při sonografickém vyšetření zaměřeném na jiné zdravotní komplikace. Později jsou nejčastější příčinou návštěvy lékaře krev v moči nebo bolest beder.

Čtěte také

Správně sedět, správně chodit. Jen tak se zbavíte bolesti zad

Čtěte také

Bolesti zad: Proč bolí ze stresu a jak jim předejít. Potíže začínají v dětství


Nádory ledvin postihují více muže než ženy, osoby starší 50 let a kuřáky. Prevence spočívá podle Národního onkologického programu ČR kromě nekouření také v udržování přiměřené tělesné hmotnosti, půlhodině pohybových aktivit denně a obezřetnosti při užívání potravinových doplňků.


Málo preventivních prohlídek

Problém je, že prevenci pacienti zanedbávají. V loňském roce absolvovalo preventivní prohlídku nejméně pacientů starších 50 let za poslední tři roky. Negativní trend lze přisuzovat pandemii covid-19. I přes výzvy lékařů, aby pacienti nezanedbávali své zdraví a na preventivní vyšetření docházeli, se jich v roce 2020 dostavilo na prohlídku přibližně o 100 tisíc méně než v roce 2019. 

Čtěte také

Problémy často způsobují i léky na bolest

Čtěte také

Pravda o vředech: Žaludku sice škodí stres a nervy, ale pravý důvod je jinde


Přitom právě při běžné preventivní prohlídce u praktického lékaře, na kterou má člověk nárok nejméně jednou za dva roky, je možné odhalit počínající potíže s ledvinami. Ty se týkají zejména diabetiků. Proto je od roku 2016 součástí prevence také provedení laboratorního vyšetření sérového kreatininu a odhad glomerulární filtrace. Má se provádět od 50 let věku ve čtyřletých intervalech u pacientů, kteří trpí diabetem, hypertenzí nebo kardiovaskulárními komplikacemi. To jsou choroby, které mohou negativně ovlivňovat funkci ledvin. Rizikovou skupinou jsou také pacienti, kteří mají nemoci ledvin v rodinné anamnéze.


Čím dříve…

Ledviny jsou párový orgán, který je pro lidský organismus životně důležitý. Jejich hlavní funkcí je očištění krve od odpadních látek, které se z těla vylučují močí. Nemocné ledviny nebolí, z tohoto důvodu je prevence velmi důležitá. Čím dříve je nemoc ledvin diagnostikovaná, tím jednodušší je následná léčba a snižuje se i potenciální riziko přidružených chorob. Začínající nemoc ledvin může odhalit právě laboratorní vyšetření moči a krve. Pokud vznikne podezření na onemocnění ledvin, je pacient předán do urologické anebo nefrologické péče.

Čtěte také

Někteří lidé mají větší sklony k nadýmání, vliv má i psychika

Čtěte také

Potraviny, které vás zbaví nadýmání a po nichž se hubne. Vyzkoušejte je


Pokud přeci jen dojde k poškození ledvin a selhání jejich činnosti, je životně důležité jejich funkci nahradit. K tomu je určena dialýza. Počet klientů VZP, kteří musí podstupovat tuto metodu ať už v dialyzačních střediscích, nebo ve vlastním sociálním zařízení, se v uplynulých třech letech pohybuje na úrovni šesti tisíc.


Jednou z variant, jak obnovit funkci ledvin, je transplantace. Ledviny jsou vůbec nejčastěji transplantovaný orgán. Tento zákrok ovšem není vhodný pro všechny pacienty s jejich sníženou funkcí či selháním. V České republice v roce 2020 podstoupilo transplantaci ledvin celkem 221 klientů VZP ČR a náklady na jejich léčbu činily 152 milionů korun.


VZP svým klientům doporučuje, aby právě v době pandemie neopomíjeli preventivní vyšetření ledvin. V době výskytu onemocnění covid-19 je prevence onemocnění ledvin velmi důležitá, a to i když klienti nespadají do výše uvedených rizikových skupin a jsou mladší 50 let. Je vhodné dodržovat obecná doporučení pro zdravý životní styl, nezapomínat na dostatečný příjem tekutin a chodit na preventivní prohlídky k praktickému lékaři.

Čtěte také

Pro úspěšné odstranění zácpy je důležité najít její skutečnou příčinu

Čtěte také

Problémy s vyprazdňováním má většina lidí: Jaké jsou nejčastější příčiny zácpy