Menopauza je období, kdy končí plodnost ženy, tedy období, kdy vyhasíná funkce vaječníků a ztrácíme plodnost. První příznaky se mohou objevit už po čtyřicítce, průměrný věk žen vstupujících do menopauzy je 49–51 let. Muži ovšem reprodukční schopnost neztrácejí až v andropauze, což je mužský přechod. Ten souvisí s úbytkem testosteronu a projevuje se změnou nálad, větší únavou a celkovým poklesem energie. I muži můžou hůře spát, zhoršuje se jim paměť a mívají potíže s klouby. Někteří muži mají nižší chuť na sex nebo mají potíže s erekcí.

Čtěte také

Iva Hadji MOUSSA miluje léto

Čtěte také

Glosa Iva Hadji Moussa: A jak říkali v autoškole vám? Prcinka nebo kráva?

Problémy ve vzájemné komunikaci

U některých mužů se může projevovat agresivita nebo naopak apatie, což se podepisuje na partnerském soužití. Změny v chování vyvolávají napětí a mnohé ženy začnou dokonce své partnery podezírat z nevěry (v případě ztráty zájmu o sex). Jiní muži se v andropauze „zblázní“ a začnou si kupovat luxusní věci nebo se snaží na kole ujet každý den sto kilometrů v domnění, že se dá čas zastavit. Je velmi důležité o všem mluvit, a jak říká psycholožka Magdalena Dostálová, je zapotřebí si navzájem pomáhat. „Hledejte vzájemné pochopení. Jeden druhému říkejte, že vám teď třeba není hej, požádejte o shovívavost a buďte trpěliví. Pečujte o sebe vzájemně, sdílejte stejný prostor a nevyhýbejte se. Buďte tolerantní, a pokud si partner touží koupit nový člun, proč ne? Vy zase můžete začít chodit na kurz šití,“ radí psycholožka.

Čtěte také

Pokud chcete trvale zhubnout, je nutné změnit životní styl

Čtěte také

To je proměna! Lenka (45) vážila 128 kilo, teď má velikost M

Výhody „dvojité“ menopauzy             

I když se zdá, že tyhle hormonální bouře jen tak nezmizí, věřte, že nakonec pominou a přijde klidné bezvětří. Ve finále má takový partnerský vztah, kde žena vchází do menopauzy a muž prožívá andropauzu, velké výhody. „Můžete si totiž skvěle rozumět v tom, jak se cítíte po psychické i fyzické stránce, a taky díky tomu, co prožíváte. Můžete spolu držet tempo, můžete být k sobě ohleduplní, protože vám dojde, čím tomu druhému prospějete. Pravda, chlapům to dochází někdy trochu se zpožděním, ale nakonec jim to přece jen dojde. Nabízejte si vzájemně rameno a podporu, vyplatí se to,“ říká psycholožka Dostálová. Obecně mužům prospěje změna životního stylu, jako je úprava denního režimu, dostatek fyzické aktivity a dostatek spánku. Testosteron se totiž tvoří nejvíc v noci a v brzkých ranních hodinách, tedy ve fázích nejhlubšího spánku.

Čtěte také

Obrázek Vlasta.cz

Čtěte také

Jak odolat chutím na čokoládu nebo řízek? Držte se těchto pravidel!