15 potravin a koření pro zdraví. Je tam i čokoláda a alkohol!

Martina Nováčková | 10. 8. 2022

Jsou báječně chutné, dají se z nich uvařit lahůdky a přitom náramně prospívají našemu zdraví. U některých by vás možná ani nenapadlo, že vám pomůžou v boji proti cholesterolu nebo sníží krevní tlak.

Avokádo

Je bohatým zdrojem zdravých tuků a rostlinných sterolů, které blokují vstřebávání cholesterolu, a také protirakovinných antioxidantů. Obsahuje i kyselinu listovou, vitamin A a draslík. TIP: Rozmačkané avokádo je zdravou náhražkou pomazánek, natírejte si je na chléb místo margarínu.

Batáty

Sladké brambory, pro nás zatím stále ještě trochu exotické, obsahují hodně draslíku, betakaroten a vlákninu (pektin), která zachytává cholesterol, předchází zácpě a hemoroidům a může dokonce snižovat riziko rakoviny tlustého střeva a srdečních chorob. TIP: Kromě uvaření v malém množství vody je můžete použít (potřené olejem a posypané zázvorem) na špízy.

10 tipů pro zdravé dásně. Věděli jste, že pomůže chleba nebo propolis?
Zdraví

10 tipů pro zdravé dásně. Věděli jste, že pomůže chleba nebo propolis?

Jogurt

Je skvělým zdrojem vápníku, důležitého pro kosti, a probiotik – prospěšných bakterií, omezujících růst škodlivých bakterií ve střevech. Probiotika jsou obzvlášť důležitá při léčbě antibiotiky a po jejím ukončení.

TIP: Na obalu jogurtů hledejte názvy živých kultur (Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum a Streptococcus thermophilus). Nejlepší jsou bílé jogurty, které si sami ochutíte.

Červené víno

Snižuje LDL (škodlivý) a zvyšuje HDL („hodný“) cholesterol, a tedy omezuje riziko vzniku srdečních onemocnění, zpomaluje růst rakovinných buněk a může pomáhat i v předcházení demence. TIP: Pijte je v malých dávkách po jídle, vyhýbejte se levným stolním vínům plným sodíku.

Kufr na cesty podle Špačkovy etikety! Není to o pohodlí, ale o sebeodříkání
Cestování

Kufr na cesty podle Špačkovy etikety! Není to o pohodlí, ale o sebeodříkání

Hořká čokoláda

Obsahuje velké množství flavonoidů – antioxidantů, které snižují krevní tlak, brání vzniku krevních sraženin, snižují usazování špatného cholesterolu na stěnách tepen a omezují záněty. TIP: Mlsejte ji pro zdraví – ale pouze takovou, která obsahuje minimálně 60 % kakaa!

Celozrnná pšenice

Celá zrna jsou zdrojem antioxidantů, obsažená vláknina a vitaminy skupiny B snižují riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby, omezují riziko rakoviny tlustého střeva a udržují nízkou hladinu inzulinu. TIP: Připravte si vlastní celozrnnou strouhanku – schovávejte si zbytky celozrnného chleba a pečiva a umelte či nastrouhejte si je.

Asie pro vegetariány. Zapomeňte na maso, dejte na gril exotiku
Recepty

Asie pro vegetariány. Zapomeňte na maso, dejte na gril exotiku

Luštěniny

Fazole, hrách a čočka jsou bohaté na kyselinu listovou (vitamin B), na vitaminy A a C, na bílkoviny a železo. Rozpustná vláknina, kterou obsahují, snižuje LDL cholesterol. Vláknina je rovněž prospěšná pro udržování zdravé hladiny krevního cukru. TIP: Pokud se bojíte nadýmání, vodu, v níž luštěniny namáčíte před vařením, několikrát slijte.

Kurkuma

Obsahuje protirakovinné látky. Tlumí zánět při mnoha chorobách včetně lupénky a podle probíhajících výzkumů má možná preventivní účinky proti Alzheimerově chorobě.

Skořice

Zlepšuje hladinu krevního cukru u diabetiků i účinnost inzulinu, snižuje cholesterol, omezuje nebezpečí krevních sraženin a má protizánětlivé a antibakteriální účinky. Tlumí pálení žáhy.

Objevte sílu mrkve! Posiluje zrak, kosti, bojuje proti rakovině i pomáhá hubnout
Recepty

Objevte sílu mrkve! Posiluje zrak, kosti, bojuje proti rakovině i pomáhá hubnout

Ořechy

Ořechy (kromě burských, jež patří mezi luštěniny) jsou vlastně semena stromů, a tak obsahují všechny živiny nutné pro růst nové rostliny – zdravé nenasycené tuky a omega-3 mastné kyseliny, snižující cholesterol a riziko infarktu.

TIP: Ořechů postačí malá hrst nejméně 5x týdně místo svačiny.

Oves

Je jedním z nejlepších zdrojů rostlinných bílkovin. Snižuje cholesterol a tlak, v žaludku tvoří gel zpomalující trávení, což je důležité proti výkyvům krevního cukru, navíc pomáhá potlačovat hlad. TIP: Oříšková chuť se zvýrazní opečením – pečte je nasucho na plechu v jedné vrstvě při 180 ºC 3 až 5 minut.

Pět jednoduchých svačinek na výlety, které vám dodají energii
Recepty

Pět jednoduchých svačinek na výlety, které vám dodají energii

Losos

Tato ryba je jedním z nejlepších zdrojů omega-3 mastných kyselin, které jsou přírodními léky pro srdce. Podle posledních studií snižují i riziko rakoviny prostaty a také depresí. Lososí maso obsahuje i řadu dalších užitečných látek – bílkoviny, vitaminy A, B a D, zinek a hořčík. TIP: Pozor na kvalitu – maso by mělo být lesklé, světlé a pevné, mělo by vonět.

Muškátový oříšek

Má užitečné antibakteriální vlastnosti, zabíjí bakterie přispívající k tvorbě zubního kazu. Pozor: při přehnaném používání může hrozit otrava!

Lněné semínko

Kromě obsahu vlákniny, snižující cholesterol, je nejvíc ceněné díky lignanům, které v těle působí jako estrogeny – přispívají ke zmenšení nebezpečí vzniku některých typů karcinomů. Lněné semínko je i významným zdrojem kyseliny alfa-linolenové, která ředí krev a zmenšuje riziko infarktu a mrtvice. TIP: Před použitím je třeba semínka umlít nebo rozdrtit. Sníte-li těchto semínek přílišné množství, objevíte i jeho projímavé účinky.

Dejte grilování nový rozměr a vsaďte na mladé maso. Je stravitelnější a bez tuku
Recepty

Dejte grilování nový rozměr a vsaďte na mladé maso. Je stravitelnější a bez tuku

Sója

Jedna z nejvýživnějších rostlinných bílkovin s obsahem vlákniny a s fytoestrogeny, které působí nejen proti průvodním jevům ženského klimakteria, ale i proti některým typům rakoviny. Obsahuje vitamin B, zinek, draslík a železo.

TIP: Sója dokáže nahradit řadu potravin – od masa přes mléko až po ořechy.

ZDROJ: časopis Vlasta, eatsmarter.de, healthline.com

Červená řepa jako elixír zdraví a pomocník při hubnutí! Ale může i škodit
Recepty

Červená řepa jako elixír zdraví a pomocník při hubnutí! Ale může i škodit

Brambory: Čtvrtá nejkonzumovanější potravina na světě! Komu šlapou na paty?
Recepty

Brambory: Čtvrtá nejkonzumovanější potravina na světě! Komu šlapou na paty?

Tagy antioxidant bakterie bílkovina draslík glukóza cholesterol jídlo maso vláknina zdraví