Ze šprtek jsou neurotičky. Jak se změnily vaše kamarádky za 30 let

Helena Prosecká | 12. 11. 2020

Přijde do baru uječená sexbomba, obézní intelektuálka, menopauzálně napružená babička, vyčerpaná matka druháka a ezoterická dobroserka s astrálním úsměvem. Ne, to není začátek vtipu, ale sraz nejlepších kamarádek, které se znají od dvaceti, ale poslední dobou se jim parta jaksi rozkládá. Jak si zachovat ty nejlepší z nejlepších, ačkoli vás roky stále víc a víc mění?

Šprtka štědrá – kamarádka, která má všechno pod kontrolou, ve škole měla narýsované okraje i na soukromém notýsku a přípravu na maturitu jela podle vlastnoručně vyrobené tabulky. Kromě toho ráda pomáhala a nikdy neskrblila s informacemi, co děláte blbě vy a jak by se to snadno dalo napravit. Postupem života Šprtka pochopila, že tabulky se trhají a notýsky špiní. Je z toho trochu neurotická, její děti si z ní do smrti budou dělat legraci, ale není lepšího člověka, pokud se potřebujete na někoho obrátit s problémem organizačního charakteru. Šprtka vám vymyslí stěhovací trojsměnu, systém porad do nové práce i rozdělení majetku po rozvodu dřív, než se vrátíte od baru s bílým střikem.

Katastrofka káravá – co může dopadnout blbě, to dopadne naprosto příšerně. V mládí roztomilé věštby armageddonu u přijímaček na vysokou se teď v padesátce plně rozvinuly do nekonečných litanií zoufalství. Na angličtinu chodit nebude, nevysloví ani „mother“, pravidelné výlety kamarádek jsou nesmysl, stejně nebude mít nikdo čas a tak dále. Katastrofka je výborná na vyhledání všech potenciálních špatných scénářů. Pokud ona na vašem plánu na podnikání nebo cestu kolem Evropy nenajde mouchu, směle do toho.

Hrabeme se v hlíně: Proč po čtyřicítce toužíme po tom, co jsme nenáviděli
Vztahy

Hrabeme se v hlíně: Proč po čtyřicítce toužíme po tom, co jsme nenáviděli

Anděla astrální – kdysi tahala do hospody taroty a ochotným obětem vykládala, kdy sbalí svoji životní lásku nebo kdy sbalí jakoukoli lásku, se kterou počkají na tu životní. Anděla během života neváhala vyzkoušet všechny ezosměry, co jich naše středoevropské obchody s korálky a čaji nabízejí. Při debatách o životě je zhusta nepoužitelná, protože na všechno radí všeobjímající lásku. A vy zatím potřebujete vědět, kde ukrýt tělo toho zmetka, co vás podvedl se sousedkou. Než Andělku zavrhnete, uvědomte si, že máte po ruce odbornici na všechny alternativní medicíny a relaxace a to shodou okolností v době, kdy vás přepadl houser a podivná bolest v koleni.

Proč muži neradi mluví? Víte, jak rozmluvit svého medvěda? Začněte včas
Vztahy

Proč muži neradi mluví? Víte, jak rozmluvit svého medvěda? Začněte včas

Raketa rázná – s blížící se padesátkou nebrzdí, ba naopak nabírá obrátky. Jako by pálila svíčku z obou konců a ještě od prostředka. Kdysi bez problému přemluvila vaše rodiče, aby vám půjčili vypulírovanou chatičku u Sázavy, a ještě po cestě sehnala sud, výčepní zařízení a místní kapelu Buchaři. Raketa je teď trochu obtížná. Mluví nahlas a hrozně rychle, je alergická na kníkání o únavě a opanuje hovor tak, že se se svým příspěvkem o prvních křečákách vůbec nemůžete uplatnit. I když si ve vinárně preventivně sedáte na druhou stranu stolu, aby vám bubínky ještě chvíli sloužily, chraňte si Raketu jako oko v hlavě. Je to vaše dodavatelka ubývající energie, nadšení a nápadů. Prášky taky nezvládnou všechno.

Napište kroniku svého života. Vaše děti i vnoučata vás lépe poznají
Vztahy

Napište kroniku svého života. Vaše děti i vnoučata vás lépe poznají

Určitě máte kamarádky mnoha dalších typů, které jste tady nenašla. A jistě vám taky po těch dlouhých letech lezou drobet krkem. Ale jednak si uvědomte, co čas udělal s vámi, a jednak, že právě tahle skupina, jakkoli neurotická, uřvaná nebo předuchovnělá, je to, co vás bude držet nad vodou až do slavného konce. Čistě pro formu přihazujeme jednu Harvardskou studii, která dokonce potvrdila, že dlouhouleté přátelství má příznivý vliv na zdraví vašeho mozku! Třeba vás z kamarádek jednou trefí šlak, ale bude to šlak do zdravého.

Jak ukončit hádku? Podle jedné z psychologických teorií pomůže jediné slovo
Vztahy

Jak ukončit hádku? Podle jedné z psychologických teorií pomůže jediné slovo

Tagy Armagedon Evropa láska Sázava