Hojivé obklady

Na unavené oči, pohmožděniny, vosí bodnutí či popáleniny od sluníčka je ideální vychlazený pytlík heřmánkového, měsíčkového nebo i obyčejného černého čaje. Sáček dejte na několik desítek minut vychladit do lednice a poté přiložte na postižené místo. Využít lze i teplé sáčky. Ty se nejlépe hodí při léčbě zánětů spojivek, aftů nebo oparů na rtech.

Voňavá lázeň

Místo solné koupele si namíchejte koupel čajovou. Na zjemnění a hydrataci pokožky použijte čaj heřmánkový, na podrážděnou a přecitlivělou kůži je ideální měsíček,

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Ukliďte si obličej: Co je vada na krása a co už škodí i vašemu zdraví?

Dezinfekce úst

Vylít koncentrovaný zbytek mátového nebo zeleného čaje na dně hrnku by byla chyba, je totiž vynikající alternativou ústní vody. Větší doušek poválejte několik vteřin v ústech a poté vyplivněte. Jelikož má čaj dezinfekční a antibakteriální účinky, nezajistí vám pravidelné kloktání a vyplachování úst pouze svěží dech, ale ochrání vaše zuby také před usazováním zubního plaku a sníží riziko vzniku aftů či oparů v ústní sliznici.

Korektor kruhů

Máte po probuzení oteklé oči, váčky pod očima a celkově působíte unaveným dojmem? Přiložte si vychlazené pytlíky černého, lipového nebo heřmánkového čaje na oči a sledujte ty účinky. Otoky ustoupí, kruhy se stáhnou a váš pohled bude hned vypadat odpočatěji a svěžeji.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Když kosmetika škodí. Jak se obejít bez chemie?

Čistič nábytku

Chcete-li, aby se vaše dřevěné podlahy, nábytek nebo okna jenom leskly, přidejte do čtyř litrů vody šest až deset spařených čajových sáčků. Třísloviny obsažené v černém čaji pomohou obnovit lesk a barvu dřevěné podlahy. K vyleštění nábytku a zrcadel od nehezkých čmouh a mastných skvrn stačí přelít „čaj“ do rozstřikovače, nastříkat na povrch a přetřít hadříkem.

Odstraňovač zápachu

Line se vám z lednice nepříjemný odér? Dejte do ní mističku s několika použitými sáčky čaje a za dva tři dny nebude po zápachu ani památky. Podobně to funguje i u bot nebo bedýnek pro domácí mazlíčky, jen s tím rozdílem, že do nich nevložíte spařené sáčky, nýbrž suché čajové lístky.

Hnojivo

Spařený čaj (zejména zelený, který je bohatý na dusík) funguje jako užitečné hnojivo pro domácí i venkovní rostliny. Použité sáčky můžete buďto jednoduše položit na hlínu kolem rostlin, nebo je zahrabat lehce pod povrch, ovšem nezapomeňte je po týdnu vyndat. Kromě samotných sáčků můžete rostliny zalívat i zbytky nedopitého čaje, ideální je heřmánkový, kopřivový, přesličkový nebo již zmiňovaný zelený.