Glosa: Vedoucí pozice? Rodíme potomky, abychom je pak tajně předaly chůvám

Barbara Mertins | 15. 8. 2022

Stát se profesorkou v Německu není lehké. Je k tomu třeba doktorský titul, habilitace, další obsáhlá vědecká práce, výtečná publikační činnost, zkušenosti ze zahraničí a samozřejmě schopnost získávat granty. Pokud všechny tyto kvalifikace máte, musíte být navíc flexibilní v tom, kde budete žít. 

Ono totiž není možné stát se profesorkou na univerzitě, kde člověk získal poslední titul. Samotné řízení je zdlouhavé a vyhrát ho v konkurenci i sto dvaceti lidí se rovná zázraku. A mně se to podařilo. Jsem profesorkou psycholingvistiky na Technické Univerzitě v Dortmundu.

Mé dvě děti byly při přesunu do nového města malé, s pomocí manžela jsem i tak pracovala naplno: i přes to, že na kojení bylo nutné dojíždět v polední pauze na kole a nelehké noci pro mě vyústily ve spánkovou poruchu. Pak mi ale se začátkem semestru a návratem vyučujících do práce začalo docházet, že na škole platí jedna zásada: mít děti je dobře, ale jste-li ve vedoucí funkci, musí být neviditelné. Jeden kolega se se mnou jízlivě v 16 hodin loučil slovy: „Užijte si volný večer.“ Další mi vytknul, že nekandiduji do fakultního výboru a přitom jiné kolegyně-matky ano. Do onoho výboru jsem tedy byla zvolena, a když jsem se zorientovala, došlo mi, že ta zmíněná kolegyně děti sice má, dokonce tři, ale všechny jsou už plnoleté. Pak jsem se stala zástupkyní ředitele. Pracovala jsem – jak jinak – naplno. Komentář si neodpustila kolegyně: „Zařiď si přece au-pair. Pak budeš mít více volnosti.“ Což doplnila historkou, jak jedna slečna tak třepala s jejím synem, že zmodral, a jiná zase nechala její tříletou dceru jít samotnou ze školky domů přes frekventovanou silnici.

Porodní asistentky jsou teď členem rodiny. Co by za to daly naše mámy
Zdraví

Porodní asistentky jsou teď členem rodiny. Co by za to daly naše mámy

Já děkuji za všechny rady. Obohatily mne a hlavně celkově změnily můj postoj. Totiž: ženy ve vedoucích pozicích nejsou muži. To není nic nového, ale stále se to vyžaduje a očekává. A ano, mohou být i matky, jejich děti ale nemají a nesmějí být neviditelné! Myšlenka, že rodíme potomky, abychom je pak předaly tajně opatrovnicím, je blbost. Podobně jako tvrzení, že mít děti a být ve vedoucí pozici se vylučuje.

Já jsem se rozhodla: svou rodinu programově zviditelňuji. A už se za to neomlouvám. Po čtvrté hodině nemám čas, jsem s dětmi a NEPRACUJI. Oficiální termíny navrhuji namísto pozdě odpoledne a večer před devátou ranní, což je opakovaně v akademii pokládáno za nehoráznost. Pracuji efektivně, pokud pořádám externí přednášky, tak přes den, chodím na pracovní obědy, ne večeře. Ale hlavně: postupně se zbavuji vnitřního napětí, které pramení z toho, že jsem jako žena ve vedoucí pozici tlačena tajit svou rodinu a děti.

Tam, kde jsem mohla situaci ovlivnit, vidím změny – pro sebe i ostatní. A pracovní výsledky máme s mým týmem mimochodem skvělé. Tuším ale, že boje za tuto a všechny další formy emancipace nejsou ani zdaleka u konce. Ale jak říkám – viditelnost nade vše.

Zakončete léto v Portugalsku. Země se pyšní „turistickým Oscarem“!
Cestování

Zakončete léto v Portugalsku. Země se pyšní „turistickým Oscarem“!

BARBARA MERTINS

Profesorka psycholingvistiky, výzkum vede na univerzitě v Dortmundu. Vyrostla v Praze, přes 25 let žije v zahraničí, aktuálně v Německu. Jako první nerodilá mluvčí se stala profesorkou německého jazyka v Německu. Je vdaná, má dvě děti. Ve volném čase běhá, běžkuje, lyžuje, cvičí jógu a čte.


ZDROJ: časopis Vlasta

Vzhůru do Rakouska po stopách císařovny Sissi. Wolfgangsee a Bad Ischl čekají
Cestování

Vzhůru do Rakouska po stopách císařovny Sissi. Wolfgangsee a Bad Ischl čekají

Škola se blíží: Jaká cvičení by měl zvládnout předškolák, než půjde do školy?
Cestování

Škola se blíží: Jaká cvičení by měl zvládnout předškolák, než půjde do školy?

15 potravin a koření pro zdraví. Je tam i čokoláda a alkohol!
Zdraví

15 potravin a koření pro zdraví. Je tam i čokoláda a alkohol!

Tagy Dortmund Německo Praha