1. Rybník nebo řeka

Sladká voda kůži nevysuší tolik jako ta mořská nebo chlorovaná z bazénu. Problém je, že je v ní někdy až příliš života a že si tak kvalitou vody nemůžete být nikdy úplně jisti. Zvlášť jde-li spíš o „louže“ než o rozlehlé vodní plochy. Přírodní koupaliště, nádrže a větší vodní plochy jsou totiž na rozdíl od nich pod kontrolou hygieniků. Ti pravidelně odebírají vzorky a zjišťují, nakolik je voda vhodná ke koupání. Aktuální informace o tom, jak je na tom rybník nebo přírodní koupaliště, ke kterému se chystáte, najdete na stránkách příslušné krajské hygienické stanice.

Když voda kvete

„Koupání v rybníce hodně závisí právě na kvalitě vody. Nebezpečím jsou hlavně sinice, které produkují toxiny. Ty pak mohou u citlivých osob způsobit vyrážku, ekzémy a pálení či zrudnutí očí. Podle toho, kolik a jakých toxinů se do těla dostane, mohou následovat i další projevy: od lehké akutní otravy, která se projevuje střevními a žaludečními potížemi přes bolesti hlavy až po vážnější jaterní problémy,“ varuje před koupáním v „kvetoucích“ vodách dermatoložka Zuzana Kulíková z kliniky LaserPlastic.

Problémy se sinicemi se nejčastěji objevují na konci prázdnin a také v těch nejparnějších letních dnech. Opatrní by s koupáním v rybníce měli být hlavně lidé s citlivou pletí, alergici, staří lidé a těhotné ženy. Malé děti do neprověřených vod raději nepouštějte vůbec, vody se totiž snadno i nalokají. Dobrý nápad není ani koupání v řece. Většina míst, kde se lidé v řekách koupou, není nijak kontrolována, a koupání je proto na vlastní nebezpečí. V tekoucí vodě se sice nevyskytují sinice, ale mohou zde být jiné patogenní mikroorganismy, už proto, že do řek často ústí vývody odpadní nebo dešťové vody. Po koupání na takových místech pak můžete mít nejen kožní potíže, ale také vaginální infekce či záněty močových cest. Opatrnosti není nikdy dost.

2. Bazén

Bazény jsou skvělé v tom, že se v nich dá koupat většinu roku bez ohledu na to, jaké jsou venku teploty. I u nich je ale třeba mít na paměti pár věcí. Předně, chlor, který se k jejich dezinfekci používá nejčastěji, rozhodně nemusí sednout všem. Nesvědčí alergikům, atopikům ani lidem s citlivou pletí nebo dalšími kožními problémy. Zhoršovat může i astma a u žen je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj nepříjemných gynekologických obtíží. Krom toho i u zdravých lidí s bezproblémovou kůží způsobuje vysušování a dráždění, zvlášť v kombinaci se slunečním zářením. „Proto je po plavání v bazénu velmi důležité se důkladně osprchovat a chlor z kůže i vlasů smýt,“ radí dermatoložka Kulíková. Použít na to můžete i jemný sprchový gel.

Sprcha po koupání i před

I koupání v bazénu je závislé na kvalitě vody. „V průběhu koupání se do ní dostávají různé mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry či plísně, a také různé organické látky, třeba pot, moč, maz, zbytky opalovacích krémů nebo mýdla,“ vypočítává dermatoložka.
I proto je důležité sprchovat se nejen po koupání, ale i před ním. „Voda v bazénech se během provozu stále upravuje a její jakost se pravidelně sleduje. Kvalita vody obecně závisí nejen na úrovni technického vybavení úpravny vody, ale velmi důležitá je i kvalita jeho obsluhy a údržby,“ upozorňuje Kulíková na to, že není bazén jako bazén.

3. Moře

Mořské vlny jsou tím vůbec nejlepším místem, kam se o prázdninách „naložit“. „Mořská voda obsahuje látky, které prospívají kůži.
Třeba chlorid sodný, sírany, uhličitany a další soli a minerály. Mořské klima má navíc pozitivní vliv na imunitu a působí velmi dobře i na psychiku. I to se v péči o zevnějšek počítá,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Zuzana Kulíková, proč na dovolenou vyrazit právě na pláž. Mořská voda vám udělá dobře i tehdy, když trpíte atopickým ekzémem, lupénkou, akné či dalšími kožními problémy. Má totiž nejen výrazné antiseptické, ale i regenerační účinky. Jen je třeba počítat s tím, že vás ve slané vodě může vaše narušená kůže trochu štípat. Rozhodně ale doporučujeme zatnout zuby a vydržet!

Žádné varhánky

I když slaná voda kůži prospívá, s délkou koupání to zbytečně nepřehánějte. Rozhodně byste z vody neměli vylézat až s varhánky na prstech, což by ostatně mělo platit i tehdy, když se budete koupat v bazénu nebo v rybníce za domem. Dlouhodobý pobyt ve vodě může narušit ochranný kožní film a tím kůži uškodit. Navíc je třeba myslet i na sluneční záření. „To je ve vodě opravdu intenzivní, takže je třeba chránit pokožku před spálením. Pozornost věnujte hlavně obličeji a ramenům,“ upozorňuje dermatoložka Kulíková. Do vody se tedy nořte raději na kratší dobu a častěji. Snáz tak udržíte pod kontrolou i vrstvu ochranného krému, kterou je potřeba po každém koupání „vyspravit“.

Rovnou do sprchy

Je-li to jen trochu možné, po každém koupání se osprchujte. Výhodu v tomhle mají hotelové komplexy a pláže obsypané lehátky, protože sprchu máte pořád v pohodlném dosahu. „Pobyt ve slané vodě může i zdravou pleť vysušit a podráždit, proto je po každém koupání vhodné kůži osprchovat sladkou vodou. Nezapomeňte při tom vypláchnout sůl také z vlasů,“ radí dermatoložka Kulíková. I když sůl prospívá vlasové pokožce, zejména máte-li ji mastnou nebo plnou lupů, vlasům jako takovým moc nesvědčí. Po návratu z pláže také kůži nikdy nezapomeňte dopřát štědrou dávku výživného tělového mléka nebo ještě lépe přípravku po opalování, který obnoví ztenčený kožní film a dodá kůži potřebnou hydrataci. Vlasy vám zase budou vděčné za kapku vlasového oleje.

Až se vrátíte od vody

Ať už se koupete kdekoli, bude na vaší kůži pobyt u vody nejspíš znát. Proto se vyplatí věnovat jí po návratu z dovolené extra porci péče navíc. Nejenže tím kůži vynahradíte pobyt u vody, ale prodloužíte život i svému opálení. „V létě kůže trpí úbytkem vody a škodí jí i UV záření. Proto jí udělá dobře promazávání přípravky na zlepšení hydratace a také kosmetika obsahující vitamin E a panthenol,“ radí dermatoložka Zuzana Kulíková z pražské kliniky LaserPlastic. Vitamin E je totiž účinný antioxidant. Ruší volné radikály, které vznikají v kůži působením sluníčka, a tím zabraňuje jejímu stárnutí. „Panthenol zase obnovuje její ztracenou pružnost. Pleti prospějí i vitaminy a aminokyseliny,“ doplňuje expertka na kůži.

Po koupání můžete mít nejen kožní potíže, ale objevit se mohou i jiné záněty – třeba močových cest.

Sprcha v láhvi

I trocha čisté vody pomůže. Kůži byste měli osprchovat sladkou vodou po každém koupání. Jenže jak to udělat, když u rybníka za humny žádná sprcha není? Vyřešit to můžete pomocí pet lahve s čerstvou vodou. I když taková improvizovaná sprcha nebude úplně stoprocentní, je to pořád lepší než nic.

Související články