Manšestráky se vrací na scénu. Letos se znovu nosí modely s vysokým pasem

Jitka Musilová | 3. 3. 2021
Kabát, Bonprix
Manšestráky, Bonprix, 899 Kč
Sukně, Bonprix, 499 Kč

Nosila jste manšestráky jako malá a bytostně je nesnášela? Možná na ně změníte názor. Podle odborníků na módu dneska v tenkých a hlavně pružných manšestrákách s vysokým pasem zabodujete.

Kdo ho nosil jako dítě, ten ho asi automaticky nesnášel. Ale nebylo na výběr, chodili jsme dresovaní a i ti z nás, kteří měli štěstí na šikovné babičky a maminky, jež uměly leccos spíchnout, si zase nemohli moc vyskakovat při výběru látek. Já sama jsem na základce měla pár setů kalhot a bundy z manšestru a také modré manšestráky s laclem, to byl tehdy absolutní módní výkřik! Moje babička holt šít uměla. Ovšem první manšestráky, na které jsem byla náležitě hrdá, byly Wildcaty z Tuzexu, vínové, se sámky v pase a nohavicemi zakončenými manžetou.

Šaty, které zalichotí každé postavě. Na věku nesejde ani v délce sukně
Krása

Šaty, které zalichotí každé postavě. Na věku nesejde ani v délce sukně

Kde se vzal, tu se vzal

V angličtině se manšestru říká „corduroy“, „cord“ je šňůra a „duroy“ hrubé vlněné plátno používané v Anglii v 18. století. Manšestr nosili britští měšťané a právě v Manchesteru se první stříhaný samet vyráběl. V 70. letech si manšestr oblíbily světové módní ikony.

Milujeme roláky. Hlavně ty přízové nemají chybu, stačí je umět kombinovat
Krása

Milujeme roláky. Hlavně ty přízové nemají chybu, stačí je umět kombinovat

Samet a nůžky

Manšestr na omak připomíná samet a o stříhaný samet tu také běží. Když se rozhodnete spíchnout si nějaký základní kousek doma, při stříhání látky s řezaným vlasem a žebrovanou strukturou musíte dát pozor na to, abyste měli střih položený vždy po směru vlasu. Při nákupu je tedy třeba počítat s větším odpadem.

Ležérní elegance

Manšestr je příjemný na nošení a vyrábí se z něj kalhoty, saka, šaty, sukně i kabáty. Černé manšestráky s vysokým pasem suplují oblekové kalhoty, stejně zafunguje i pouzdrová sukně s elegantní košilí. Skvěle vypadají také hnědé manšestráky s černým rolákem a širokým páskem, retro styl teď hodně frčí. Do módy se vrací šatová sukně, pod kterou si můžete obléknout jednoduché tričko nebo košili. Velké oblibě se těší i vypodšívkované over size košile a jarní trenčkoty.

Buklé kabáty se znovu vrací na scénu, a to ve velkém stylu
Krása

Buklé kabáty se znovu vrací na scénu, a to ve velkém stylu

Barevný i s potiskem

Co se barev týče, o manšestru je známo, že se dokáže zahalit prakticky do kteréhokoli odstínu. Můžete se obléknout do zemitých tónů zelené, hnědé a temně okrové nebo outfit rozsvítit sytou červenou, jasně modrou nebo atraktivní fialovou a fuchsiovou. Manšestr si tyká se všemi barvami. K dostání jsou i manšestrové látky s potiskem.

Nevyztuženou podprsenku můžete nosit i v padesáti. Braletka v hlavní roli
Krása

Nevyztuženou podprsenku můžete nosit i v padesáti. Braletka v hlavní roli

Tagy Anglie Košile Manchester