Inkontinence: Vězí za ní menopauza, ale i fyzická námaha

Martina Nováčková | 15. 2. 2023

Bere mnohým ženám chuť do života, omezuje je v jejich koníčcích a zasahuje i do intimního života. Ještě nedávno byla inkontinence tabu, dnes už se o ní naštěstí otevřeně mluví a hlavně se řeší.

V menším procentu se inkontinence týká také mužů, u nich bývají příčiny spojené s problémy s prostatou. U žen je za problémem nesouhra svalů v oblasti pánevního dna. Buďto ochabne svěrač v močové trubici, nebo se stane svalovina močového měchýře dráždivější a vyvolá předčasné stahy měchýře. Nechtěný únik moči bývá nejčastěji spojován s následky těžkého porodu, nastupující menopauzou, dlouhou a velkou fyzickou námahou nebo jako následek různých onemocnění. Také proto je tento problém doménou spíše starších žen.

Zdroj: Youtube

Cvičení pomůže

Velmi častou příčinou inkontinence je menopauza, tedy pokles hladiny estrogenů v organismu ženy. Takzvaná stresová inkontinence, tedy únik moči, ke které dochází například při kašli, smíchu, kýchnutí, zácpě nebo fyzické námaze, patří mezi obvyklé typy úniku moči provázející toto období. Naštěstí se tento problém dá zmírnit, nebo dokonce zcela vyřešit několika způsoby. Prvním a zásadním krokem je návštěva lékaře, který vyhodnotí typ inkontinence a navrhne další postup.

Tajemství šťastného života je jednoduché: Stačí dobré vztahy a zdraví
Zdraví

Tajemství šťastného života je jednoduché: Stačí dobré vztahy a zdraví

Rychlý test z krve zjistí plodnost i předčasnou menopauzu. Je vhodné jít na něj včas
Zdraví

Rychlý test z krve zjistí plodnost i předčasnou menopauzu. Je vhodné jít na něj včas

Měl by doporučit i cviky pro posílení svalů pánevního dna. Ty se můžete naučit například na hodinách pilates nebo jógy. Existují i takzvané Kegelovy cviky, které najdete na internetu. Ideální je cvičit denně. Výsledky ale mile překvapí. Za vyzkoušení stojí i volně prodejné léčivé přípravky z lékárny.

ZDROJ: časopis Vlasta, https://www.fnbrno.cz

Tagy menopauza močová inkontinence