Denisa Bartošová: Z žárovek si vyrobte pohádkové balony pro vzduchoplavce
Svět je plný věcí, které už z různých důvodů neslouží původnímu účelu. Vyhodit je by ale byla škoda, a tak dekorstylistka Denisa Bartošová vymýšlí, co by se z nich dalo vykouzlit hezkého a užitečného. Přidejte se.
„Použité žárovky, to je nějakého materiálu, který by se měl vyhodit. Já jich v komoře pár schovávala rok a už jsem prostě musela vymyslet, co s nimi. A jak jsem se tak dívala na jejich tvar, napadly mě balony,“ říká Denisa, kterou najdete na desina.cz. „Pořádně jsem si žárovky prohlédla a vymyslela postup: nejdřív každou proměním ve vršek balonu a mezitím mě určitě napadne, jak na koše pro vzduchoplavce pod nimi.“
Každou žárovku Denisa potřela lepidlem Herkules a potáhla látkou. „Když budete vybírat materiál, doporučuji něco slabšího, řídce tkaného, aby šla látka k žárovce pěkně přitisknout. Přiložila jsem shora látku, porovnala si kousek skladů u kovového závitu, nalepila a zbytek látky odstřihla. A pak jsem si šla umýt ruce a zase kousek porovnala a nalepila a takhle dál a dál dokola, dokud jsem nepolepila všechny skleněné části. Pak jsem žárovky odložila stranou na vyschnutí.“
Potřebujete tavnou pistoli
Ze čtvrtky potom odstřihla proužky široké tři centimetry a polepila je odlišnou látkou. Udělala to tak, aby byly švy vidět jen z jedné strany. Jsou uprostřed a později budou skryté. Následovaly provázky kolem balonů. „Pro každý jsem si ustřihla dva pramínky o deset centimetrů delší, než je celková výška žárovky. Pro větší žárovky jsem oba dva najednou přehnula a v polovině vytvořila očko pro zavěšení. Pro menší balony jsem uprostřed jednoho přehnutého vytvořila očko, do ještě neutaženého uzlíku jsem vložila druhý provázek a uzlík utáhla. Nechtěla jsem mít pro malou žárovku příliš velký uzlík.“
Potom na závity žárovek nalepila proužky čtvrtky polepené látkou, švem dovnitř. Do horních středů žárovek tavnou pistolí přilepila připravené lanoví, tedy provázky s očkem. Provázky pak srovnala, tedy rozdělila jimi každý balon na čtyři stejně široké části, přidržela je a v nejužším, ale ještě skleněném místě žárovku omotala zase provázkem. Tím se lanoví přichytí, ale pro jistotu ho ještě zajistila kapičkami lepidla z tavné pistole na začátku i konci provázku.
Koše pro dobrodruhy
„Mezitím jsem vymyslela, jak na koše,“ říká Denisa. „Rozhodla jsem se pro úplně jednoduchý způsob. Širší pruhy čtvrtky jsem polepila látkou, zatočila do kruhu a slepila. Podle velikosti kruhu jsem vždy vystřihla kolečko zase ze čtvrtky, ale o kousek větší než ten kruh. Prsty jsem naohýbala okraje, potřela je lepidlem, vsunula do slepeného kruhu a dno koše bylo na světě. Ještě jsem je zase všechny polepila látkou. Spojení balonů a košů mi dalo zabrat, protože koše jsou na dospělé prsty malé. Začala jsem vždy protilehlými provázky: kápla jsem kapičku lepidla do koše, koncem tužky provázek přitiskla a chvilku počkala, jinak bych si spálila prsty. Pak jsem je rovnala a trošku jsem se u toho vztekala, protože se tam člověk opravdu těžko vejde. Ale zvítězila jsem a něco málo křivého jsem se rozhodla neřešit. Balony jsem nakonec ještě dozdobila vlaječkami z washi pásky, přilepenými na odlišném provázku, a může se letět, třeba na závěsu na květináče.“