Jakkoli to může znít neuvěřitelně, barvy mají vliv na nálady, emoce, pocity, momentální rozpoložení i zdravotní stav člověka. Psychologii barev bychom proto neměli podceňovat. Tím spíš, když většina z nás tráví ve vnitřních prostorách až 90 % svého času. Pracovat s ní však zvládne každý. Stačí si uvědomit pár základních pravidel a oprostit se od svých individuálních preferencí. Podle jakého klíče tedy odstíny správně kombinovat, aby nám dobře sloužily?

Zdroj: Youtube

Už na základní škole jsme se učili, že barvy rozdělujeme na teplé, studené a neutrální. A s tímto dělením bychom měli pracovat i při zařizování interiéru. Zatímco teplé barvy jako žlutá, oranžová nebo červená nás stimulují, studené, mezi něž se řadí zelená, modrá a fialová, působí spíše uklidňujícím dojmem. „Teplé barvy jsou aktivní, podporují tělesnou a fyzickou činnost, nepatří tedy do ložnice. Pokud chcete využít například černou barvu, vnímanou jako elegantní a luxusní, pak spíše ve formě dekorací a drobných doplňků, případně použijte pár kousků černého nábytku,“ radí Tomáš Kratochvíl ze společnosti Toka, která již téměř tři desetiletí tvoří interiéry kanceláří špičkových firem, ale také sociálních zařízení či mateřských škol. Výběr interiérových barev by měl ovšem záviset i na tom, zda je daný prostor osvětlen uměle, nebo těží z denního světla.

Podle Tomáše Kratochvíla si v takovém případě lze vyhrát s odstíny a kombinacemi. „Pokud potřebujete místnost opticky rozšířit a snížit, volte vždy tmavé barvy. Suterénního efektu zase dosáhnete tím, že natřete stěny a podlahy tmavou barvou a strop světlým odstínem. Vymalování celé místnosti jednou světlou barvou pak působí spíše chladně, i když se tak prostor opticky zvětší,“ prozrazuje triky.

Jakou barvu tedy zvolit?

Opticky většího prostoru a pocitu vzdušnosti docílíte bílou barvou, může však působit poněkud sterilně. Nemusíte se proto bát nakombinovat ji s výraznějšími doplňkovými barvami, jako je šedá či hnědá. Ta je barvou domácí jistoty a klidu, může ovšem snižovat energii a aktivitu.

Do pracovních interiérů, školních tříd a dětských pokojíků se hodí optimistická žlutá. Nejenže působí radostně a teple, navíc zvyšuje kreativitu a pracovní výkon.

Barvami intelektu a klidu jsou označovány modré a zelené odstíny spolu s fialovou. Pokud tedy potřebujete podpořit intelektuální myšlení, sáhněte právě po nich. Modrá se navíc doporučuje do ložnic a koupelen.

Zařizujete prostor určený ke komunikaci a inspiraci? Potom zvolte barvu oranžovou. Vyvolává pocit stability, jistoty a tepla, a tak se hodí do jídelen, kuchyní i obývacích pokojů. Fialová dodá pocit luxusu a něžnosti, červená zase patří mezi nejagresivnější barvy. Zvyšuje sice krevní tlak, srdeční frekvenci i agresivitu, na druhou stranu ji můžete využít, pokud vaše dítě nemá příliš chuti k jídlu.

TIP na závěr:

Nikdy nic nepřehánějte a barvy vždy vybírejte na denním světle!

Zdroj: vlasta.cz prevention.com